Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 45
Dün : 1495
Bu Ay : 30262
Geçen Ay : 35734
Toplam : 2832495
 
  » 78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar

 

 

 

 

 

Cennette peygamberle kim olacak?

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ Resulullah’la cennete kim olacak” Bu hutbemde, “Peygamberle cennete giren kimseleri ve sıfatlarını anlatmaya” çalışacağım.

 

                      Cennet hepimizin arzu ettiği, sevdikleriyle beraber olmak istedi, onun için çabalar sarfettiği en çok istenen yurdun adıdır. Dünyada Allah’ın rızasını kazanan, onun emrettiği gibi yaşayan, Nebinin davetine icabet edip amel eden mümin mutlaka cennete girecektir.

                    Cennet, içinde bin bir çeşit nimetin, ikramın, güzelliğin, iyiliğin, hayrın, hayatın ve mutluluğun olduğu bir yerdir. Cennet; akılları donduran müthiş güzelliktedir. Kulakların işitmedi, dillerin tadına varamadığı, aklın algılamakta zorlandığı türlü nimetlerle süslenmiştir. Bu yurd müminlere ödül olarak verilir.

                      Dünya cennetine girmeyen ahiret cennetine giremez, dünya cenneti nedir? Tevhiddir, Yani kul; onu bilmeden, anlamadan, hayatını ona göre tertiplemeden yaşarsa cennete girmesi şöyle dursun koklaması mümkün değildir.

                Cenneti elde edecek müminlerin temel vasıfları olduğu gibi özel söz ve amelde bulunup onu elde edenlerde vardır. Diyelim ki en somut bir şekilde cenneti tevhid ehli, iman ehli, salih amel işleyen, hayatını Müslümanca tanzim eden bireyler alacaktır. Bu geniş zaviyeden bakınca böyledir.

                    Bir de nebinin haber verdiği bazı sözleri ve amelleri yapanlar onunla beraber cennette olacaktır. Peygamberle beraber cennette olmak istemez miyiz? Onunla mutlu olmak, adn cennetlerinde oturmak, nehirlerin altında buluşmak, ona sorular sormak istemez miyiz?

               Cennet denince ilk akla gelen nedir? Bazılarına göre nimetler, yiyicekler, içecekler, bıldırcın etleri, lezzetli yemekler, köşkler, saraylar, kıyıda köşede kalan küçük adalarda kafa dinleme olabilir, bazılarına göre de huriler olabilir, bu da meşru bir taleptir.

                   Cennet deyince benim aklıma bu saydıklarımıza ek olarak Resulle, tüm nebilerle, gelmiş geçmiş alimlerle, Salihlerle ve mücahidlerle beraber oturmak, buluşmak gelir. Herkesin kalbinde bir cennet güzeli vardır, cennet nimeti vardır, cennet hayatı vardır,benim de kalbimde ki cennet budur.

               Şimdi izin verin Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in cennette kendisiyle beraber olacağını haber verdiği kimseleri ve onların dünyada ki sıfatlarını, hallelerini tanıyalım. 

 

 

 

1-Çokça secde etmek.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hizmetkârı ve Ehl-i Suffe’den olan Ebû Firas Rabîa İbni Ka’b el-Eslemî radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte gecelerdim. Abdest suyunu ve öteki ihtiyaçlarını hazırlardım. Bu hizmetlerimden dolayı bir gün bana: – “Dile benden ne dilersen” buyurdu. Ben: – “Cennette seninle beraber olmayı isterim” dedim. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : – “Başka bir şey istemez misin?” buyurdu. Ben: – Benim dileğim bundan ibarettir, dedim. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Öyleyse çok namaz kılıp secde ederek, kendin için bana yardımcı ol!” buyurdu. (Sahih Muslim )

                    Hadiste cennette peygamber olacak kişinin namaz kılan, çokça secde eden müminler olduğunu öğrendik. Müslüman; Rabbinin rızasını ancak Rabbinin emrine, farzına, hükmüne, kararına ve onun elçisi olan Muhammed a.s. sünnetine, davetine, uygulamasına uyunca elde eder. 

                    Sahabe peygamberi sever, ona hizmet eder, duasını alırdı. Peygamberde onlara yaptıkları işler karşılığında ne istediklerini sorar, bunun içinde dua edeceğini ve kendilerinin de çalışmaları gerektiğini söylerdi.

                    Secde de büyük ecir ve dereceler vardır. İnsan, Allah’a en yakın olduğu anı yakalar secdeyle. Müslüman rükûda Rabbini büyükler, secde de ise dua eder.

 

2-Dua etmek

Hangi dua peki bu özel bir duadır. Munzir r.a. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu nakleder: “Kim sabah ve akşamları  birer defa ; Radıyna billahi rabben ve bil İslami dinen ve bi muhammedin nebiyyen ve rasula” “Allahı Rab,İslam’ı din ve Muhammed Aleyhisselam’ı peygamber olarak,gönül hoşnutluğu ile kabul ettim” derse, mutlaka onu elinden tutup cennete götüreceğim.” (Sahihu Tergib Hasen)

              Bu duada  iman edilmesi gereken üç esasa davet vardır. Bu üç esas, Allah’a, Resüle, Dine ima etmektir. Allah’a iman onu birlemektir. Resule iman etmek onun getirdiği dine iman etmektir, dine iman ise onun emirlerine iman etmektir. Bu gerçeklere iman eden kimsenin elinden tutacak kimse Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’dir.

 

3-Yetime kol kanat geren kimse

Sehl b. Sa’d’dan nakledildiğine göre: Allah Rasûlü (sav), "Ben ve yetime kol kanat geren kimse cennette böyle (yan yana) olacağız" buyurdu ve aralarını hafifçe ayırarak işaret parmağıyla orta parmağını gösterdi. (Buhari, Talak, 25)

                       Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem kanadı kırık yetimlere kol kanat gereni, onların yaralarına merhem olanı, gözlerindeki yaşı sileni cennetle müjdeliyordu.

                  Kimsesizlerin kimsesi olanlara, gönlünde gariplere yer verenlere, Yetim Peygamber cennette beraber olacaktır. Zira o, yetimliğin, bir yanı eksik bir tarafı yarım yaşamanın ne demek olduğunu herkesten iyi bilirdi.

                 Rabbinin kendisini yetim bulup barındırdığı gibi (Duha, 93/6), inananların da hanelerinde yetimlere yer açmalarını öğütlüyordu: “Müslümanlar arasında en hayırlı ev, içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir. Müslümanlar arasında en kötü ev ise içinde kendisine kötü davranılan bir yetimin bulunduğu evdir.” (İbn Mace, Edeb, 6)

           Saadet asrında, haneler içinde peygamberin hanesi, yetimlerin en çok huzur buldukları yerdi. Kanadı kırık yavrular için peygamberin kanatları altında yer bulmak ne yüce bir saadetti! Öyle ki Allah Rasûlü (sav), kendi Fatıma’sı ihtiyaçları için babasının kapısını çaldığında, Bedir’in yetimlerinin daha öncelikli olduğunu söylemişti. (Ebu Davud, Harac, 19-20)

                    Yuva sıcaklığını hane-i saadette bulan yetimlerden biri Enes (ra)’ti. Babasız kaldıktan sonra Medine’de annesi ile birlikte yaşayan küçük Enes, Allah Rasûlü (sav)’nün hizmetine verilmiş, on yıl onun yanında bulunmuştu. Allah Rasulü (sav), “Yavrucuğum”, (Müslim, Âdab, 31) “Enescik” (Ebu Davud, Edeb, 1) diye seslendiği Enes’e bir kez olsun “Öf” bile dememiş ve herhangi bir şey için onu asla azarlamamıştı. (Müslim, Fedail, 51)

 

 

 

4-İKİ VEYA ÜÇ KIZINI TERBİYE EDEN KİMSE

Bir rivayette şöyle buyrulur. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurur ki; "Kim ki üç tane kız çocuğu yetiştirir, güzel terbiye eder, evlendirir ve onlara iyilikte bulunursa, o kişi için cennet vardır." (Ebu Davud, Edep, 120, 121). "Kimin üç kızı ve üç kız kardeşi veyahut da iki kızı veya iki kız kardeşi olup da geçimlerini güzel sağlar, onlar hakkında Allah’tan korkarsa, o kişi için cennet vardır." (Tirmizi. Bin. 13).  Bir başka rivayette ise şöyle buyrulur:  "Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yan yana bulunacağız". (Müslim, Bin, 149; Tırmızl Bin, 13). -"Her kim kız çocukları yüzünden bir sıkıntıya uğrar da onlara iyi bakarsa, bu çocuklar onu cehennem ateşinden koruyan bir siper olurlar." (Buhârî, Zekât, 10, Edeb, 18; Müslim, Bin, 47. Ayrıca bk. Tirmizî, Bin, 13).

             Çocukları İslam üzere terbiye etmek hem kendidimiz hem onlar hem toplum için önemlidir. Onları terbiye etmekten maksad Tevhidle yetiştirmek, imanı öğretmek, namazı kıldırmak, salih amellere davet etmek, kuran öğretmek, ana-babaya itaati öğretmek, hayatın her anını Allah’ın rızasını kazanmak için olduğunu öğretmektir.

          Hadiste kız çocukları daha çok öne çıkar, çünkü onlar zayıftır, bakıma muhtaçtır, doğru akide ve amele teşvik edilmezlerse her an batıl kötü yollara düşebilirler, kandırılıp zalimlerin ellerine kullanılan bir alet olarak düşebilirler. Hadiste onların bakımında fazilet, hayır ve bereket olduğu öğretilir.

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

                                                                                                                                                                                                                                              

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 

 

 

 

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 589

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 545

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 561

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 615

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 554

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 398

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 330

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 373

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 366

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 378

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 354

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 379

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 534

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 439

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 543

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 530

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 552

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 498

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 488

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 545

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 493

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 549

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 465

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 552

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 575

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 615

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 744

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 544

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 534

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 628

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1422

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 647

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1058

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 668

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 565

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 558

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 538

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 572

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 529

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 526

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 514

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 559

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 511

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 521

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 547

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 504

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 514

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 560

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 512

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 517

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 492

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 546

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 504

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 541

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 507

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 483

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 496

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 503

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 502

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 530

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 501

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 496

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 502

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 483

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 472

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 491

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 504

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1099

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 941

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 933

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 921

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 929

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 832

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 792

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 830

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 789

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 801

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1140

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 935

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 919

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 932

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 833

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 931

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1056
Eklenme : 04/02/2017 14:44 İzlenme : 380
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet