Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 284
Dün : 1084
Bu Ay : 15175
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2920479
 
  » Allah’tan Başkasını mı Veli Dost Edineceğim?

ALLAH’TAN BAŞKASINI MI VELİ/DOST EDİNECEĞİM?
Hamd Âlemlerin Rabbine, salât ve selam kulları içinden seçilmiş resullerin, son Nebi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve şanlı ashabının üzerine olsun.
Değerli kardeşlerim ve dostlarım! Sizleri selamların en güzeliyle selamlarım. Bu yazımızda sizlerle yine birlikteyiz. Allah’tan beni bu yazılarımda muvaffak kılmasını diler, bana bu fırsatı veren değerli ilim-Der’in yöneticilerine teşekkür eder, davet yolunda başarılar dilerim.
Rabbimize göstermemiz gereken velayet hususu, günümüzde kayıp olan en önemli farzlardan bir farzdır. Müminin Rabbini veli/dost edinmesi dinin asıllarından bir asıldır. Bugün bu konunun ciddi olarak unutulması ve karıştırılması sebebiyle açıklanması gerekmektedir.
Velayet, dost edinmektir. Müslümanın dostu Allah’tır, Resulüdür, müminlerdir. Bunların dışında kalan islam düşmanı kimselerin veli edinilmesi haramdır. Zira bu kuran ve sünnetin nasslarına aykırıdır.
Yeryüzünde birçok insan, Allah’ı ve Resulünü dost edinmek ruhundan uzak yaşamaktadır. Birçok insan, kâfirlere, zalimlere, münker sahiplerine dostluk beslemektedir.
İslam, kendisine karşı görüş, düşünce, topluluk oluşturanları terk etmeyi, dini halisçe yaşamayı, inançta dupduru bir tevhid ortaya koymayı, söz ve fiilde kuranı ve sünneti rehber edinmeyi emreder.
“De ki, şüphesiz ki benim namazım, ibadetim, ölümüm ve hayatım âlemlerin rabbi olan Allah içindir.”(Enam–162)
“Rabbinizden size indirilene uyun, ondan başka velilere uymayın.” (Araf–3)
Allah’a duyulan velayetin/dostluğun başka birine de duyulması, bölünmesi, dağıtılması düşünülemez, zira bu şirktir. Bu durum, Allah’ın hakkını başkasına vermektir, Allah ve Resulü müslümanı böyle bir şirkten sakındırmıştır.
Allah iman edenlerin velisidir/dostudur. (Bakara 257)
Müslümanın Rabbini birlemesi, sadece onu veli/dost edinmesi, onun dinine tabi olması, elçisinin sünnetine uyması, islamın şiarını ve uygulamalarını benimsemesi, cahiliye inancını ve davranışlarını terk etmesi, mümine sevgi ve hürmet duyması velayetin/dostluğun gereğidir.
Allah’ı dost edinen müslüman, haram ve helal belirleme yetkisini Allah’a teslim eder. Hüküm koymanın Allah’ın hakkı olduğunu itiraf eder. Beşeri düzenlerin İslam’a aykırı kanunlarını reddeder.
“Allah’tan başkasının hükmünü mü isteyeceğim” (Enam–114)
“Hüküm ancak Allah’ındır” (Yusuf-40)
Müslümanın, Allah’a düşmanlık eden, islam dinine tepki gösteren, Rasulullah’ın uygulamalarını inkâr eden, kimselere ve sistemlere dostluk göstermesi haramdır.
Kuran ve sünnet, müslüman ferdin velayetini/dostluğunu toplum huzurunda açıkça ortaya koymasını emreder. Bu dinin topluma dupduru ulaşmasında gereklidir. Allah kendini veli/dost edineni dost edinir, düşman edineni de düşman edinir.
Allah’tan başkasını mı dost edineceğim! (Enam–14)
Şüphesiz ki, benim koruyanım Kitab’ı indiren Allah’tır. Ve O bütün salih kullarını dost edinir.
(Araf–196)
Bu velayetin/dostluğun gereği olarak müslüman Resullere, müminlere, muttakilere de dostluk göstermelidir.
İmam Ahmed Müsned’inde, Tabarani Sağir’inde, Aişe annemizden rivayet eder, “Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gelerek, Ya Rasulullah sen bana nefsimden, ailemden, malımdan ve çocuğumdan daha çok sevimlisin, seni hatırladığımda sabredemiyor hemen seni görmek istiyorum. Senin ve benim ölümümü hatırlayıp, seni cennete girip, peygamberlerle beraber en yüce makama çıktığını düşününce, seni görememekten dolayı korkuyorum” dedi, Peygamber henüz cevap vermeden, Allah şu ayeti indirdi.
“Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse, Onlar Allah’ın nimet verdikleri peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihlerle beraberdir, onlar ne güzel dostturlar.”
Allah bu ayetinde velilerin/dostların kimler olduğunu bildirmektedir. Müminin dostları; Peygamberler, sıddıklar, salihler, şehitler, muttakilerdir. Bunların dışında dost arayanlar hüsrana düşer.
O halde müslüman, Allah’ın dışında başka birini dost edinmeyi nasıl düşünebilir? Allah bizim için en hayırlı dost iken, nasıl olurda başkasını dost edinebiliriz?
Dostumuzu seçerken çok dikkatli olmalıyız. Allah bizi, kendi dostluğundan mahrum etmesin.(Amin)
Diğer Makaleler :

» SENDEN NE DAVA ADAMI OLUR NE TALEBE

» ne faydan oldu?

» TEVHİDİ BOZAN DURUMLAR NELERDİR?

» İSLAMDA DİN DEĞİŞTİREN ÖLDÜRÜLÜR.

» Selefiler Oldukça

» Ey Hadis inkarcıları bu hadisin uyduruk olduğunu kim ispat eder?

» Akılcıların tahrifi ve hadis ehlinin izzeti

» Akılcılar, sahih naklin önüne sınırlı aklı geçirerek ilmin namusunu kirletmiştir.

» Mutlaka okumalısınız-Ubeydullah Arslan

» Cennet kapısı Mali ve unutulan dersler-Ubeydullah Arslan

» Dini Hitabımızın Şerîliği ve Sorunları-Ubeydullah Arslan

» Hangi Humeyni?Ubeydullah Arslan

» Tarikatların tehditi ve bir öneri-Ubeydullah Arslan

» Tunus Nahda Hareketinin ve Gannuşi’nin zor sınavı-Ubeydullah Arslan

» Ehl-i Sünnet/Selef evrenseldir.

» Sünneti inkar edenlerden şikayetçiyim

» Nereden başlayalım?

» Şiilikten nasıl kurtuldum?

» İslam dünyasında yükselen Selefi düşünce

» Sevgi/Muhabbet Fıkhı

» Neden kendimizi Allah’a sevdirmeliyiz?

» Kavgamız Şirkle ve günahlarla eşimizle değil

» Çağdaş Murcie-Ubeydullah Arslan

» Ne Güzel Konuştun el-Huveyni!

» Özgürlük Filosu Ablukayı Sever

» Ey İman Edenler! Birlik Olun


Okunma Sayısı : 3253
Paylaş Delicious Stumble

Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet