Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 428
Dün : 640
Bu Ay : 10135
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938710
 
  » 73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 73.Hutbe-Niçin okumalıyız?

 

 

 

NİÇİN OKUMALIYIZ?

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Niçin okumalıyız” Bu hutbemde, “Okumanın önemine ve nasıl okumak gerektiğine ” değineğim

Kalemle insana bilmediğini öğreten, ona ilmin yolunu kolaylaştıran Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Allah’ın resulüne ve ashabının üzerine olsun.

                  Her insan; bilmeli ki Allah’ın uarattığı mübarek bir kuldur. Bu kul; Rabbine ibadet etmek, emrini dinlemek, ona giden yolu üzlemek, ondan uzaklaştıran yoldan sakınmakla mükelleftir.

                Yine İsan; dünyada kendisine fayda vereni almalı, zarar vereni terk etmeli, süekli salih amele yönelip ecirni artırmalıdır.

                İnsanın Kurtuluşu imanda, salih amelde, güzel ahlakta, takvada, hayırdadır. Yine kutuluş dinimiz, kitabımızı, rsülümüzü tanımamıza, ilmimizi artırmamıza, çevremizi aydınlatmamıza, ufkumuzu genişletmemize fayda veren okumayı mutlaka yapmalıyız.

                  Okumak; ilmin anahtarıdır. Bilginin köprüsüdür. Okumakla, kitapla cehaletimiz giderilir, ilmi ambarlarımız açılır. Çiftçi bir ambara nasıl tahıllarına koyarak onları korursa, Müslüman da okumakla aklının ve kalbinin ambarına faydalı şeyler koyar. İlim, yüceltir, cehalet alçaltır. Allah ayetinde şöyle buyurur:

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ (1) خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ (2) اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ (3) الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ (4) عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ (5) كَلَّا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَيَطْغَى

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı aşaktan (bir aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti.” (Alak-1-6)

                          Kuran; okumayı emreder, okumak deyince nasıl okumak gerektiğini de öğretir? Nasıl okuyacağız? Kuran şöyle buyurdu: “Rabbinin adıyla oku”, Onun adını anarak, onun sevdiği, razı olduğu, ahiretine sana fayda verecek, seni şirkten, küfrüden ve Allah’a asliğe götürecek kitaplardan uzak durarak okumaktır.

                      Okumak nimettir, hazinedir, hayırdır, kula verilen en büyük hayır kapısıdır. Fakat okumalarımız Allah’ın razı olduğu tarzda olmadığı zaman şerre, kötülüğe, batıla, şeytanın razı olduğu istikamete taşır.

                  Bazıları insanı küfre, şirke, batıla, aşka, içkiye, hüzne, isyana ve ateizme götüren kitaplar okuyor, aklını çöp sepeti haline getiriyor, gözünü şeytana abone ediyor, elini batıl kitaplara uzatıyor. Bu adam ne dünyada ne ahirette hayra ulaşır.

                  Bu nedenle okumak gerekir, fakat ne okuyacağımıza tek başımıza karar vermeyeceğiz, ilim-davet ehline gidip soracağız, izman Müslüman bireylerden bilgi alarak okumalarımızı mükemmelleştireceğiz.

               Okunması gereken en güzel kitapa gelirsek sanırım tartışmasız kavgasız hepimiz bunun Kuran olduğunu söyleriz, evet Kuran okunması gereken ilk kitaptır, ilk temel kitaptır, onunla hidayet yolunu bulur, imanımızı korur, salih amele yönelir, ulvi değerlere sarılır, güzel ahlakla yaşar, her tür küfür, şirk ve batıl yoldan uzak kalırız.

               Kuran; hakkı aşılar, batıldan sakındırır, ashabı kiram küresel küfür güçlere nasıl galip geldi, Kuran ve kılıçla. Bu nedenle Kuran aklımıza, kalbimize rehberdir, kılıç da bileğimize ziynettir. Bu ikisinin hakkını veren milletler düşman önünde eğilmemiştir.

                      Yine okumamız gereken diğer kitaplar hadis kitapları olmalıdır. Bu kitaplar insanalrın en şereflisi en temiz yüreklisi örnek insan resülümüzü tanıtır. Bu kitaplar bize onun hayatını, sözünü, amelini öğretir. Böylece onun gibi yaşamamıza rehber olur. Hayatı en güzel yaşayan örnek bir insan varken onu okumamak, tanımamak ne büyük bir gaflettir. Onun hadislerini okumamamak yahut inkar etmek düşmanlık etmek ne büyük bedbahtlıktır. Bu bağlamda Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, İbn Mace, Nesai, Musned, riyazu salihin okumalıdır.

                         Siyer kitapları da onun şanlı mücadelesini anlatır, bu anlamda onu tanımadan örnek bir insan olmamız mümkün değildir. Allah’ın terbiyesinden geçen bir nebinin yolunu izlemeden, okumadan mutlu olmak güçtür. O halde okurken onu okumak gerekir. Zaten okumayı keyifli kılan, ecre nail ettiren Kuran’ı okumak ve onun mualliminin sözlerini okumaktır. Okumak budur. Diğerleri okumanın başka boyutudur. Bu bağlamda İbn İshakın siyeri, Mubarek el-Furi’nin en güzel örnek Rasulullah eserini, Ahmed Feridin Siyer kitabını, Cemalaeddin Vatandaşın siyer kitabı mutlaka okunmalıdır.

                Tefsir kitapları da okunmalıdır, Zira Kuran’ı anlamada, yaşamada ve başkalarına manasını öğretmede temel eserlerdir. Bu bağlamda İbn Kesir, Tabari, Kurtubi okunmalıdır.

Niçin okumalıyız?

1-Okumak; nefse mutluluk verir, ayrıca ilmin, aklın ve ruhun gıdasıdır. Demek ki ruhun gıdası müzik değil okumaktır.

2-İnsan, okumakla tevhide, imana, hayra ve adalete ulaşır.

3-İnsan, okumakla en güzel ahlakı ve en ulvi değeleri öğrenir.

4-İnsan, okumakla önderini, liderini ve izini süreceği yolu kavrar.

5-İnsan, tarihin acılarını ve mutlu yönlerini öğrenerek kendine yeni yol çizer.

6-İnsan okuduğunda zamanları ve mekanları aşar o dönemin insanları gibi yaşamaya başlar.

7-Okumak, dar düşünceden daha geniş kapsamlı verimli düşünceye sevk eder.

8-Okumakla insan, her asrı, kralların hayatını, beldelerin toplumsal yapısını, kıtaların sorunlarını yaşar.

9-Okuduğumuz bir kitapla birden bir denize, oradan çölei oradan dağlara, oradan bir çadıra, oradan da Kuran’ın sayfalarına kadar ulaşırız, böylece ruhumuz ufkumuz her zaman yenilenir.

10-Okumakla; alimlerin, davetçilerin, yazarların ve mufekkirlerin hayatına, yaladıklarına şahit oluruz, hatalarından ders alır, doğrularını uygularız, onların çilelerine şahit oluruz.

11-Okumakla; zayıf idrakimizi, kıt birikimizi genişletir, ufkumuzu genişletiriz.

12-Kuran okuduğumuz zaman; Allah’ın bizle konuştuğunu, bize emrettiğini, yol gösterdiğini, hayrın yollarını açtığını hissederiz. Ayrıca helali, haramı biliriz, ona göre adım atarız.

                Ayrıca peygamberlerin mücadelesini okuruz, onların çileli yolculuklarını fark ederiz, sanki onlar gibi oluruz, ağlarız, seviniriz, firavuna sanki biz cevap verir gibi oluruz,

            İbrahim gibi sanki ateşlere biz atılmış gibi hissederiz. Antakya’nın bir ucundan koşarak gelen Habibu Naccar oluruz birdenbire, kavme bağırırız, neden bu elçilere uymuyorsunuz sizin malınızı tapunuzu mu istediler ki düşmanlık ediyorsunuz diye çıkışırız, O anda toprak altına biz gömülürüz.

              Şuayb yurdundan kovulunca biz hüzünlenir, onun arkasından gitmek için sıraya gireriz, elimizi biz uzatırız, tut deriz, biz senin yardımcın olmak isteyen ta ötelerden uzaklardan asırlar sonrasından gelen talebeleriniz deriz.

                İsa a.s. öldürülmek istendiğinde koşarak öldürmeyin deriz ve avazımız çıktığı kadar bağırırız, Muhammed a.s safa tepesine çıkıpta Ebu Leheb yüzüne tükürünce elimizden gelse onu oracakta boğup öldürmek isteriz.

                Firavun ve askerleri Gemiye binip Musa’nın ve iman edenlerin peşine düşünce bizde o gemide oluruz, onlarla mutlu yolculuklar ederiz, düşmanın arkamızda olduğunu işitince Allah’a güvenir, ondan yadım dileriz, Biz Kuranı böyle okumalıyız.

               Alak süresini okuyunca Allah’ın insanı muhteşem güzellikte yarattığına, kalemle okuma yazma öğrettiğine, ona yollarını gösterdiğine şahit olur onun ilahlığı önünde eğiliriz. Kuran bize bu anları okuyunca yaşatır.

13-Hadis kitapları okuduğumuz zaman, resulümüzün ahlakını, mucadelesini, sözlerini ve tavsiyelerini öğreniriz. Mekke’ye ve Medine’ye gideriz. Onun ağladığı anda ağlarız, tebessüm ettiği anda tebessüm ederiz, sürüldüğünde bizde sürülürüz, arkasını dönüp yurduna Mekkesine baktığında bizde hüzünle bakarız, Medine’ye girerken ashabın karşıladığı gibi bizde hoş geldin ey Resul diyerek karşılar ve bağrıma basarız, Medine’de ilim meclislerine gideriz. Onunla her anımızı birlikte yaşarız. Okumak böyle olmalıdır.

14-İnsan alimlerin eserini okudukça, Bağdata, Kahireye, Şam’a, Medineye bedava yolculuk yapar, günler öncesinden bilet arama derdi olmaz, kitaplar bedava uçurur, bedava gezdirir, hemde bedava yer ve içirir. Kitap deyip geçmemek gerekir. Her kitapta alimlerin evine gidilir, kapısı çalınır, onlarla ilmi müzakereler edilir, sorular sorulur, onlarla birlikte kalınır. Kitap böle okunur.

15-Kitapla tanırsın dostunu düşmanı, mustekbiri, katili, Firavunu, Haman’ı Karun’u, Nemrudu, Kabil’i, Yahudileri, Hristiyanları, Esed’i, müşrik dostları Şiayı. Bunları tanıdıkça kitap tadını alırsın, onun lezzetli tadına erersin. Tağutları ve meydan okuyuşlarını anlarsın. Kitap böyle sevdirir kendini.

16-Okumakla cenneti, cehennemi, iyiyle kötüyü, kazananla kabedeni tanırsın.

17-Once imanla sonra Okumakla mutlu olursun, cennetlere ulaşırsın, iman seni okumaya iter, okumak seni düşünmeye hakka sarılmaya hak üzere sebat etmeye sevk eder, sebat seni cennete iletir. O halde cennetin kapısını nasıl açacağını öğrendin, cennetin hayırlı olsun…

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 757

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 694

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 705

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 778

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 706

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 470

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 420

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 478

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 649

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 524

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 661

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 580

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 638

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 657

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 588

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 738

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1074

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1511

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1160

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 698

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 656

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 604

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 607

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 641

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 587

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 603

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 601

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 647

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 629

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 593

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 571

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 587

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 591

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 630

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 593

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 568

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 592

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1197

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1004

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 916

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1036

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1006

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1031

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 911

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1150
Eklenme : 04/02/2017 14:29 İzlenme : 494
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet