Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 24
Dün : 620
Bu Ay : 9091
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2937666
 
  » 67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)

 

 

 

Ebu Bekir Sıddık

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Ebu Bekir Sıddık.” Bu hutbemde, “Onun faziletine, hayatına, mücadelesine ” değineceğim.

 

      

                İnşallah bugünkü hutbemizde peygamberlikten sonra en yüce makamı elde eden şerefli, adil ve cesur bir şahsiyeti tanımaya gideceğiz. Bu kimse Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in tabiriyle “Atik” yani cehennemin azabından emin olmuş, “Sıddık” yani çokça doğrulayan bir insandır.

          Bu şerefli insan, aynı zamanda Peygamberin kayınpederi, ilk Müslüman erkek, ilk halife ünvanını kazanmış kişidir. Bu şerefli insan, Rasulullahla beraber Mekke’den Medine’ye hicret eden, yolda tüm çileleri omuzlayan, mağarada onu koruma altına alan, peygambere zarar verebilecek her şeyi temizleyen, düşmanın tuzağı önünde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’le beraber sabreden bir kişidir.

           Bu şerefli insan, bizzat malıyla infakıyla yedi sahabeyi kölelikten azat edip onları özgürleştiren insandır. Bu şerefli insan, peygamberin vefatından sonra “zekât vermeyiz diyerek dinden çıkan murtedlere karşı” işlam’ın farzlarını koruyan, onlara karşı kılıcını alıp arkasına dönüp bakmayan, tek başına düşmana karşı yürüyen bir insandır.

          Bu şerefli insan, celil sahabi, Müslümanların önderi, aişe annemizin babası, Rasulullah’ın kayınpederi, Ebu Bekir Sıddık radiyallahu anhu’dur.

 

           Ebu bekir Sıddık radiyallahu anhu, peygamberimizle akrabalık bağı olan bir sahabidir. Kureyş kabilesinin Teymi ailesindendir. Rasulullah sallallahu aleyhive sellem’den 2 yıl sonra doğmuştur. 

                      Ebu Bekir Zayıf bedenli, beyaz tenli, güzel yüzlü, yumuşak kalpli, alimi zahid, fakih ve adil bir insandı. İslam ümmetinin Rasulullah’tan sonra ki en fazililetli şahsiyetidir. Bu bizim akidemizdir. Ona buğz eden kimse fasıktır, bidatçidir, küfür ehlindendir. Çünkü Kuran Onunla ilgili şöyle buyurur:

وَالَّذِي جَاء بِالصِّدْقِ وَصَدَّقَ بِهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ

“Doğruyu getiren ve doğrulayanlara gelince; işte onlar muttaki (takva sahibi) olanlardır.” (Zümer-33)

                     Ebu Bekir Sıddık radiyallahu anhu Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i çok sever, dinine yardım eder, hayatını İslam uğruna harcar, malını Allah yolunda infak etmekten geri kalmazdı. Annesi ve babası İslam’ı seçerek Müslüman olmuşlardı.

               Ebu Bekir Sıddık islamla müşerref olmadan önce ne puta tapar, ne içki içer, ne batıl atalar dinine iman ederdi. Temiz bir fıtrata sahipti. Neden cahiliye döneminde içki içmedin diye sorulduğunda, ırzımı ve kililiğimi korumak için içmedim demiş, temiz kişiliğini ispat etmiştir.

              Ebu Bekir Sıddık anlatıyor, henüz yeni akıl baliğ olmuş, çevremi ayırt edebiliyordum, “babam elimi tuttu, putların huzuruna çıkardı, babam benden uzaklaşınca putlara ben açım hadi doyurun, içirin dedim, biliyorum ki onlar beni işitmezler, bana bunları yapamazlar sonra onları alaya alarak güldüm ve putları devirdim, hepsi yüzüüstü düştü.” Böyle bir kişiliği vardı, taşlara tapmaz, putları yüceltmez, heykelleri büyüklemez, Allah’tan başka tapılan varlıklara bel bağlamaz, sürekli hak dini arardı.

              Ebu Bekir Sıddık Mekke’de ki tüm insanın soy bağını bilir, nesepleri ezberler, kafası bu konuda karışık olanlara yardımcı olurdu.  

                EbuBekir Sıddık bir gün Mekke’den uzaklaşarak Buhayra denilen bir bilginin yanına gitmiş, gördüğü rüyayı ona nakletmişti. “Buhayra sen nerelisin?” diye sordu. EbuBekir Sıddık “Mekke’liyim” dedi. Mekke’de kimlerdensin? diye sorunca da Kureyş’ten demişti. Buhayra “eğer gördüğün rüya buysa, Allah bilir ya senin kavminden yeni bir elçi gelecek, seni de ondan sonra vekili yapacak” demişti. Ebu Bekir Sıddık bu anıyı hilafeti döneminde anlatmıştır.

                Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem islam davetini ilan edince, herkes tereddüt edip teslim olmaktan kaçınırken, sessiz kalırken, O tereddüt etmeden gelip teslim olmuş, İslam’la müşeref olmuştur.

                   Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Ebu Bekir Sıddık’ın hidayetine sevindiği kadar bir şeye bu kadar çok sevinmemişti. Ebu Bekir Sıddık’ın eliyle Zubeyr İbn Avvam, Osman İbn Affan, Talha bin Ubeydullah, Sad ibn Ebi Vakkâs, Osman ibn Mazun, Ubeyde bin Cerrah, Abdurrahman bin Avf Müslüman oldu. Onun davetiyle islamla şereflendi.

                  Ebu Bekir Sıddık radiyallahu anhu İslam’a girdiği yıllarda İSLAM’a henüz açıktan davet edilmiyor, Peygamberimiz davetini sırran yapıyordu. Ebu Bekir Sıddık İslam’a girdiğini ilan etmek, açıktan bir davet yapmak, İslam tarihinin ilk hatibi olmak için Peygamberden izin istedi.

               Peygamberimiz izin verdi, Müşriklerin bulunduğu bir meclisin yanına gitti, onların huzurunda ayakta İslam’a davet yaptı, müşrikler yaptığına şahit olunca üzerine yürüdüler, dövdüler, Müşriklerin önde gelenlerinden Utbe ayağıyla yüzüne vurdu, tüm müşrikler başına toplantı dövdüler, öldüğüne kanaat getirip dövmekten vazgeçtiler.

                Ebu Bekir’in kabilesi olan Benu teym koşarak geldi, baygın halde onu yerden kaldırıp eve taşıdı. Benu teym kabilesi müşriklere bu yaptıklarından dolayı eğer Ebu bekir ölürse onun öcünü sizden alırız, Karşılığınd utbeyi öldürürüz dedi. Ebu bekir annesi ummu’l Hayr’ın evinde tedaviye alındı, gündüz boyunca baygın geçirdi, akşam gözünü açtı, annesi başında ağlıyordu,  annesi henüz Müslüman olmamıştı, ilk sözü “Rasulullah nasıldır?” O iyi mi? oldu. İşte Ebu Bekir Sıddık ve onun İslam uğruna çektikleri. 

             Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Ebu Bekir Sıddık radiyallahu anhu’ya itaat etmeyi emretti, “benden sonra Ebu Bekir’e, ömer’e uyun” (Sahîh Hadîs, Ahmed, Tirmizi, İbn Mace)

            Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem onu hatip yaptığı gibi müftide yapmıştır. Veda Haccından önce hac ibadetinde onu müftü olarak tayin etmiş, ashaba hacla ilgili fetvalar vermiştir.

              Ömer İbn Hattab radiyallahu anhu rivayet eder, “Rasulullah bizi Allah yolunda infak etmeyi emretti, O gün bugün Ebu bekir’i geçeceğim gündür dedim ve infak etmeye icabet ettim. Bu sebeple de malımın yarısını infak ettim. Rasulullah bana geride kalan ailene ne bıraktın? Yarısını dedim. Sonra Ebu bekir Sıddık malının tümüyle geldi. Hepsini infak etti. Rasulullah geride kalan ailene ne bıraktın buyurdu, Ebu bekir: Allah ve rasülünü bıraktım. Ömer der ki; O gün Ebu bekir’i geçemeyeceğimi anladım.” (Tirmizi)

               Amr İbn As radiyalllahu anhu rivayet eder, Rasulullah’a en çok sevdiğin insan kimdir? diye sordum, Bana Aişe buyurdu, sonra kim dedim “Aişe’nin babası Ebu Bekir Sıddık” buyurdu, (Müslim)

                    Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurur ki; Eğer Allah’tan başka bir halil/dost edinecek olsaydım bu kimse Ebu bekir Olurdu, Mescidde Ebu Bekirin kapısından başka bir kapı açık kalmasın.” (Buhari-Muslim)

                 Ebu Bekir Sıddık bir günde birçok hayrı toplamış ender sahabilerdendir. İmam Muslim rivayet eder, “Rasulullah bir gün ashabına dönerek bugün kim oruçluydu? Ebu bekir Sıddık ben oruçluydum, dedi. Rasulullah peki kim bugün bir cenazeye katıldı, Ebu bekir Sıddık ben dedi, Rasulullah peki bugün kim bir fakiri doyurdu dedi, Ebu Bekir Sıddık ben dedi, Peki bugün kim bir hastayı ziyaret etti? Ebu Bekir Sıddık ben dedi, Bu amelleri birlikte toplayan kimse cennete girer buyurdu.

                      Ebu Bekir Sıddık canını Allah’ın Reslünün korunması yolunda Allah’a adamış bir sahabidir. Rasulullah Kâbe’nin önünde dua ediyor, secde yapıyor, huşu içinde namaz kılıyordu. Ötede müşrikler onun yaptığı ibadeti görüyordu. Ukbe ibn Ebi Muayt peygambere doğru yöneldi, Peygamber o esnada namaz kılıyordu secdedeydi, Ukbe elinde ki cübbesini peygamberin boynuna doladı ve şiddetli sıktı ve onu boğacak bir konuma geldi, Bunu gören Ebu bekir Sıddık Rabbim Allah diyen ve size Rabbinizden delil getiren bir adamı öldürmek mi istiyorsunuz? Dedi. Müşrikler Peygamberi bırakıp Ebu Bekir Sıddık’ı dövmeye başladılar.

           Ebu bekir Sıddık döneminde Şam ve Irak fetholundu. Kuran toplatıldı, Zeyd ibn Sabit radiyallahu anhu’ya toplamasını emretti, ashabın en seçkin bir kimliğiydi.

              Ebu Bekir Sıddık vefat ettiğinde geriye bir dirhem ve dinar bırakmadı.

              Ebu Bekir Sıddık Helal ve Harama dikat eder, karnından haram bir lokma geçmezdi. Aişe annemiz rivayet eder, Ebu Bekir Sıddık’ın bir kölesi vardı, sürekli yiyecek getirirdi, Ebu Bekir Sıddık’da onun yiyeceğinden yerdi. Yine bir gün bir yiyecek getirdi, Ebu bekir Sıddık da ondan yedi. Kölesi bu yediğin nedir biliyor musun dedi, Ebu Bekir: “Nedir?” dedi. Ben cahiliye döneminde kehanete bulunurdum, birine kehanette bulundum onu kandırdım, O da beni yolda gördü, bana bunu verdi. Bunu işiten Ebu Bekir Sıddık “elini boğazına götürdü ve yediklerinin tümünü kustu.” (Buhari)

               Ebu bekir Sıddık ölüm döşeğindeydi, kızına seslendi, “ya Aişe eğer ölürsem, Müslümanların işini yaparken şu sütünden içtiğimiz deveyi, aydınlandığımız kandili, giydiğimiz elbiseyi Ömer’e gönder” dedi. Aişe annemiz de dediğini yaptı ve Ömer’e gönderdi. Ömer radiyallahu anhu kendisine getireleni görünce “Allah sana rahmet etsin Ya Ebe Bekir, senden sonra gelecek insanı yordun” dedi.

 

                  Ebu bekir Sıddık halife olmadan önce koyunlarının sütünü mahallesi için sağdırır ve içirirdi, Halife olunca mahallesinin kadınlarından hüzün içinde şöyle diyordu, “artık bize kim koyunlarının sütünü sağdıracak?” dedi. Ebu Bekir Sıddık ben dedi, inşallah Allah beni içinde bulunduğum makamda beni değiştirmez diye dua etti. 

            Ali İbn Ebi Talib Radiyallahu anhu’ya Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’den sonra ki en faziletli kişi kimdir diye sorulduğunda Ebu Bekir Sıddık olduğunu söyemiştir. (Buhari)

Ebu Bekir Sıddık Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in vefatından sonra örnek bir sebat sergilemiştir. Ashabı kiram peygamberin ölümünü kabullenemedi. Bu esnada aralarında sesler yükseldi. Büyük bir fitne oldu. Herkes bir şey söylüyor, O ölmemiştir diyordu. Bu esnada Ebu Bekir Sıddık geldi ve ashabın haline şahit oldu. Peygamberin bulunduğu eve girdi. Bunu kızı Aişe annemiz rivayet eder.

فَجَاءَ أَبُو بَكْرٍ فَكَشَفَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَبَّلَهُ ، قَالَ : بِأَبِي أَنْتَ وَأُمِّي ، طِبْتَ حَيًّا وَمَيِّتًا.

Ebu Bekir Sıddık geldi, yüzünü açtı, onu öptü, sonra şöyle dedi: “Anam babam sana feda olsun, güzel yaşadın güzel vefat ettin” Sonra ashabın huzuruna çıktı Alalh’a hamd etti ve tarihi sözünü söyledi;

مَنْ كَانَ يَعْبُدُ محمدًا  فإنَّ محمدًا قَدْ مَاتَ، وَمَنْ كَانَ يَعْبُدُ اللهَ فَإنَّ اللهَ حَيُّ لَا يَمُوتْ

“Ey Müslümanlar; iyi bilin ki; Kim Muhammede tapıyorsa bilin ki, O ölmüştürfakat kim Allah’a tapıyorsa iyi bilin ki; Allah haydır ölmez.”

           Ebu bekir Sıddık hayatımız boyu Allah’a taptık, ne bir peygambere ne bir beşere, O halde; ibadet ettiğimiz “Allah haydır ölmez” bu nedenle hakikatı kabul edin her beşer gibi Peygamberde ölmüştür.

          Zekât vermeyeceğini söyleyen Murtedler çıkınca gösterdiği sabır, sebat ve cihad bilinci İslam dinini korudu, eliyle kafirlere karşı büyük cihad edildi.

                Hicretin 13. Yılında Cemedul Evvel ayının pazartesi gününde 63 yaşında vefat etti,

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 772

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 468

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 462

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 522

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 659

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 578

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 655

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 585

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 640

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 735

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1068

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 632

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1508

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 695

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 623

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 652

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 605

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 639

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 657

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 602

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 589

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 590

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 591

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 590

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1026

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1009

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 913

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 864

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1229

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1004

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1013

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1148
Eklenme : 12/11/2016 14:35 İzlenme : 615
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet