Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 2015
Dün : 734
Bu Ay : 25798
Geçen Ay : 33887
Toplam : 2758257
 
  » 82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?

 

 

82.Hutbe

Hangi amel en faziletlidir biliyor musun?

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ hangi amel en faziletlidir ey nebi?” Bu hutbemde, “nebinin diliyle en faziletli amelleri anlatmaya” çalışacağım.

 

               Bugün sizlerle en güzel insanın, en faziletli elçinin, en sevilen şahsiyetin huzuruna çıkacağız. Onun hadis bahçesinden bir hadis alıp karşılıklı konuşacağız.

              Bu güzel insan hepinizin de bildiği ve çok sevdiği iman edip yücelttiği Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’dir. Onun her sözünde, amelinde ve nasihatında bizler için büyük dersler vardır.

            Ümmet ancak nebinin sözüne, uygulamasına ve nasihatlarına kulak verirse kurtuluşa erer, ecre nail olur. Allah ayetinde Rasulullah’da sizin için güzel örneklik vardır buyurmakla bu gerçeği vurgulamıştır.

             Gelin lafı fazla uzatmadan onun bizlere buyurduğu bir hadisinden yola çıkarak dünyada en faziletli, en hayırlı amelin neler olduğunu hep birlikte öğrenelim, unutmayalım bu sohbetlerimiz internette görüntülü olarak veriliyor, dileyen bu sohbetleri sonra çevresine de dinletebilir.

 

 

 

 

 

قَالَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْعُودٍ: " سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَيُّ الْعَمَلِ أَفْضَلُ؟ قَالَ: الصَّلاةُ عَلَى مِيقَاتِهَا، قَالَ: قُلْتُ: ثُمَّ أَيُّ؟ قَالَ: ثُمَّ بِرُّ الْوَالِدَيْنِ، قَالَ: ثُمَّ أَيُّ؟ قَالَ: ثُمَّ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ،

Abdullah ibn Mesud rivayet eder. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e “en faziletli amel hangisidir?” diye sordum. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Vaktinde kılınan namazdır.” buyurdu. “Sonra hangisi faziletlidir?” Diye sordum. Bu sefer de: “ Ana-babaya iyilikte bulunmandır” buyurdu. “Sonra hangisi faziletlidir?” diye sordum. “Allah yolunda cihad etmektir” buyurdu.

            Hadisimizi İmam Buhari ve İmam Müslim sahi hadis kitabında rivayet ediyor.

             İmam Buhari Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hadislerini güvenilir, sadık, adil, yalan söyleme ihtimali olmayan, hafıza gücü güçlü hadis ravilerinden işiterek, hadis toplayan, topladığı hadisleri de bir kitapda bir araya getiren, sonra kitaba yazacağı hadisin önüne kendi fıkhını ifade eden başlık koyan ehl-i sünnnetin en büyük muhaddisidir.

               İmam Buhari bu kitabı için: "Sahih olandan başkasını yazmadım. Kitâb uzamasın diye terkedip yazmadığım Sahîh’ler de yazdıklarımdan çoktur." dediği gibi : "Bunların altıyüz bin hadîs içinden tahrîc ve intihâb eyledim. Ve tasnifini on altı senede ikmâl edebildim. Onu kendim ile Allah arasında huccet ittihaz ederim." demiştir.

 

 

                İmam Müslim’de onun gibi kendisinden sonra gelen büyük bir muhaddistir. Kitapları en güzel insanın sözlerini ve amellerini toplamak ve ümmete nesilden nesile aktarmak yolunda büyük bir vasıta olmuştur. Bu iki imama söylenen en ufak söz, hakaret ve suçlama büyük haksızlıktır. Çünkü bu iki muhaddis alimler kendi yaşadıkları dönemde ki alimleirn takdirini, kabülünü alarak bu işe girişmişler, alimler hadislerinin sahihliğinde ittifak etmiştir. Şimdi birinin çıkıp onlara laf atmasının bir manası yoktur, cahilin alime söz söylemesi, kedinin aslana söz söylemesine benzer.

          Abdullah İbn Mesud radiyallahu anhu ümmetin fakihi, müctehidi, alimi, seçkin bir bireyidir. Nebinin en kıymetli ilim talebesidir. Nebiyle birlikte olup dizinin dipinde ondan ilim tahsil etmiştir. Muhammed aleyhi selam’ın okulundan mezun olan celil bir sahabedir. Her sahabe gibi iman etmiş, ilim okumuş, tevhide davet etmiş, helal ve haramı öğrenmiş, altı Abdullahlardan biri olarak ince fıkıh anlayışıyla temeyyüz etmiştir.

         Abdullah ibn Mesud, أبو عبدالرحمن الهُذلي المكيُّ المهاجري البَدْري، künyesiyle de tanınır. İlk iman edenlerdendir, bedir harbine katılmıştır, iki defa hicret etmiştir, yani hem habeşistan’a hem Medine’ye, çokça hadis rivayet etmiştir, hicretin 33. Senesinde vefat etmiştir, bâki kabristanlığına defnedilmiştir, 63 yaşında vefat etmiştir tıpkı nebimiz gibi.

 

 

 

              Abdullah ibn Mesud genç bir çobandı. Akabe bin Ebî Muît’in koyunlarını güderdi. Bir gün koyunla­rının başında iken Rasulullahla ebu bekir Sıddık geldi. Susadıklarını söyleyerek ondan süt rica ettiler. O da  “Var, ama veremem! Bu koyunlar bana emanet edilmiştir. Sahibinin iznini al­madan süt veremem.” Dedi.  Aksi hâlde emanete hıyanet etmiş olurum.” Dedi.

            Bunun üzerine ondan hayatında hiç teke yüzü gör­memiş bir keçi istediler. O da o vasıftaki bir keçiyi alıp onlara götür­dü. Rasulullah keçiyi tuttu, dua etti. Sonra da sütten kesilmiş keçiyi sağ­maya başladı. Sanki ke­çinin memeleri bir anda sütle doluverdi.... Bir tabak götürüp sütü ona doldurdular. Sa­ğılan sütü sırayla içip susuzluklarını giderdikten sonra, Rasulullah tekrar dua etti, keçi eski hâline döndü.

                Sonra Abdullah ibn Mesud “Şu okuduklarınızı bana da öğretir misiniz?” diye talepte bulundu. Rasu­lul­lah mübarek elini çobanın başına koyarak ona: “Sen öğretilmiş bir gençsin” diye cevap verdi. (Ahmed, Musned 6/82) İşte bu yaşanılan olay onun Müslüman olmasını sağladı.

                     Abdullah ibn Mesud radiyallahu anhu’nun “en faziletli amel hangisidir?” diye sorması, “salih amele, en hayırlı amele özlem duyan, araştıran, öğrenme isteği bulunan bir kimliği olduğunu öğretir.”

                  Bu soru sorma uslubundan Müslüman bireyin kendisine faydalı olacak şeyleri sorması gerektiğini anlarız. Bu durumda ahiretimize fayda sağlayan, kötü hayattan uzak tutan manevi değerleri aramak gerektiğini öğreniriz.

              Hem sorumuzu iyi seçmeliyiz hemde kime sormamız gerektiğini iyi bilmeliyiz.  Ne soracağımızı iyi bilmeliyiz, her aklımıza geleni değil, bize faydalı olanı sormalıyız, bu basiretli akıllı müslümanların vasfıdır. Ayrıca soruyu ilimsiz, basiretsiz, delilden uzak yaşayan kimselere değil de ehline sormalıyız.

              Bugün günümüzde gereksiz, zamansız, anlamsız, faydasız ve vakıaya ters düşen Müslümana fayda vermeyen sorular soran bir çok insan vardır. Bu yanlışa düşmemeliyiz.

 

“En faziletli amel hangisidir?” diye sordum. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Vaktinde kılınan namazdır.” buyurdu.

               Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem burada “en faziletli amelin” namaz olduğunu en başta söyledi. Namaz, dinin direğidir, bilerek namazı terk etmek ayeti inkar etmek hükmündedir, alimler ayetleri inkar etmenin küfür olduğunu nakleder.

         Müslüman kulluğunu nasıl ifade eder? Secdesini nasıl anlatır? Başının Rabbinin huzurunda eğik olduğunu nasıl öğretir? Ancak namazla. O halde namaz en faziletli ameldir.

             Hadiste vaktinde kılınan namaz öne çıkıyor, vakit de vurgulanıyor, namazı erkanına uygun, sünnete mutabık ve vaktinde kılmak isteniyor. O halde vaktinde etiyle, tuzuyla, biberiyle, salçasıyla lezzetli pişirilen yemeğin tadı mı güzel olur 4 günlük bayat yemeğin tadı mı güzel olur?

 

“Sonra hangisi faziletlidir?” diye sordum.  “ Ana-babaya iyilikte bulunmandır” buyurdu.

                 Anamız babamız bizim dünyaya gelişimizde vesile olan en kıymetli varlıklarımızdır. Onlarla olan bağımız, iletişimimiz imani, salih amel ve doğru bir çizgi üzere olmak zorundadır. Anasına babasına zülmeden, hakaret eden, öf diyen, onlara akıl almaz haksızlıklarda bulunan evlatlar olmamalıyız.

             Anamız babamız en zor şartlarda bizi korudu, bu hale taşıdı, hakları büyüktür, Allah ayetinde önce kendisine ibadet etmemizi sonra da onlara iyilikte bulunmamazı emreder. Anasına babasına kötülük yapanların bu hadise göre cenneti kazanmaları zordur. Nebimiz bize cennet anaların ayakları altında derken boşuna buyurmamıştır.

                Nebimiz bize öğretip yapmamızı istediği başka bir hadisinde bir adam kendisine bana en yakın kimse kimdir diye sorduğunda cevap vermiştir. Adama annendir, buyurmuştu. Sonra kim diye sorunca adam, Annendir buyurdu, adam tekrar sonra kimdir diye sorunca annendir buyurmuştu, son olarak babandır buyurarak anne ve babanın hakkını öğretmiştir. Ya Rabbi imanlı, namazlı, salih amel üzere olan anaların babaların dualarından bizi mahrum etme, böyle anaların ve babaların kıymetini bilmeyen evlatlarada acıma duygusu ver, basiret ver, ince kavrayış ver, hak ve hukuk anlama bilinci ver, bizleri koru. (Amin)  

“Sonra hangisi faziletlidir?” diye sordum. “Allah yolunda cihad etmektir” buyurdu.

 

                    Allah yolunda cihad etmek demek, İslam’ın şanını, izzetini, kuvvetini yüceltmek için ortaya konan mücadeledir. Bu mücadele; ilimle, davetle, kuranla, maddi güçle, medreselerle, eğitimle, öğretimle, terbiyeyle, ahlakla ve son olarak da kuvvet olduğu takdirde alimlerin üzerinde ittifak ettiği açık düşmana karşı gerçekleşir.

             Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de Kuranla cihad etti, Medine ise düşman saldırınca, göğüs göğüse cihad etti. Cihad; Müslümanların emiriyle ve ilim ehlinin desteğiyle öncülüğüyle, fitneyi –şirki/küfrü/beşeri yapıları- kaldırıp yerine İslam’ın hakim hukukunu koymak suretiyle olur. Bireylerin cihad ilan etme hakkı yoktur, yönetme hakkı da yoktur, böyle olursa vakıada yaşanan başıboşluklara şahit oluruz.

               Hadiste bazı amellerin bazı amellere üstün, öncelikli ve daha faziletli olduğunu kavrıyoruz. Hadise bakınca namazın yani Allah’ın hakkının öncelikli, sonra ana-babanın hakkının, sonra da Müslüman ümmetin hakkının yani cihadın sonra geldiğni öğreniyoruz. Bu sıralama dinde öncelikli şeylerin olması gerektiğini öğretir. Bu ümmetin önce namaza, ana baba hakkı gibi hakları ve hukukları koruması gerektiğine, sonra güç olunca cihad etmeleri gerektiğini kavrıyoruz. Sıralama üstünlüğü, güçlü Müslüman biretleri ve toplumları getirir.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ، وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ، وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 484

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 466

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 512

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 450

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 315

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 311

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 269

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 295

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 298

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 309

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 271

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 306

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 444

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 382

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 456

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 462

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 478

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 442

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 411

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 464

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 424

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 469

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 390

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 475

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 496

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 534

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 582

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 473

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 446

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 551

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1348

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 557

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 626

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 571

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 484

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 489

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 472

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 495

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 456

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 441

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 444

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 476

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 428

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 454

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 464

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 432

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 432

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 490

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 444

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 441

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 419

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 466

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 428

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 468

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 435

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 413

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 421

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 435

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 429

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 447

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 429

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 427

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 428

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 410

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 407

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 420

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 433

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1032

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 873

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 872

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 852

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 848

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 763

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 709

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 768

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 720

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 744

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1065

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 859

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 859

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 858

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 772

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 862

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 976
Eklenme : 22/02/2017 14:21 İzlenme : 436
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet