Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 53
Dün : 620
Bu Ay : 9120
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2937695
 
  » 59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 59.Hutbe:Nuh’un Kavmi

 

 

 

NUH’UN KAVMİ

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Nuh’un kavmi” Bu hutbemde, “Nuh kavminin hayatına, düşmanlığına, Nuh’u yalanlamasına, günahlarına, başlarına gelen azabın büyüklüğüne” değineceğim.

 

          İlk insan ve ilk nebi Âdem aleyhi selamdı. Âdem aleyhi selam ve Havva annemizden de insanlık nesli dünyaya yayıldı.  İnsanoğlu Âdem aleyhi selamdan sonra yaklaşık bin yıl tevhid, iman, saadet üzere yaşadı. Daha sonra salih insanları aşırıya giderek yüceltmeye başladı. Bu salih insanları ilah gibi görmeye devam etti. Şeytan kavmin zayıflığını, şirke meylini, günaha yönelişini keşfetti, onlara şirk telkininde bulundu.

            Şeytan, salih insanları çok seven bu kavme, “Gelin bunları sürekli hatırlamak ve yeni nesillere sevdirmek için taştan heykellerini yapın.” Dedi. Kavim bunu uygun gördü, başladı çok sevdikleri atalarının, büyüklerinin, salih denilen zatların suretlerini yapmaya ve taştan heykelini dikmeye, şeytan bu nesilden sonra gelen daha sonra ki nesillere “bunlar sizin ilahınızdır, onlara tapın, yüceltin” dedi. Bu yeni nesilde dikilen bu heykelleri ilah görerek tapmaya başladı. Böylece ilk şirk ortaya çıktı, sonra da insanlar arasında yayıldı.

              Tarihte ilk şirk, o zaman salih denilen zatların aşırı sevilmesi sonucu gerçekleşti. Bugünde aşırı kutsama ve sevgi birçok heykelleri put haline getirmiş, ilah konumuna taşımıştır. Bu nedenle yeryüzünde bulunan her heykel bir puta, her put şirke, her şirk cehenneme sürükler. Rabbim milletimizi her tür putçuluktan ve şirkten emin kılsın.

 

لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحاً إِلَى قَوْمِهِ فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللَّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَـهٍ غَيْرُهُ

Andolsun ki Nuh’u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur.

              Şeytan, uzun bir sinsi sabırdan sonra yaklaşık 1000 yıl sonra insanı yine şirke düşürmüş, hedefine ulaşmıştı. İşte böyle bir kavme bir elçi gelmesi vacipti. Allah bu nedenle de İlk Rasul olarak Nuh a.s. gönderdi.

         Allah’ın gönderdiği ilk Rasul, ilk elçi Nuh aleyhi selamdır. Allah, onu kavmine tevhide davet etmesi, şirkten sakındırması için gönderdi. Nuh da kavmine giderek gönderilen elçi olduğunu, sadece Allah’a kulluk etmeleri gerektiğini, ondan başka ilah olmadığını, eğer başka varlıklara taparlarsa şirk koşacaklarını haber verdi. Fakat kavmi dinlemedi, ayıpladı, dışladı, tepki verdi, alaya aldı, fakat o yılmadı, 950 yıl boyunca öğüt verdi, dile kolay az değil 950 yıl.

           Kavim inat edip inkâr yoluna devam edince, Allah gemi yaparak kavminden uzak kalmasını yakında tufanla boğulacaklarını haber verdi. Bu ayet, açıkça tevhide davet eder, tevhid; Allah’ı birlemektir. …

 

 

 

 إِنِّيَ أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ {59}

Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum.

Yani üzerinize inecek olan tufandan korkuyorum, o gün azab günüdür, Allah’ın azabı yakındır. Bundan korkuyorum, gelin beni dinleyin, eğer tevhide iman etmezseniz, emrimi dinlemezseniz Allah’ın azabı yakındır.

قَالَ الْمَلأُ مِن قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاكَ فِي ضَلاَلٍ مُّبِينٍ {60}

Kavminden ileri gelenler dediler ki: Biz seni gerçekten apaçık bir sapıklık içinde görüyoruz!

El-Mele Nuh’un Kavminin zengin, siyasi ve askeri seçkin zümresi demektir. Bu seçkin şımarık, azgın, kibirli zümreler her kavmin içinde oldular. Peygamberlere karşı durdular, onları hak davetlerinden alıkoymak istediler, çetelerle ve askeri güçlerle el ele vererek iman edenleri tehdit ettiler.

              İşte bu seçkinler zümresi; Nuh a.s. şöyle dediler: “Ya Nuh getirdiğin dinden, davet ettiğin tevhidden, çağırdığın salih amelden, atalarımızın yolundan uzaklaştırmandan dolayı seni sapık ve aşırıya gitmiş olarak görüyoruz. Bu nedenle; seni dinlemeyeceğiz. Senin dininine teslim olmayacağız.” Atalarımızın dinine bağlı kalacağız. Dikkat ediniz, ırklarına dayalı atalar dinine teslim olduklarını, vahye karşı durduklarını, Nuh a.s. sapık gördüklerini açıkça itiraf ettiler.  

 

قَالَ يَا قَوْمِ لَيْسَ بِي ضَلاَلَةٌ وَلَكِنِّي رَسُولٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ{61}

Nuh Dedi ki: "Ey kavmim! Bende herhangi bir sapıklık yoktur; fakat ben, âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir elçiyim.

“Ey kavmim bende bir sapıklık yoktur, davetimde, dinimde, çağrımda asla bir batıllıkta yoktur, ben sizleri selamet yurduna davet ediyorum, sizi bir ve tek olan Allah’ın razı olduğu dine çağırıyorum, size gönderilen Allah’ın bir elçisiyim” dedi. Böylece onlara karşı katı, kaba ve tehdit edici olmadı. Oysa; bu tehditlerine ve kaba davranışlarına O da kaba davranarak cevap verebilirdi. Yine nasihat etti.

 

 أُبَلِّغُكُمْ رِسَالاَتِ رَبِّي وَأَنصَحُ لَكُمْ وَأَعْلَمُ مِنَ اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ {62}

Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum, size öğüt veriyorum ve ben sizin bilmediklerinizi Allah’tan (gelen vahiy ile) biliyorum.

“Size Rabbimin bana yüklediği vahyi, emri, hükmü, hukuku, kanunu, yolu söylüyorum, siz ise beni sapıklıkla suçluyorsunuz, size öğüt veriyorum beni sapıklıkla suçluyorsunuz,  ben sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorum. Allah bana nice bilmediğinizi haber veriyor.”

 

 

 أَوَعَجِبْتُمْ أَن جَاءكُمْ ذِكْرٌ مِّن رَّبِّكُمْ عَلَى رَجُلٍ مِّنكُمْ لِيُنذِرَكُمْ وَلِتَتَّقُواْ وَلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ {63}

(Allah’ın azabından) sakınıp da rahmete nâil olmanız ümidiyle, içinizden sizi uyaracak bir adam vasıtasıyla size bir zikir (kitap) gelmesine şaştınız mı?"

      Yani, “ey kavmim içinizden, kendi kavminizden bir insanın “rahmete nail olmanız ümidiyle size yol gösteren, uyaran, şirkten sakındıran, küfürden alıkoyan bir adamın gelmesinden dolayı şaşırdınız mı? Bu durum şaşılacak bir durum değildir. Ben ki içinizden gelen biriyim, Allah beni size uyarıcı olarak gönderdi, siz ise beni dinlemiyor ve tepki veriyorsunuz.”

 كَذَّبَتْ قَبْلَهُمْ قَوْمُ نُوحٍ فَكَذَّبُواْ عَبْدَنَا وَقَالُواْ مَجْنُونٌ وَٱزْدُجِرَ 

Kendilerinden önce Nuh kavmi de yalanlamıştı; böylece kulumuz (Nuh)u yalanladılar ve: ’Delidir’ dediler. O ’baskı altına alınıp engellenmişti.’

Nuh a.s. Tevhide davet edince yalanlandı. Allah, onun şerefini yücelterek bu ayette “kulumuz” buyurmaktadır. Kavmi ona deli, mecnun dedi, sapıklılla suçladı, baskı altına almaya çalıştı, dünyayı dar etmeye başladı, her yerde suçlayıcı tavra yöneldi, küfrü imana tercih etti. Bu tehdit, suçlama ve katı eylemler sonucu Nuh a.s. dayanamadı, ve şöyle dedi.

 

 

 

فَدَعَا رَبَّهُ أَنِّي مَغْلُوبٌ فَٱنتَصِرْ

Sonunda Rabbine dua etti: ’Gerçekten ben, yenik düşmüş durumdayım. Artık Sen (bu kafir toplumdan) intikam al.’

Nuh a.s. 950 yıl anlatıp dinlenmeyip inkar edilince bir peygamber olarak dile kolay 950 yıl sonra Rabbine dua ederek “ya Rabbi, ben tebliğimde, davetimde ne kadar çabalar harcadımsa yenik düştüm, dinletemedim, beni ayıpladılar, işi öldürmeye kadar vardırdılar, artık bunlara gücüm yetmiyor, azgınları da arttı, bana yardım et, bu nesilleri bozan kafirlerden intikam al” dedi.

         Bu duanın ardından Allah “Ya Nuh bir gemi yap, iman edenlerle ona bin, biz O kavmi yerle bir edeceğiz, Bir tufanla tarihe ibretlik kavim olarak yazacağız” buyurdu. Nuh a.s. başladı gemi yapmaya, marangozdu, kavim gemi yaptığını görünce alay etmeye başladı, ummadıkları azaba yakınlaşan kavim azgınca Nuh a.s. sataştı, ayıpladı.

          Tabi çok az iman eden olmuştu, küfredenler çoktu, aklına güvenip inkârı seçen, atasını yüceltip şirke düşen çoktu. Gemi bitmişti, iman edenler gemiye binmişti, her canlıdan iki çift gemiye bindirilmişti, azab yakındı, tufan gelmek üzereydi, birden bire gökten bir ses duyuldu, ses ürperticiydi, korkutucuydu, herkes titremeye başladı, yalanlanan azab adım adım geliyordu.

 

          Şeytan bir kez daha kâfirleri aldatmıştı, kafirler artık dönüşü olmayan bir yola çıkmışlardı, yolun sonunda helak olmak ve tarihe kötü inkarcı bir kavim olarak geçmek vardı, ses her saniye daha da yüksek bir hıza ulaştı, birden bire semanın kapıları açıldı, bir tufan seli boşandı, Kuran bunu haber verir:

 فَفَتَحْنَآ أَبْوَابَ ٱلسَّمَآءِ بِمَاءٍ مُّنْهَمِرٍ  

Biz de ’bardaktan boşanırcasına akan’ bir su ile göğün kapılarını açtık.

        Yani; o gün, göklerden bardak boşanırcasına Vaad olunan Tufan gelmişti, dağların tepesini aşarak gelen Tufan kavmi çepeçevre kuşattı. Nuh a.s. bir oğlu vardı, O da inanmayanlardandı, Babasına karşı çıkmış, emrini dinlememiş, Tufan gelirse dağın tepesine çıkar kurtulurum demişti. Zavallı Allah’ın azabından kim kurtuldu ki sen kurtulacaktın? Kafir aklı işte, her zaman Allah’ın kadrini, kıymetini, emrini anlaymadı, inkarı seçti. Nuh bu esnada oğluna öğüt verdi,   يَا بُنَيَّ ارْكَبْ مَعَنَا     Ey Oğlum gel bin gemimize” kurtul demişti, O dinlememişti.  

 

 وَفَجَّرْنَا ٱلأَرْضَ عُيُوناً فَالْتَقَى ٱلمَآءُ عَلَىٰ أَمْرٍ قَدْ قُدِرَ

Yeri de ’coşkun kaynaklar’ halinde fışkırttık. Derken su, takdir edilmiş bir işe karşı (hükmümüzü gerçekleştirmek üzere) birleşti.

              Aynı anda yerden de sular fışkırtıldı, yer suyunu gök suyunu boşaltınca tufan inkârcıları yuttu, iman edenler ise; gemiyle kurtuldu, gemi sanki bildiği güzargahta yol aldı, iman edenleri güven içinde karaya çıkardı.

 فَكَذَّبُوهُ فَأَنجَيْنَاهُ وَالَّذِينَ مَعَهُ فِي الْفُلْكِ

Onu yalanladılar, biz de onu ve onunla beraber gemide bulunanları kurtardık,

Allah sonra Nuh’un zalim, inkârcı kavminin üzerine bir tufan gönderdi, iman edenler gemiye bindi kurtuldu, küfredenler ise suda helak oldular.

 

 وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُواْ قَوْماً عَمِينَ {64}

Âyetlerimizi yalanlayanları da suda boğduk! Çünkü onlar kör bir kavim idiler.

Allah boğulan kavmin neden cezalandırıldığını haber verir, çünkü onlar hakkı görmeyen kör bir kavim idiler. Vahye kördüler, islam’a kördüler.

 وَلَقَدْ تَّرَكْنَاهَا آيَةً فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ 

15- Andolsun, Biz bunu bir ayet olarak bıraktık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı?

Hiç düşünen, ibret alan, hakka dönmek isteyen, aklını kullanıp teslim olmak isteyen var mı?

 

  فَكَيْفَ كَانَ عَذَابِي وَنُذُرِ 

16- Şu halde Benim azabım ve uyarıp-korkutmam nasılmış?

             O halde; azabımı, uyarıp korkutmamı gördünüz mü? Anladınız mı? Küfredenleri böyle cezalandırmak nasılmış şahit oldunuz mu?

                Nuh a.s. bu kavmi tevhide davet etmek için gönderildi, 950 yıl boyunca davet etti, kavmi dinlemedi, şirki seçti, alaya aldı, düşmanlık etti, azabı istedi, Allah Tufan gönderdi, kavmi suda boğdu, iman edenler kurtuldu, küfredenler cezalandırıldı.

                   Allah; daha önceki kavimlerin peygamberleri yalanladığını haber vererek “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i teselli ediyor, kâfirlerin her zaman böyle mücadele ettiğini, islam’a karşı düşmanlıktan geri kalmadığını haber veriyor.” İnkârcılara ve ders alacaklara geçmiş kavimlerin başlarına geleni hatırlatıyor. Rabbim bizleri ders alıp iman edenlerden ve salih amelle yaşayanlardan eylesin.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 772

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 468

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 462

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 522

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 659

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 578

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 655

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 585

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 735

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1068

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1508

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 695

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 623

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 652

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 605

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 639

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 657

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 602

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 589

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 590

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 591

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 590

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1026

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1009

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 913

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 864

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1229

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1004

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1013

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1148
Eklenme : 19/08/2016 19:26 İzlenme : 640
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet