Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 156
Dün : 1084
Bu Ay : 15047
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2920351
 
  » 74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fatihanın düşündürdükleri

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Fatihanın düşündürdükleri” Bu hutbemde, “Fatiha süresini kısaca tefsir edip dersler almaya” çalışacağım.

                 Her rekatta okuduğumuz, dilimizden düşürmediğimiz, hemen hemen herkesin ezbere bildiği fatiha süresinin anlamını bilmek, ayetlerini tedebbür etmek, aydınlık yolu üzere yürümek Müslümanın üzerine vaciptir. Müslüman, hayatına ayetler ve hadisler ışığında yön verdiği müddetçe hayır, hak ve istikamet üzeredir. Bugün içine düştüğümüz fitne girdablarının, can yakıcı kavgaların, batıl inançların hepsi sahih dinden uzaklaşmaktan kaynaklanır. Allah’ın sevdiği ve razı olduğu dini terk etmekten dolayıdır. Dini, deliller ve alimlerin sözleri ışığında anlamazsak köleleştiriliriz. Nitekim son dönemde yaşananlar bu sözümüzün somut örneneğidir. Bu kölelik hemen hemen kişi eksenli yapıların hepsinde vardır. Gelin bu kısa girişten sonra Fatihayı nasıl anlamalıyız ona değinelim.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (1)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

          Besmele, her hayrın, bereketin, selametin ve saadetin anahtarıdır. Onunla hayata başlarız onunla devam ederiz. Besmele Allah’ın adını anmakla başlar, Allah’ın adıyla başlayan her şeyin sonu hayırdır, Allah onu bereketli kılar. Besmelesiz hayatın, işin, ticaretin, yola çıkışın sonunda eksiklik vardır.

           Rahman; tüm canlı ve cansız varlıklara rahmetini indiren, aralarında ayrım yapmadan hayat veren, doyuran, içirendir. Allah, kafir olsun mümin olsun, münafık olsun muhlis olsun, Müslüman olsun müşrik olsun salih olsun günahkar olsun hepsine havadan, sudan, topraktan nimetlerini tattırır. Bu yüzden de Rahman ismini alır.

              Rahim; ahirette mümin kullarına yüce rahmetini indiren demektir. Allah, müminlere rahmet edip kafirlere dünyada ki söz ve amellerinin hesabını soracaktır.

             Rahman ve Rahim Allah’ın iki güzel ismine ve sıfatına delalet eder. Allah, merhamet sahibidir. Rabbim bizden merhametini, hayrını ve lutfünu esirgemesin.

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ (2)

Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

                Hamd; senadır, övgüdür. Burada ki manası; Allah’ı övmektir, onu sena etmektir. Peki Allah hangi boyutta övülmeyi hak eder?

                Allah’ın isimleri, sıfatları, fiillleri, emirleri, hükümleri, kararları, dini, kitabı en üstün manada güzeldir ve kemaldir. Onun isminde bir noksanlık, sıfatında bir ayıplık, fiiilinde bir hikmetsizlik, emirlerinde bir batıllık, kararında bir eğrilik, dininde bir kusurluk, kitabında bir eksiklik asla yoktur. Hepsinde kemal derecede övgüye layıktır.

                Oysa insanın sözünde, amelinde, kararında, hayatında ne kadar da noksanlık vardır. Hepimiz ille ki hata etmişizdir. Ayıplarımız olmuştur. İnsan, nisyandandır, unutmadandır, unutan, hata eden, ağlayan, ağlatan, kıran, üzen, meydan okuyan, öldüren değil midir? İnsan, acizdir, Allah azizdir. Allah her şeyinde hayır üzeredir. 

 

 الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (3)

O, Rahmândır ve Rahîmdir.

               Rahman; tüm canlı ve cansız varlıklara rahmetini indiren, aralarında ayrım yapmadan hayat veren, doyuran, içirendir. Allah, kafir olsun mümin olsun, münafık olsun muhlis olsun, Müslüman olsun müşrik olsun salih olsun günahkar olsun hepsine havadan, sudan, topraktan nimetlerini tattırır. Bu yüzden de Rahman ismini alır.

              Rahim; ahirette mümn kullarına yüce rahmetini indiren demektir. Allah, müminlere rahmet edip kafirlere dünyada ki söz ve amellerinin hesabını soracaktır.

 

 مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ (4)

Ceza gününün mâlikidir.

                   Allah, din gününün, hesap gününün sahibidir. Kıyamet gününde her sözümüzün ve amelimizin hesabını soracaktır. O gün sınıf, ulus, renk, mal ayrımı olmadan herkes aynı seviyede olacaktır. Bu durumda iken hesap saati gelecektir. O andan itibaren Allah bizleri dünyada yapmamız gerekenleri yapmadımız için hesaba çekecektir.

          Kim şirk koşmuşsa, küfür çizgide yaşamışsa, ulusunun ırkını yüceltmişse, vahye karşı gözünü kapatmışsa, namazını kılmamışsa, kuran’ı çağdışı görmüşse, milletinin canına kıymışsa, mazlumu ağlatmışsa bunun tek tek hesabını verecektir.

            O gün pek çetindir. Müslüman, o gün için hazırdır, nasıl bir şehre çıkmak istediğimizde her eşyamızı hazırlar ve yola tam hazır şekilde çıkarız aynı şekilde hesap günü içinde her zaman hazır olmalıyız, zira yolculuğun ne zaman olduğunu bilmiyoruz.

 إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ (5)

(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

                    Ayet, tevhidi haber veren, şirkten uzaklaştıran bir ayettir. Manasını şöyle tefsir edebiliriz: “Ya Rabbi ancak sana ibadet eder, boyun eğer, kulluk eder, ibadeti yalnız sana yaparız. İbadetin her çeşidi sana aittir. “Namazım, orucum, duam, zekatım, haccım, kuran okumam, sadakam hepsi sanadır. Bu ibadetimin yörüngesi sensin, senden başka bir yöne dönemem.”

               Yine yalnız senden yardım isteriz. Başımıza gelen her tür sıkıntıda, acıda, dertte, felakette ve hastalıkta yalnız senden yardım isteriz. Senden başka bu saydıklarımıza malik olan, elinde tutan bir varlık yoktur. Hayır ve şer senin elindedir, yeryüzünde ki her zerre senin dilemen altındadır. Sen diledikten sonra kimsenin dilemene mani olması beklenmez.

                Tarikat ehli kimseler, bu ayeti hakkıyla anlayamamıştır. Zira bir çokları bu ayete muhalefet ederek Allah’a ibadet etmek ve ondan yardım istemek yerine ölülerden, uzakta ki efendilerden yardım istemektedir. Hiç türbelerin önünde sessiz ve sesli medet ya efendim, seyyidim, gavsım diyenleri işitmediniz mi? Türbeler için özel turlar yapan, orada dualarının kabul olacağına inanan, orada adaklarını kesen, orada kurban kesip ibadetinin burada daha makbul olduğunu söyleyen insan az değildir.

           Tevhid dinini şirk dinle bozmak, hakkı batıla karıştırmak, helali haram katmak caiz değildir. Müslüman, bu gerçekleri iyi görmelidir. 

 اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ (6)

Bize doğru yolu göster.

                   Bizi doğru yola ilet demek, bizi sahih dine, tevhid yoluna, razı olduğun ve sevdiğin dine yahut nebilerin/resullerin takip ettiği şirkten uzak Tevhid dinine ilet, hidayete erdir, onun üzerinde olma gücü ve bilinci ver demektir. Doğru yol; İslam’dır, İslam; Allah’a teslim olmak ve şirkten ve ehlinden uzak durmaktır. İslam; cennetin yoluna davet eder. İnsanlığın saadeti ancak İslam’dadır. 

 صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ (7)

Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

             Ayette Allah, doğru yolun istikametini haber veriyor. Bu yol ki; kullarından nimet verdiğin, yardım ettiğin, sevindirdiğin ve razı olduğun yoldur, işte bu yola ilet bizi. Bizi kafirlerin, şirk ehlinin, batılın, haramın, şeytanın, hevanın, ırkçı söyleve dayanan bakışın yoluna iletme. İman ehlinin yoluna ilet.

                 Yine bizi gazaba uğramış Yahudilerin yoluna iletme Onlar ki hakkı bilen fakat onu amel etmeyen bir topluluktur, lanetli kavmin yoluna iletme, insanlığı fitneye ve fesada sürükleyen kavmin yoluna iletme, bizi onlardan uzak tut.

 

                          Yine bizi sapıklığa düşmüş Hisritiyanların yoluna iletme Onlar ki ellerinde delil, hüccet olmadan batıla hak diyen kavimdir. Rabbimiz bizi bu iki sapkın kavimden uzak tut. Bunlar yeryüzünde fesadın ve zülmün anasıdır.

                  Fatiha süresinde dikkat çeken ana konular hemen hemen şunlar oldu, Tevhid, şirkten sakınma, Allah’ın rahmeti, yardımın ALah’tan isteneceği, ibadetin yalnız Allah’a olacağı, dalalete düşenlerin bulunacağı, onlardan korunmak için dua edilmesi gerektiği. Dikkat ettiyseniz hiçbir ayetimiz ölüler için hitap etmedi, hep diriler için seslendi. Bu durumda, ölülere fatiha okumanın ayette bir delili yoktur, ayrıca sahih dinde peygamberimizin öğrettiği dinde ölülere fatiha okunmamıştır, bu sonradan uydurulmuş dine eklenmiş büyük bir yanılgıdır.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 733

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 672

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 674

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 745

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 676

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 454

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 477

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 404

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 447

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 467

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 430

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 467

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 618

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 506

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 630

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 600

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 622

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 577

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 564

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 624

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 569

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 633

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 563

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 624

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 652

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 715

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 966

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 617

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 606

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 711

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1497

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 733

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1138

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 771

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 675

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 640

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 610

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 660

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 601

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 600

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 585

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 640

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 587

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 591

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 622

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 572

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 586

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 638

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 583

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 587

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 562

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 628

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 577

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 613

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 577

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 556

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 569

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 574

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 573

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 611

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 569

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 562

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 578

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 550

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 542

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 556

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 575

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1177

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1013

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 996

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 991

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 994

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 903

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 865

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 900

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 852

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 875

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1213

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1022

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 991

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1013

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 895

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1000

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1135
Eklenme : 04/02/2017 14:32 İzlenme : 430
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet