Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 102
Dün : 1084
Bu Ay : 14993
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2920297
 
  » 81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde

 

İslam’dan çıkartan en tehlikeli 10 madde

الْحَمْدُ لِلَّـهِ نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوذُ بِاللَّـهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ، وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.

أَمَّا بَعْدُ: فَإِنَّ خَيْرَ الْكَلَامِ كِتَابُ اللَّـهِ تَعَالَى، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

          Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “İslam’dan çıkartan en tehlikeli 10 madde” Bu hutbemde, “imana zarar veren konulara” konuşacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.MADDE

ALLAH’A ŞİRK KOŞMAK

                   Şirk kelimesi “şerike” fiilinden gelir. Sözlükte: “bir şeye ortak olmak” demektir. Dini terimde ise: “Allah’a Rububiyet’inde, Uluhiyyetinde, İsim ve sıfatlarında ortak koşmaktır.” Şirk, peygamberlerin sakındırdığı en büyük günahtır. Allah’a şirkle kavuşan kimse ebedi olarak cehennemde kalır. Nitekim Allah subhâne ve teâla şöyle buyurur:  

إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا

Hiç şüphe yok ki Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz, bunun dışındaki günahları dilediği kimse için bağışlar. Her kim, Allah’a ortak koşarsa, hiç şüphe yok ki büyük bir günah ile iftirâ etmiştir.” (Nisa-48)

 

تَاللَّهِ إِن كُنَّا لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ إِذْ نُسَوِّيكُم بِرَبِّ الْعَالَمِينَ

“Allah’a yemin olsun ki biz gerçekten apaçık bir sapıklıkta idik. Çünkü sizi âlemlerin Rabbi ile bir tutmuştuk(ona eş koşmuştuk)” (Şuara 97-98)

 

               Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “ Kulların, Allah’ın üzerindeki hakkı, kendisine hiçbir şeyi şirk koşmayana Allah’ın azap etmemesidir.”

 

 

 

 

2.MADDE

2-İNSANIN ALLAH İLE KENDİ ARASINDA YARDIM DİLEDİĞİ, TEVEKKÜL ETTİĞİ, DUADA YÖNELDİĞİ VASITALAR  KILMASI İMANI BOZAR:

               İnsanın, Allah’ın dışında bir varlığı –ölü veya diri olsun fark etmez- vasıta kılmasıdır. Günümüz insanın en çok yaptığı hatalı ameldir. Bu dua şekli Allah’a yönelerek dua etmeyip direk peygamberlere, nebilere, salihlere, velilere, seyyidlere, ölülere ve yatırlara doğru –duada- yönelmekle gerçekleşir. Bu tarz yöneliş şirktir.  

          Örnek, “ Ya Muhammed şifa ver, sıkıntımı gider, rızkımı gönder. Ya seyyidim dertlerime derman ver, başımdaki şu sıkıntımı al. Ya Abdulkadir Geylani  şu şu işimi hayra çevir. Ey yüce gök kurtar beni, ey yüce güç sen yardımcımsın ” gibi dualarla dua etmektir. Bu dua şekli şirki duadır ve icma ile küfürdür. Bu amel ebedi cehennem getiren bir ameldir. Çünkü Allah şöyle buyurur:

لَهُ دَعْوَةُ الْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ لاَ يَسْتَجِيبُونَ لَهُم بِشَيْءٍ

“ Hak olan davet yalnız O’nadır. O’nu bırakıp çağırdıkları ise,kendilerine hiçbir şekilde cevap veremezler.”(Rad 14)

 

فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّبِينَ

“Allah ile birlikte başka bir İlah dua etme. O takdirde azab edilenlerden olursun.” (Şuara, 213)

 

                  Bir başka dua şekli var ki bu da Rasulullah’ın (s.a.v.) adını anarak “Muhammedin hakkı için veya Rasulullah’ın yüzü suyu hürmetine, efendimin-seyyidimin hakkı üstüne gibi lafızlarla yapılan dua ki bu dua bidat bir dua olup, böyle bir dua yapılması caiz değildir. Çünkü nebimiz böyle bir dua etmemiş direk Rabbinden istemiştir.

 

 

لَهُ دَعْوَةُ الْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ لاَ يَسْتَجِيبُونَ لَهُم بِشَيْءٍ

“Hak olan davet yalnız O’nadır. Onun dışında çağırdıkları ise hiçbir cevap vermezler.” (Rad, 14)

                 Rasulullah (s.a.v.) : “Allah’ım kendini isimlendirdiğin sana ait bütün isimlerle senden isterim.” (Ahmed bin Hanbel sahihtir) Ebu Hanife (r.h.) : ” Allah’ın dışındaki şeylerle Allah’tan istemeyi, nefsime hoş görmem.” (Durul Muhtar.)

 

3-Müşrikleri şirk ehli görmemek, şirklerinde şüpheye düşmek veya yollarını doğrulamak imanı bozar.

               Müşrikleri ve akidelerini şirk saymamak ve şirklerinde tereddüt etmek, gittikleri yolu desteklemek insanı müşrik eder. Yahudilerin, Hıristiyanların, Allah’ın şeriatı ile hükmetmeyenlerin, küfründe şüphe duymak onları doğrulamak küfürdür. Onların belirledikleri sistemleri, menheçleri, yolları benimsemek, desteklemek küfürdür.

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

“Ey İman edenler,Yahudileri de Hıristiyanları da dostlar edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar.” (el-Maide 51)

 

               Rasulullah (s.a.v.) : “Herkim Allah’tan başka hak üzere bir ilah olmadığını kabul eder ve Allah’ın dışında kendisine ibadet edilen her şeyi inkar ederse, artık onun kanı ve malı (diğer Müslümanlara) haram olmuştur.” (İmam Müslim )

 

4-Allah Rasulunun getirdiği tertemiz sünnet yolundan daha üstün,bir yol-sistem olduğuna inanmak imanı bozar.

                  Bir kimsenin Rasulullah’ın getirdiği saf ve tertemiz sahih sünnet yolunu, ortaya koyduğu tertemiz ameli, söylediği şerefli sözü hakir görerek, basite indirerek bir başka yolu, ameli üstün görmesi-tutması durumunda  düştüğü küfürdür. Kim Allah Resulünün ortaya koyduğu tertemiz sünnet yolunu, şeriat yolunu bir başka yolla kıyas ederek hafif görürse icma ile kafirdir.

                Diyelim ki; Yahudilerin ve Hıristiyanların dinini-yollarını şeriattan üstün görmesi, beşeri bir kanunu-düşünceyi Kuran ve sünnetten öne alması, karşılıklı rıza oldukça zina suç değildir inancını savunması, günümüzde hırsızın elini kesmek çağdışılıktır düşüncesi benimsemesi gibi

 

أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّهُ مَن يُحَادِدِ اللّهَ وَرَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدًا فِيهَا ذَلِكَ الْخِزْيُ الْعَظِيمُ

“Hala bilmezler mi ki, Kim Allah’a ve Resulüne karşı sınır mücadelesine kalkışırsa ona, içinde ebedi kalacağı cehennem ateşi vardır.” (et-Tevbe 63)

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız onu Allah’a ve Rasulune götürün, bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir. ” (Nisa, 59)

 

 

 

5-Allah’ın Rasulunden gelen bir söze-amele buğz etmek, bu buğz edilen amel kişi tarafından yapılsa bile imanı bozar :

          İnsanın, Allah’ın Rasulunden işittiği bir söze, amele, itikadi prensibe, ameli bir ibadete, yasaklanan bir emre, buğz etmesi durumunda  imanı bozulur. Zira her insan Rasulullah’dan gelene iman etmeli, kalben doğrulamalı, hükmünü ameli olarak uygulamalıdır. Rasulullah’ın sünneti vahiy hükmündedir. Ehli sünnet kuran ve sünneti iki vahiy görür. Zira Rasulullah hevasından asla konuşmaz. Onun konuşması ancak Allah’ın emri iledir. [1] İki kadının  bir erkeğe denk olmasını inkar eden, sakalı uzattığı halde hakir gören, Rasulullah’ın iki elini rüku öncesi ve sonrası kaldırmasını inkar  eden veya bu sünneti küçümseyen bir kimse gibi.

 

ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَرِهُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ

“Onlar, Allah’ın (Muhammed’e) indirdiği Kuran’dan hoşlanmayıp onu yalanladılar. Bundan dolayı Allah, onların amellerini boşa çıkardı.” (Muhammed 9)

 

6-Rasulullah’ın dininden sayılan cennetin sevap yeri cehenneminde ceza yeri olduğu gibi hususlarda alay etmek imanı bozar

            Rasulullah’ın dininden bir emirle, hükümle, alay etmek, sakalla, el kesmekle, şeriatla, cennetle alay etmek icma ile küfürdür. Bir kimse cennet müminlerin gideceği bir yerde bizlerin gideceği yerde cehennem mi diyerek cennet ve cehennemle alay etse küfre düşer.

 

قُلْ أَبِاللّهِ وَآيَاتِهِ وَرَسُولِهِ كُنتُمْ تَسْتَهْزِؤُونَ لاَ تَعْتَذِرُواْ قَدْ كَفَرْتُم بَعْدَ إِيمَانِكُمْ

“(Ey Muhammed! Onlara) de ki: Siz, Allah ile, âyetleri ile ve elçisiyle mi alay ediyordunuz? Hiç özür dilemeyin.Çünkü siz, alay ettiğiniz bu sözünüzle îmân ettikten sonra kâfir oldunuz.”  (Tevbe : 65-66)

 

ذَلِكَ جَزَاؤُهُمْ جَهَنَّمُ بِمَا كَفَرُوا وَاتَّخَذُوا آيَاتِي وَرُسُلِي هُزُوًا

“ İşte böyle onların cezası kafir oldukları, ayetlerimi ve peygamberlerimi alaya aldıkları için, cehennemdir. ” (Kehf, 106)

 

7-Sihir Yapmak- Ona Razı Olmak İmanı Bozar

              İnsanın Sihirle Uğraşması, Yapanların Yanına Giderek Doğrulaması, Razı Olması, imanı bozar. Sihirbazlar kişiye sihir yaparak zevcesinden ayıra bilmekteler, kişiye rahatsızlık-hastalık tattırabilmekteler, sihirle bir başaksına zarar verdirebilmekteler. Sihirbazların insan üzerindeki etkileri Allah’ın izniyledir. Sihirbaz, cin şeytanlarla bağ kurarak şeytani ameller yapar.

 

“ Lakin şeytanlar kafir oldular. Çünkü insanlara sihri öğretiyorlardı. ”

(Bakara, 102 )

 

Rasulullah (s.a.v.) : “ Yedi helak edici şeyden kaçınınız, Allah’a şirk (eş) koşmak, sihir yapmak ve……..” (Müslim )

 

8-Müşriklere Sevgi Göstermek,Müslümanlar Karşısında Onlara Destek Vermek, İmanı Bozar.

Kafirlere ve dostlarına sevgi duymak, onları desteklemek,yollarında gitmek, müslümanlara karşı mücadelelerinde onlara yardım etmek kişiyi kafir eder. Kafirlere yapılan yardım müslümanların gücünü, izzetini, nusretini, mücadelelerini kırıyorsa yapılan yardım ve destek kişiyi kafir eder.

 

Kafirleri izzetli müslümanları zelil kılacak her söz ve amel kafirlere destek hükmündedir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

“ Sizden her kim, onları (Yahûdî ve Hıristiyanları) dost edinirse, o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, (kâfirleri dost edinen) zâlimleri asla doğru yola iletmez.” (Mâide  51)

 

9-Şeriatın Ve Rasulullah’ın Ortaya Koyduklarının Dışına Çıkılabileceğine, Müslümanın Buna Hakkı Olduğuna İnanmak, İmanı Bozar.

                 İnsanın İslam’ın dışında ki bir başka şeriata, yola, sisteme, nizama, dine, hayat programına uyabileceğine inanması kişiyi kafir eder. Müslüman için İslam ve onun hükümden başka seçeceği bir din ve hüküm yoktur. Her müslümanın Şeriatı, Rasulullah’ın sünnetini yüceltmesi farzdır. Kim Demokrasiyi, Komünizmi, Liberalizmi, Sosyalizmi ve diğer beşeri ideolojileri  İslam’ın önüne geçirerek bir başka dine uyma-itaat etme hakkı olduğuna inanırsa kafir olur.  Zira bu seçim Allah ve Resulünün  şeriatını dışlamak o batıl şeriatlara uymaktır ki hiçbir alim bunun küfür olduğunda şüphe etmemiştir.

وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

“Her kim, İslâm’dan başka bir dîn ararsa, o dîn ondan asla kabul olunmayacaktır.Ve o, âhirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Âl-i İmrân  85)

 

 

Rasulullah (s.a.v.) bir gün ashabının huzurunda bir çizgi çizdi : Bu Allah’ın yolu sonra da sağına soluna çizgiler çizdi ve dedi ki, “ Bunlar şeytanın yolu bu yol üzerinde birer şeytan yoluna davet eder. “ (Ebu Davud, Ahmed, Darimi )

 

10-Allah’ın Dininden, Yüz Çevirmek, Öğrenmemek, Amel Etmemek İmanı Bozar.

Kişi kendisini müslüman kılan, imanlı eden, şirke götüren, azaba düşüren hükümleri bilmekten-öğrenmekten kaçınması imanını bozabilir. Kişinin Allah’ın ayetlerinden, emirlerinden, hükümlerinden, yüz çevirmesi, dinini öğrenme hırsı taşımaması, amel etmemesi, İslam zıddına hayat sürmesi kişiyi küfre düşürür. Müslüman dünya ve ahirete kendisini selamete götürecek emirlere hükümlere önem verir, öğrenir, onlarla amel eder ve müslüman kimliğinin izzetini bilir.

 

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذُكِّرَ بِآياتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ مُنْتَقِمُونَ

“Kendisine Rabbinin âyetleri hatırlatıldığı halde, onlardan yüz çevirerek öğüt almayıp kibirlenen kimseden daha zâlim kim olabilir.Şüphesiz ki biz, (âyetlerimizden yüz çevirerek onlardan faydalanmayan) günahkârlardan intikam alacağız.”  (Secde 22)

 

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكا

“ Kim de zikrimden yüz çevirirse, gerçekten onun için dar bir geçim vardır.” (Taha, 124)

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

  


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 732

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 671

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 744

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 675

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 453

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 476

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 403

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 446

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 430

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 466

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 429

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 466

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 617

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 505

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 630

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 599

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 621

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 577

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 564

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 624

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 569

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 633

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 563

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 624

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 652

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 715

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 966

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 617

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 606

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 711

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1497

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 733

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1138

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 771

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 675

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 640

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 610

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 660

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 601

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 600

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 585

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 640

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 587

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 591

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 622

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 572

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 586

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 638

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 583

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 587

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 562

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 628

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 577

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 613

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 577

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 556

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 569

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 574

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 573

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 611

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 569

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 562

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 578

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 550

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 542

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 556

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 575

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1177

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1013

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 996

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 991

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 994

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 903

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 865

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 900

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 852

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 875

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1213

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1022

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 991

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1013

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 895

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1000

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1135
Eklenme : 04/02/2017 14:49 İzlenme : 673
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet