Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 62
Dün : 620
Bu Ay : 9129
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2937704
 
  » 80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?

 

BU YEDİ HUSUSU BİLİYOR MUSUN?

Ubeydullah Arslan

الْحَمْدُ لِلَّـهِ نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوذُ بِاللَّـهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ، وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.

أَمَّا بَعْدُ: فَإِنَّ خَيْرَ الْكَلَامِ كِتَابُ اللَّـهِ تَعَالَى، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

          Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ Bu yedi hususu biliyor musun? ” Bu hutbemde, “Kuran’dan edindiğim temel yedi husus hakkında” konuşacağım.

 

                 İnsanı en güzel surette yaratan, onu ilimle ve akılla donatan, hayvanlardan farklı kılıp yollarını gösterip cennete çağıran Allah’a hamd olsun. Salat ve selam en şerefli Resule, onun şanlı ashabına ve onların temiz yolunu izleyen Müslümanların üzerine olsun.

                 Müslüman, insanlığın onuru, şerefi, şirke ve küfre düşen milletlerin ellerinden tutup onları Kuran ve sünnet aydınlığına davet eden, Rabbinin emrine, Resulünün sünnetine ve dinin kaidelerine teslim olan şahsiyettir. Müslümanın nefsine, ailesine, toplumuna ve dünya insanlığına karşı taşıdığı büyük görevleri vardır.

              Eğer Müslüman hakkıyla sahih bir akideye, salih bir amele, merhametli bir tavra, örnek bir kişiliğe sahip olur; yeryüzünde mübarek davet görevini hakkıyla yerine getirirse, Allah onu zafere erdirir.

          İnsanlık ve medeniyet, Tevhidi, imanı, adaleti, güzel ahlakı, merhameti, Kuran’ın ilkelerini Müslümanlardan öğrendi. Onların eliyle bu din dünyanın bir ucundan bir ucuna kadar yayıldı. Yeter ki Müslüman akidesine, davasına ve nasıl hareket edeceğine dikkat etsin zafer onunladır.

             Bugün sizlere ayetlerden yola çıkarak bir hutbe takdim edeceğim. Rabbim beni bu amelimde başarılı kılsın.

 

               

              Ey Müslüman kardeşim şimdi tüm dünyevi derdinden, sıkıntından, meşguliyetten uzak bir şekilde beni dinler misin? İlk ayetimiz muhteşem bir ayet, dinin temelini, hakikatin özünü, insanın ilk gayesini beyan eden muhteşem bir ayet.

1.Husus

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا

“Allah’a ibadet et, ona bir şeyi ortak koşma” (Nisa-36)

                  Ey kardeşim! Ayetimiz ibadetin yalnız Allah’a ait olduğunu, Allah’ın ibadette birlenmesi gerektiğini, ona hiçbir şeyi ortak koşmamayı emreder. İbadet, Allah’ın sevip razı olduğu söz ve amellerdir.

               Tevhid; Allah’ı rububiyetinde, ulûhiyetinde isim ve sıfatında birlemektir. Şirk; Allah’a ibadette ortak koşmaktır. Yani; secde, rükû, kıyam, dua, yardım isteme, sığınma, tevekkül, kurban ibadetini Allah’a değil başkasına yapmaktır.

               Şirk, Allah’a inanmakla beraber gerçekleşir. Yoksa şirk olmaz küfür ismini alır. İnsan, inandığı Allah’a ibadette ortak koşmasıyla şirk koşar.

             Bu nedenle tüm Resullerimiz bu şirki ortadan kaldırmak yerine ulûhiyet tevhidini/ibadet tevhidini hâkim kılmak için gelmiştir.

2.Husus

لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ

“O’nun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.” (Enam-163)

            Ey kardeşim! Yerde, gökte, yaratmada, emirde, hükümde ve din/şeriat koymada onun ortağı yoktur. Hüküm yalnız Allah’ındır.

             Kim ona rağmen hüküm koyarsa, emirler belirler ve uygularsa, batıl düzenleri Allah’ın şeriatının üstünde görürse şirk koşar. Bu yüzden Allah ayetinde; onun hiçbir şeyde ortağı yoktur buyurmuştur. O, ortağa muhtaç değildir. Her şey ona muhtaçtır. İnsan böyle iman etmekle mükelleftir. Böyle iman eden kimsenin adı Müslümandır.

              Müslüman; elinden ve dilinden emin olunan vahye teslim olmuş bireydir. Allah’ın düzenine, hükmüne ve kararına boyun eğen kimsedir. Müslüman; bu isimle gurur duyar. Kendisine başka isim aramaz. Dinin verdiği isim Müslüman ismidir.

 

 

 

 

3.Husus

وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُبِينًا

“Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapmıştır.” (Ahzab-36)

                 Ey kardeşim! İnsanın sözünü, emrini ve hükmünü dinleyeceği iki temel kaynak vardır. Eğer bu iki kaynağa kulak vermezsek hayatımızı ve ahiretimizi karanlığa mahkûm ederiz.

               Susuz ve havasız yaşamak nasıl mümkün değilse, Allah’ın ve resulünün emirlerine uymadan ahiret cennetini yakalamakta o kadar zordur.

                  Ayetimiz, Allah’a ve elçisine itaat etmeyi, onlara asilik etmemeyi, hükümlerine karşı çıkmamayı emretmektedir. Kim bunu yaparsa sapıklığa, dalalete düşeceğini bildirmektedir. Allah’a ve resulüne karşı çıkmak demek; farzları ve sünnetleri reddetmektir, hükmünden imtina etmektir.

                  İnsanlığın çirkin sapıklığa, daimi huzursuzluğa ve çıkarcı savaşlara yönelmesinin temel nedeni; hayatını Allah ve Resulünün istediği gibi yönetmemekten kaynaklanır.

 

4.Husus

قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (nam-162)

                Ey kardeşim! Nasıl hayatı, Allah verdiyse, onu Allah’ın yolunda kullanmalıdır. Ona asilik edecek en ufak bir adım atmamalıdır. Hayatımız, İslam üzere olursa, ölümüz veya son nefesimizde İslam üzere olur.

               Allah ayetinde, Müslümana namazını, kurbanını yani kısaca ibadetini yalnız onun için yap buyurmaktadır. İbadetini Allah için yapmazsın demin de dedik şirk koşarsın. Ayrıca hayatın her anını, İslam’a, Kuran’a ve sünnetin ihyasına, milletin dini kavramasına adamalısın. Bu bizim dünyada ki asıl görevimizdir.

                  Bakınız birçok insan, sanat, şarkı, türkü, resim, heykel, film, tiyatro, futbol yolunda yaşlanıyor, ölüyor. Hiç hedeflerinden vaz geçiyor mu? Sende hayatını Tevhidin, imanın, Müslümanların yücelmesi için geçirmelisin. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabı nasıl bir hayatın peşine düştü. Peygamber, Mekke’de davasını üstün bir çabayla dünyaya hâkim kılmadı mı? Onun başarılı olmasının nedeni nedir? Hayatını İslam’a hakkıyla adamasıdır.

 

5.Husus:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا

“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’ı seçip-beğendim.” (Maide-3)

          Ey kardeşim! Ayeti kerime, İslam dinine ekleme ve çıkarma yapmanın haram oluşuna dair temel bir kaideyi belirler. Din, tamamlanmıştır. Bilinmesi ve iman edilmesi gereken her mesele beyan edilmiştir. Ondan bir şeyi çıkartmak ve ona bir şey eklemek caiz değildir. Çünkü bu durum; Allah’ın iradesine, emrine, hükmüne karşı çıkmaktır. İnsan; ona akıl vermekle değil, onun emrettiği hayata boyun eğmeğe sorumludur.

            Bir insan; kafasından bir ibadet belirse dine eklese küfürdür, dinde var olan bir ibadeti inkâr etse yok saysa küfürdür. Rasulullah keza dinde bilinmesi gereken her meseleyi beyan ederek ümmetine saklı bir şey bırakmamıştır, kim buna rağmen dine bidat eklerse onun dini sakladığını yahut hakkıyla anlatmadığını iddia etmiş olur ki; temiz imanlı Müslüman asla bunu yapmaz.

 

 

 

 

             Rasulullah : مَنْ عَمِلَ عَمَلًا لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ “Kim bir amel işlerde O amelde emrimizin dışında olursa ameli kabul edilmez” (Müslim) buyurarak bidatleri reddetmiştir. Her bidat dine zarar veren bir virüstür.  Bidat çıkartan insan, peygamberi dine ihanet etmekle suçlamıştır

 

6.Husus

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا

“Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ayrılığa düşmeyin.” (Al-i İmran -102)

               Ayet, Müslüman ümmeti birlik içinde hareket etmeye, ayrılıklara düşmemeye davet ediyor. Allah’ın ipinden maksat, Kuran’dır, Ona iman edin, onun daveti yolunda hareket edin, ayrılıklara düşmeyin buyrulur. Müslümanların vahdeti vaciptir. Düşman, her cephede birlik içindedir, batı bakınız son dönemde dişini açıkça göstermiştir. Bu küresel küfür güçler, Müslümanların ayrılığından istifade ederek güçlenmektedir. Müslümanlar, kuru bir vahdetle de bir araya gelemezler. Vahdet ancak akide ve sünnet ekseninde olur.

 

             Bu iki esası gözetmediğimiz zaman vahdeti uygulamak mümkün değildir. Bir insan, akidemizden değilse onunla birlik olunmaz, yine sünnete muhalifse onunla birlik olunmaz. Birlik/vahdet ancak din, akide, sünnet ekseninde olur. Rabbim bizleri Kuran’ın, sünnetin, salih amelin yolunda gidenlerden eylesin…

7.Husus

فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

“Böylece onun emrine aykırı davrananlar, kendilerine bir fitnenin isabet etmesinden veya onlara acı bir azabın çarpmasından sakınsınlar.” (Nur-63)

            Ayet, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e itaat etmeyip emrine aykırı davrananları bekleyen dünyada ki fitneden ve ahirette ki acıklı azaptan haber veriyor. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ümmetin resülü, lideri, önderi, rehberidir. Onun sözüne ve ameline uymamız farzdır. Onu dinlemek onun açtığı yolda yürümek vaciptir.

 

 

            Eğer bir kimse onun sünnetini inkâr ederse, onun emrine aykırı davranırsa, dünyada fitneye düşer, fitneyi âlimler şirk, küfür olarak açıklamışlardır, fitne dünyada zillete düşmek, onun hayırlı rehberliğinden uzaklaşmaktır, ahirette ki azap ise cehennemdir. Allah ayetinde şöyle buyurur:

وَمَا آَتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

“Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı çetindir.” (Haşr-7)

              Onun verdiğinde hayır, bereket, huzur; yasakladığında ise şer, kötülük, fitne, huzursuzluk vardır. Bu nedenle her Müslümanın ona iman etmesi, söz ve ameline uyması gerekir. Sahabeler, canlarıyla ve mallarıyla onun davetine yardım etmiş, bu uğurda hiçbir şeyden çekinmemişlerdir.

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 468

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 462

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 522

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 659

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 578

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 655

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 585

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 641

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 735

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1068

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1508

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 695

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 623

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 652

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 605

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 639

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 657

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 602

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 589

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 590

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 591

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 590

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1026

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1009

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 913

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 864

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1229

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1004

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1013

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1148
Eklenme : 04/02/2017 14:48 İzlenme : 772
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet