Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 54
Dün : 825
Bu Ay : 11127
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2939702
 
  » 83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme

 

83.Hutbe

Bir iyiliği bile hakir görme

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ Bir iyiliği bile hakir görme” Bu hutbemde, “nebinin diliyleiyiliğin güzelliğini anlatmaya” çalışacağım.

عن أَبِي ذرٍّ جُنْدَبِ بنِ جُنَادَةَ رضي اللَّه عنه قال : قال لي النبيُّ صلى اللَّه عليه وآله وسلم : «لاَ تَحقِرنَّ مِن المعْرُوفِ شَيْئاً ولَوْ أنْ تلْقَى أخَاكَ بِوجهٍ طلِيقٍ » رواه مسلم

Ebu Zer Cundeb ibn Cunâde radiyallahu anhu rivayet eder, Allah’ın Rasülü sallallalahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu: “Kardeşini güler yüzle karşılamak şeklinde bile olsa, hiçbir iyiliği küçük görme” buyurdu (Muslim)

 

             Bugün Allah izin verirse sizlerle birlikte Müslümanın ahlaki yolunu ve insanlar arası ilişkilerini güzelleştiren yol haritasını belirleyen temel bir ahlaki ilkeyi öğrenmeye gidelim, yine her zaman yaptığımız gibi sözü en şerefli elçiye, insana teslim edeceğiz, zira o en güzel sözü, en güzel ameli ve en güzel nasihatı ümmetine hakkıyla yapmıştır.

            Öncelikle hadisimizi ravisi Ebu Zer radiyallahu anhu’dur asıl ismi Cundeb ibn Cunâde’dir. Mekke ve Medine arasında kalan Gaffâr kabilesindendir. Bu kabile ticaret kervanlarını ve yolları kesmeyle meşhurdu. Soygunculardı.

              Ebu Zer radiyallahu anhu Müslüman olmadan önce kabilesi gibi yolcuların yollarını keser, ticaret kervanlarını basar, tek başına cesurca ve haksızca insanların mallarını gasp ederdi.  Uzun boylu, beyaz saçlı, sakallı, esmer tenli ve zayıf bir bedeni vardı.

 

             Ebu Zer Mekke’de nebimizin davetini işitince kardeşini gönderip haber getirmesini istedi. Kardeşinin getirdiği haberi yetersiz görünce de tek başına Mekke’ye nebimizi görmeye, ondan bizzat haber almaya niyet etti ve yola çıktı, Ali İbn Ebi Talib Kabe önünde onu günlerce izledi, ondan emin olunca da Nebinin huzuruna çıkardı, Nebimiz Kuran’dan okuduğu ayetlerle ve güzel sözlerle Tevhidi anlatınca Müslüman oldu, Müslümanlığını gizlemesi gerektiğini öğrenip kabilesine davet için geri döndü. İşte ravimiz kısaca bu kimsedir. Allah ondan razı olsun.

           Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu hadisinde iyiliğin kıymetini bilmeye, yapılan iyiliği basit görmemeye,inkar etmemeye, bu bir tebessüm bile olsa kardeşinin yüzününe bunuçok görme buyurmaktadır.

           İyilik, hayırdır, maruftur,  Allah’ın ve Resülünün iyi olarak vasıflandırdığı tüm güzel söz ve amellerdir. Kim bize güzel bir söz söylerse, nezakette bulunursa, hayır konuşursa, küçük bir iyilikte bulunursa, bize faydalı olursa bunları asla inkar etmemeliyiz. Bu güzel ahlaktır, edeptir, olgun karektirdir.

           İyilik yapmak erdemliliktir, size yapılan iyiliği görmek, teşekkür etmekse nebilerin sıfatına ortak olmaktır. En büyük zaafımız bize yapılan iyiliği görmememizdir.

            Nebimiz, kafirlerin kendisine yaptığı iyiliği, hayrı kabul etmiştir, razı olmuştur, Habeş kralı hükmünde ki necaşi’ye ashabını göndermesi somut delildir, yine Taif davetinden dönüp Mekke’ye girerken Mutim bin Adey’den giriş izni istemesi, yıllar sonra yaşasaydı onu affederdim demesi somut delillerdir.

 

 

          Nebimiz kafir olsun Müslüman olsun dinine, davetine en küçük yardım edenlere teşekkür eder, kabul eder, onlar için dua ederdi. Bu akıllı bireyin işidir.

           Nebimiz bir kardeşin senin kovandan su istese sende onun kovasına su boşaltsan bu iyiliğini bile hakir görme buyurur, yüzüne tebessüm etmeni de hakir görme, basit görme.

            "Ma’ruftan hiç bir şeyi, yâni aklın ve şeriatin uygun gördüğü, örfe uygun güzel bir davranışı, fiili, işlemi, eylemi hor hakir görme; önemsiz, küçük görme, dudak bükme, yan bakma!.. Kendi kovandaki suyu kardeşinin kovasına, senden su isteyen kimseye boşaltıvermek kadar hafif, küçük bir şey bile olsa..."

                 Ebu Hureyre radiyallahu anhu rivayet eder, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Bir gün bir adam yolda yürürken yol üzerinde bir diken gördü ve onu yoldan uzaklaştırdı. Allah onun amelinden razı oldu, bağışladı.” (Buhari-Müslim) Bakınız bir küçük amel, basit bir eylem, kimsenin dikkatini çekmeyen bir iş insanı cennete taşıyabilir.

            Bu adam insanlara zarar veren bir dikeni yoldan uzaklaştırmakla cenneti elde etti. Peki mazluma, mağdura ve Müslümana hizmet eden, ona hayır kapılarını açan, ibadetlerinin önünü açan kişilerin iyiliğini hakir görmek yakışır mı? Nebimiz bu sözü boşuna mı söyledi? Nebimiz, bizi iyiliğe davet etmektedir.

 

 

 

                 Ebu Hureyre radiyallahu anhu rivayet eder, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Bir köpek sıcak bir günde dilini dışarı çıkarmış susuzluktan neredeyse ölecekti, Yahudilerden baği bir kadın onu gördü, ayakkabısıyla ona su verdi, Allah onu bu amelinden dolayı bağışladı.” (Buhari-Müslim)

                 Bakınız bu hadiste de bir canlı hayvana, susuz bir köpeğe, ölümle yüz yüze olan köpeğe, ayakkabası içinde su verdi, bu birilerine göre basit bir amel olabilir, bunda ne var ki diyebilir? Basite alabilir, bu amel onun bağışlanmasına sebp oldu. Bir hayvana yapılan iyilik cennete götürdüyse Müslümanlara yapılan iyilikler cennete taşımaz mı?

                 Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem yine şöyle buyurur: “Melek, sizden önce gelen bir kavmin içinde yaşayan adamın birinin ruhunu aldı.     Melekler, adama: Hiç hayır bir amel işledin mi? idye sordu. Adam: hayır dedi. Melekler ona hatırla, dedi. Adam yaptığı basit bir amelini hatırladı ve şöyle dedi: “İnsanlara borç verirdim, yanımda çalışan kişiye borcunu ödeyemeyene de kolaylık sağlamasını emrederdim.” İşte Allah seni bundan dolayı da günahlarını affetti.” (Buhari-Müslim)

             Bu durum bizlere iyilik bilen bir çehre taşımamız gerektiğini belirler. Bu hadisten ayrıca şunları da anlarız.

1-Mülsüman kardeşimize iyilik yapmak dinimi emridir.

2-Müslüman kardeşimizi görünce yüzüne tebessüm etmek sevgimizin ve iman duygumuzun alametidir.

3-Tebessüm etmek ve iyiliği görmek güzel bir ahlaktır.

4-Başkalarına iyilikte bulunmak dinin emridir.

5-Nebimiz bizleri en yüce değerlere davet etmiştir.

6-Tebessüm ve iilikde bulunmak evrensel bir hayırdır.

7-Tebessüm ve iyilik salih amellerdendir.

8-İnsanların kalbini kazanmanın en kolay yolu onlara tebessümle yaklaşmak ve iyilikte bulunmaktır.

9-Kendi iyiliğini düşündüğün kadar karşının da iyiliğini düşünmelisin.

 

 

 


82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 698

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 707

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 784

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 707

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 471

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 490

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 421

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 465

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 445

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 496

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 442

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 480

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 651

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 526

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 662

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 617

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 638

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 594

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 582

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 639

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 590

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 658

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 591

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 643

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 665

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 740

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1076

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 634

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 618

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 728

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1512

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 752

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1161

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 807

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 700

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 657

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 626

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 697

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 622

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 612

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 599

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 655

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 605

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 610

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 642

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 588

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 604

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 659

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 602

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 606

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 583

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 648

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 592

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 630

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 595

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 573

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 591

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 594

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 592

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 631

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 585

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 576

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 594

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 571

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 558

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 570

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 593

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1199

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1029

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1012

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1006

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1009

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 917

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 882

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 916

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 867

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 889

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1232

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1038

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1008

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1034

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 912

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1016

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1151
Eklenme : 22/02/2017 14:24 İzlenme : 758
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet