Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 93
Dün : 1495
Bu Ay : 30310
Geçen Ay : 35734
Toplam : 2832543
 
  » 55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar

 

 

 

Bir yiğit olarak Habibu Naccar”

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan Allah’a hamd olsun. Yine bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Bir yiğit olarak Habibu Naccar” ramazandan sonra ki görevlerim. Bu hutbemde ramazan sonrası göz önünde bulundurmam gereken görevlerimi, değerlerimi anlatacağım. Rabbim beni ve sizi başarılı kılsın.

 

          Bugün -Allah izin verirse- sizlerle bir yiğidin hayatına, mücadelesine ve hakkın yolunda ortaya koyduğu direnişe değineceğiz. Bu yiğit safını hak yolda belli eden, kâfirlere kulak vermeyen, zalimlere karşı direnen, halkını hakka ve hayra davet eden mükemmel bir profildir. Onu bize Kuran tanıtır. Bu güzel Müslümanın adı Habibu Neccar’dır.

          Kuran, Habibu Nacccar kıssasını Yasin suresinde zikreder. Bizlere örnek gösterir. Habib, zalimlere karşı Allah’ın elçilerinin safında yer alan muhteşem bir profildir. Kâfirlere uymayan, halkını hakkın safına davet eden bir şahsiyettir.

           Yasin suresi itikadi, ameli, ahlaki çok güzel konulara değinir, müminin imanını güçlendirir, kâfirlere karşı durmaya çağırır, kâfirleri tevhide davet eder, bunu yaparken de eski kavimlerin salihlerinden örnekler verir. GFelin bana izin verin Habibu Naccar’ı zikreden ayetlere gidelim ve onun şerefli tarihi direneşine kulak verelim.

 

وَجَاء مِنْ أَقْصَى الْمَدِينَةِ رَجُلٌ يَسْعَى

Derken şehrin öbür ucundan bir adam koşarak geldi.

 

 

 

         Koşup gelen Habibu Naccar’dı. Asıl ismi; Habib ibn Mir’dir. Naccâr demek marangoz demektir. Mesleği marongoz olduğu için Naccar denmiştir.

         Habib, mağarada kalır, bir ve tek olan Allah’a kulluk eder, şirk koşmazdı, sürekli ibadet eder. Habib; Tevhid ehli, sadık, muttaki, dürüst, sevilen bir kişiydi. Antakya’da yaşardı.

         Yaşadığı kasabada zalim bir kral ve ona bağlı kan dökücü askerler vardı. Kral, Tevhid ehlini sevmez, hakkı susturur, hayra çağıranı men eder, müminleri korkutur, hakkı söyleyeni zindana tıkar, meydan okurdu.

           Kral ve askerleri; Halkını iktidarını korumak için öldürmekten, kanlarına girmekten geri durmazdı. Tari boyu Müslüman milletin kanını akıtanlar, toplu katledenler, iktidarı elde etmek yahut korumak adına tehditler savuranlar olmuştur.

        İşte böyle bir kasabaya içinde bulundukları küfürden, şirkten, zulümden dolayı Allah bir Rasul gönderdi, gelen bu Rasul görevini hakkıyla yerine getirdi. Kavim dinlemedi, davtine karşı çıktı, krala sadık kaldı, küfrü imana tercih etti, Allah, daha sonra onu ikinci bir rasulle destekledi ve daveti güçlendirdi.

 

 

            İki Rasulde en güzel yolla halkı tevhide davet etti, halk davetlerine icabet etmedi, kral daveti işitince peygamberleri tehdit etti. 

           İbn Abbas’ın tefsirinde geldiği gibi “Kral ve halk; Peygamberleri öldürmeye niyet etti.” Kral ve askerleri silahlandı, düşmanca gaddarca bu iki Rasülün peşine düştü, hedefleri öldürmekti, ona iman edenleri katletmekti. Ülkede rasul avına çıkıldı, görüldükleri yerde öldürüleceklerdi.

             İşte bugünlerde Habubu Neccâr bu iki güzel rasülün geldiğini, Allah’a davet ettiğini, şirkten sakındırdığını işitti. Hiç tereddüt etmeden Antakya şehrinin bir ucundan onları desteklemek, davetlerine icabet etmek, halkı tevhide uymaları gerektiğini söylemek, rasullere uymaları gerektiğini haykırmak için koşarak geldi.

         Habib hakkı duyurmak, zülme maruz kalanın safında olmak, zalimlere ve kan dökücülere karşı direnmek niyetiyle geldi. Koşarak gelen Habib kavmine şöyle dedi:

 

 قَالَ يَا قَوْمِ اتَّبِعُوا الْمُرْسَلِينَ {20}

"Ey kavmim! Dedi, bu elçilere uyunuz!"

 

 

            Habubu Neccâr, rasulleri dinlemeyen, davetine kulak vermeyen, onu öldürmek için silahlanan kral’a ve askerlerine karşı kavmine şöyle seslendi : “Ey güzel kavmim, sizi Tevhide davet eden bu elçilere uyunuz, yani, davetlerini tasdik ediniz, sözlerini dinleyiniz,  onların ulvi çağrısına kulak veriniz, bu sizin hayrınıza olur, sakın onlara karşı çıkmayın, onlar ki seçkin insanlardır.”

        Habibu Neccâr’ın ortaya koyduğu bu tavır, ulvi ve izzetli tavırdı. Kasabada ki tüm insanlar peygamberlerin getirdiğini inkâr ediyor, onlara karşı açık tavır sergiliyordu. Fakat kendisi onları destekliyor, düşmanlık edenlere açık ifade kullanıyor, safını net belli ediyor, kan dökücülere karşı direniyordu.

 

اتَّبِعُوا مَن لاَّ يَسْأَلُكُمْ أَجْراً وَهُم مُّهْتَدُونَ {21}

"Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tâbi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir."

Bu ayetten, “Peygamberlerin davet karşılığında bir ücret taleplerinin olmadığını, sırf Allah için davet ettiklerini anlıyoruz.”

 

      

 

              Habibu Neccâr; kavmine sizden ücret, mal, para, mülk, makam, mevki istemeyen bu güzel davetçilere uyun, tabi olun, sizin hayrınızı isteyen, Allah’ı anan, namaz kılan, milletinin hayrını dileyen bu insanlara uyun, çünkü onlar; hidayete/doğru yola/sıratı müstakime ermiş, ulaşmış salih seçkin kimselerdir diyordu. Onlara karşı olmak; Allah’a karşı olmaktır, zalimler beraber olmaktır, onlar sizi hakka davet ediyor, Allah’a kulluğa çağırıyor, şirkten sakındırıyor” dedi. Habib konuşmasına şöyle devam ediyordu:

 وَمَا لِي لاَ أَعْبُدُ الَّذِي فَطَرَنِي وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ {22}

"Bana ne olmuş ki, beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Halbuki, hepiniz O’na döndürüleceksiniz.”

         Bana ne oluyor ki veya neden beni yaratan, hayat veren, organlarla donatan, rızıklandıran Allah’a ibadet etmeyecekmişim? Allah, ibadet edilmeye layık tek ilahtır. Ondan başka mabud yoktur, Ona kulluk etmeyeceğim de ellerinizle diktiğiniz, taşlarınıza-putlarınıza mı ibadet edecekmişim? Bu asla kabul edilecek bir şey değildir. Çünkü şirktir. Ayet, ibadetin yalnız Allah’a yapılması gerektiğini ispat eder. Ayrıca sizi yaratan, hayat veren bu Rabbinize sözlerinizden ve amellerinizden hesap vermek için ona döneceksiniz.

 أَأَتَّخِذُ مِن دُونِهِ آلِهَةً

"O’ndan başka ilahlar mı edineyim?

          Bu soru şekli inkari soru şeklidir. Soru şeklinde ifade edilerek Allah’tan başka bir ilah mı edineyim? Bu nasıl bir beklenti? Nasıl Bir talep. Ondan başka ilah yoktur, onun dışında tapılan, hükmüne uyulan, kanun koyan bir ilah yoktur.

 

 إِن يُرِدْنِ الرَّحْمَن بِضُرٍّ لاَّ تُغْنِ عَنِّي شَفَاعَتُهُمْ شَيْئاً وَلاَ

يُنقِذُونِ {23}

O çok esirgeyici Allah, eğer bana bir zarar dilerse onların (putların) şefâati bana hiçbir fayda vermez, beni kurtaramazlar."

Yani; taptığınız putlarınız, mabudlarınız bana bir fayda ve zarar veremez, Allah bana zarar dilere onlar fayda veremez, Allah bana fayda dilerse de gene zarar veremez, Ondan başka kimse fayda ve zarar verme yetkisine sahip değildir. Sizin taptığınız, yücelttiğiniz ilahlarınız asla beni Allah’ın bana yazdığı bir zarardan/musibetten kurtaramaz.

 

 

 إِنِّي إِذاً لَّفِي ضَلاَلٍ مُّبِينٍ {24}

"İşte o zaman ben apaçık bir sapıklığın içine gömülmüş olurum."

        Yani; bu dediğinize inanırsam, putlarınızın fayda ve zarar verdiğini doğrularsam,  Allah’tan başkasına ibadet edersem, Ona şirk koşmuş olurum, ortak edinmiş sayılırım, böylece apaçık sapıklığın içine gömülmüş olurum. Bu tevhid ehli olarak bana asla yakışmaz.

 

إِنِّي آمَنتُ بِرَبِّكُمْ فَاسْمَعُونِ {25}

"Şüphesiz ben, Rabbinize inandım, beni dinleyin."

Şüphesiz ki; Ben bir ve tek olan Allah’a iman ettim, onu birledim, ona kulluk ederim, ondan başka ibadet edilecek bir ilah yoktur, dünyada iddia edildiği gibi ona ibadette ortak koşulacak kimse yoktur.

      İşte bu sözlerin ardından Habibu Neccâr’a vurmaya başladılar, taşladılar, karnına karnına vurdular, iç organlarını patlattılar, kuyu eştiler, diri diri içine attılar, hiç acımadılar, sonra da üzerine topraklar atarak canlı canlı şehit ettiler. Habibu Neccâr hakkı sevmenin, desteklemenin, peygamberlerin safında bulunmanın, küfre ve şirke karşı çıkmanın bedelini ödedi. Karşılığında ona cennet verildi.

 

 قِيلَ ادْخُلِ الْجَنَّةَ قَالَ يَا لَيْتَ قَوْمِي يَعْلَمُونَ {26}

Ona: Cennete gir" denilince. "Keşke, dedi, kavmim bilseydi!"

Yani kavmim benim içinde bulunduğum cennetin güzelliğini, muhteşemliğini görseydi, bilseydi, Allah’ın bana takdime ettiği hayrı anlasaydı dedi, Allah, onu karşılıksız bırakmadı. Cennetin ev sahibi etti. 

 بِمَا غَفَرَ لِي رَبِّي وَجَعَلَنِي مِنَ الْمُكْرَمِينَ {27}

"Rabbimin beni bağışladığını ve beni ikrama mazhar olanlardan kıldığını !"

Rabbimin beni bağışlayıp affettiğini, ikramda bulunduğunu, cennetinde ağırladığını bir bilselerdi. Bu ne kadar güzel olurdu.

Bu ayetlerden neler anladık? Ayetler bize neleri düşündürdü?

1-Habibu Neccâr’ın Peygamberlere destek vererek ortaya koyduğu cesareti.

2-Habibu Neccâr Allah’a davette muhlis idi, bedelini ödemeye her zaman hazır bir ruha sahipti.

3-Habibu Neccâr canını hakkı savunma, peygamberleri destekleme, tevhide davet yolunda feda etti.

4-Kavminin İslam düşmanlarına açık tavır sergiledi, asla ödün vermedi, hakkı sımsıkı bağlı kaldı ve cenneti elde etti.

5-Habibu Neccâr ve sözlerinin güzelliği.

a-Tevhide daveti,

b-İbadeti yalnız Allah’a yapmak gerektiğini hatırlatması.

c-Fayda ve zarar verenin sadece Allah olduğu gerçeğini ilan etmesi

d-Peygamberlerin doğru seçkin insanlar olduğunu söylemesi.

f-Kavmini şirkten sakındırması

g-Tapılan tüm putları inkar ederek yalnız Allah’a iman etmesi.

6-Habibu Neccâr ve örnek direnişi.

7-İhlasın, cennete açılan kapı olduğu gerçeği.

8-Allah, Tevhid yolunda yapılan her ameli karşılıksız bırakmadığı.

9-Cennetin güzelliği yeniden arzu edilmesi.

10-Kafirlerin, zalimlerin acımasızlığı, gaddarlığı, zülmü.

11-İman edenlerin sabrı ve mükafatı.

12-Peygamberlerin her ne olursa olsun mutlaka desteklenmesi gerektiği.

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 589

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 545

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 561

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 615

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 554

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 381

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 398

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 330

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 374

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 366

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 378

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 354

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 379

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 535

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 439

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 543

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 530

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 553

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 499

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 489

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 546

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 494

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 550

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 465

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 553

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 575

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 615

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 745

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 535

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 628

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1422

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 647

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1058

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 668

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 565

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 558

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 538

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 572

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 529

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 526

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 514

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 559

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 511

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 521

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 547

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 504

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 514

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 560

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 512

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 517

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 492

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 546

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 504

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 541

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 507

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 483

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 496

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 503

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 502

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 530

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 501

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 496

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 502

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 483

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 472

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 491

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 504

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1099

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 941

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 933

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 921

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 929

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 832

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 792

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 830

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 789

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 801

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1140

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 935

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 919

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 932

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 833

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 931

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1056
Eklenme : 24/07/2016 20:33 İzlenme : 544
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet