Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 62
Dün : 825
Bu Ay : 11135
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2939710
 
  » 53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)


 

2016 RAMAZAN BAYRAMI HUTBESİ

Ubeydullah Arslan (Dünya Davetçiler Birliği Türkiye Üyesi)


 

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

 أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ

فِي النَّارِ.

الله أكبر، الله أكبر، لا إله إلا الله، والله أكبر، الله أكبر، ولله الحمد..

 

             Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan Allah’a hamd olsun. Yine bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Yine mübarek ramazan ayını bizlere rahmet olması için gönderen, bayramlarla birliğimizi ve mutluluğumuzu sağlayan, her emrinde/hükmünde/kararında bizlere ecirler dağıtan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahit ashabının üzerine olsun.

           Mübarek ramazan ayını susuzluk, açlık, zorluk ve ibadet içinde bitirip Ramnın hediyesi olan bayrama ulaştık. Mübarek misafir, yerini başka bir ibadete yani bayrama devretti ve gitti. Rabbim bizleri önümüzde ki ramazana da ulaştırsın.

            2016 yılının ramazan ayı bir daha asla gelmeyecek, bu yılda orucunu tutan, ibadetini yapan, sadakasını veren, duasını yapıp kadir gecesini geçiren Müslüman nefis karlı çıkarken, bunlardan mahrum kalan ise hüsrana uğradı.

            İşte şimdi bayram günündeyiz, mutluluğun, birliğin, kardeşliğin, sevincin ve itaatin birlikte iç içe olduğu mübarek bir gündeyiz. Bizleri bayramlara ulaştıran Rabbimiz nice bayramları burada birlikte yapmayı bizlere kolaylaştırsın.

الله أكبر، الله أكبر، لا إله إلا الله، والله أكبر، الله أكبر، ولله الحمد..

              Oruçlu Müslüman için iki sevinç vardır, biri oruç açınca tattığı sevinçtir, diğeri de bayrama ulaştığı günkü tattığı sevinçtir. Hamd olsun oruçlu geçirdiğimiz günlerin ve yaptığımız iftarların sevincini çok güzel yaşadık, bugün ise bayrama ulaşmanın sevincini yaşayacağız. Allah ayetinde bu sevinci yaşamayı emreder.

 

قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُواْ

“De ki: ’Allah’ın bol ihsanıyla (fazlıyla) ve rahmetiyle, yalnız bunlarla sevinsinler.” (Yunus-58)

           Aziz kardeşlerim kıymetli Müslümanlar! Bizim ramazan bayramımız yeryüzünde ki insanların işlediği şirk, bidat, hurafe, batıl kutlamalar içeren bayramlara benzemez. Zira onların bayramlarını beşeri dinleri ve akılları belirlemiş, bizim bayramlarımızı ise, Allah ve onun şanlı elçisi belirlemiş ve hediye etmiştir. Bu yıl olduğu gibi sünnet ehli Müslümanlar, ramazan bayramını şeri deliller ışığında hilali arayarak geçirdi. Hilal görülmediği içinde Çarşamba günü bayram oldu. Salı günü bayram eden kardeşlerimiz isabet edemedi, sünneti terk ederek hataya düştü. Rabbim bizleri hataya düşmekten muhafaza buyursun. Ramazan ayı ve bayram Rasulullah sallalallahu aleyhi ve sellem’in haber verdiği gibi şaban ayının 29. Günü hilalin görülmesiyle yahut 30 tamamlanmasıyla başlar, yine ramazanın sonunda hilalin görülmesiyle yahut 30 güne tamamlanarak bayram ilan edilir. Şeri kural budur.

            Bir yerde Allah’ın ve resülünün koyduğu hudud varsa, kimsenin onu çiğneme, içtihad etme, fetva verme hakkı yoktur. Eğer toplumlar hilale göre ramazanı ve bayramı tayın ediyorsa şüphesiz ki o topluma uymak da sünnetin gereğidir.

           Müslümanların geçerli iki bayramı vardır. Biri Ramazan diğeri de Kurban bayramı.  Bunların dışında bayramları yoktur. Çünkü nasıl din koyma, resul gönderme, kitap indirme, yaratma ve hükmetme hakkı Allah’ınsa aynı şekilde bayramları belirleme hakkı da Allah’ındır. Dinde, bidate geçit yoktur.

             Din tamamlanmıştır. Her konu Kuran ve sünnette beyan edilmiştir. Allah, dinde eksiklik bırakmamıştır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem dini hakkıyla beyan edip ümmete apaçık bir din bırakmıştır. Hiçbir akıl, dinin eksik kaldığını iddia edemez, ederse ya cahildir, ya art niyetlidir. Peygamber bilinmesi gereken her şeyi öğretmiştir. Bu sahih menhecin yoludur. Bu nedenle dinin ilkelerini korumak vaciptir.

              Dini nasıl ramazanda bilinçli yaşadıysak ramazan sonrasında da aynı şekilde bilinçli yaşamamız gerektiğini öğretir. Müslüman,  ramazanlık değil her zamanlık Müslümandır. Ramazanda Allah’a, ramazan sonrası şeytana yönelmek bizlere yakışmaz.

الله أكبر، الله أكبر، لا إله إلا الله، والله أكبر، الله أكبر، ولله الحمد..

            Ramazanda sonrasında şeytanın bizi malla, mülkle ve gafletle kandırmasına izin vermemeliyiz. Ramazan ayında hepiniz gördünüz kimileri alenen oruçlarını yedi, yediğini göstermekten çekinmedi, hayâ edinmedi, onların haline şahit olunca kendi halimize binlerce kez şükür ettik, Rabbimizin bizi salih amelde muvaffakkıldığını anladık, bizi sevdiğini, koruduğunu gördük, onun yüce rahmetine hayran kaldık.

           Oruç yiyen insanların haline bakınca isteyerek bunlar hangi dine bağlı acaba? Hangi ülkede yaşadıklarını biliyorlar mı? Acaba kimliği müslüman yazan bu insanlar o yazıya neden sadık kalmadılar? Sorusunu sorduk. Kıymetli kardeşlerim, inanın içinde bulunduğumuz şu an ki vakit ve durum en büyük nimettir, Allah bizi salih amelden ve ibadetlerden sonra bayramda buluşturdu, ne mutlu ki bunun bilincindeyiz.

الله أكبر، الله أكبر، لا إله إلا الله، والله أكبر، الله أكبر، ولله الحمد..

         Bayramlarımız müslümanlar arasında muhabbete, adalete, kardeşliğe, birlikteliğe, dayanışmaya, paylaşmaya, bölüşmeye, tebessüme, duaya, itaate, ziyaretleşmeye, barışmaya, tanışmaya sevk etmelidir.  

        Bayramlarımız, çevremizde zor şartlarda yaşayan Suriyeli ve Iraklı mazlum ve mahzun kardeşelerimizi sevmeye, acımaya, dertleriyle dertlenmeye, çocuklarını sevindirmeye sevk etmelidir.

         Bayramlarımız, daha güçlü islami bir bilince, kabul edilir bir itaate ve evrensel bir kardeşlik şuuruna sevk etmeli.

            Bizler ancak birlikte ümmetiz, birlikte mutluyuz, birlikte mahzunuz, birlikte bayram kutlarız. Ümmetin bir coğrafyasında ağlayan analar, babalar, bacılar, kardeşler ve zülüm altında yaşayan Müslümanlar varken onlar içinde dua etmeliyiz.

            Rabbim, yeryüzünde bu din için gayret gösteren, hakkı ayaktan tutmaya çalışan herkesten razı olsun, dünya ve ahiret saadetine ulaştırsın.

        Bayramlarımız, tövbe edip Allah’a hakkıyla teslim olmaya sevk etmelidir. Çünkü günahlarımız çok azıklarımız azdır, her gün günah bataklığına çekmeye çalışan bunda başarılı olan islam düşmanları ve medyası güçlü bir şekilde bizleri tehdit etmektedir.

       Bayramlarımız; sahih akide, sahih sünnet ve güzel ahlak üzere hareket eden kardeşlerimizin daha güçlü bir cemaat olmalarına, birliklerini korumaya, geleceğe daha güçlü nesiller yetiştirmeye sevk etmelidir.

      Bayramlarımız; küskünlükleri barışa, kavgaları huzura, hüzünleri sevince, kırgınlıkları kaynaşmaya sevk etmelidir.

الله أكبر، الله أكبر، لا إله إلا الله، والله أكبر، الله أكبر، ولله الحمد..

            Aziz kardeşlerim Kıymetli Müslümanlar! İslam ümmeti hilafetin yıkıldığı günden beri bölük pörçük, tüm islam coğrafyasında zülüm altındadır. Her gün biraz daha dinden uzak bir yaşama çekilmektedir.

        Toplumda din unutulmuş, Kuran hayattan çıkartılmış, sünnet reddedilmiş, namaz alaya alınmıştır. Müslümanlar düşmanları tarafından tehdit edilir bir halde yaşıyor. Nesillerimiz şehvetinin esiridir. İnsanlar, dünya malının peşine düşmüş gaflet içinde dinden uzak bir yaşam içindedir.

          Aşırıya giden yeni nesil Müslüman gençler doğru dinden ve sahih nebevi ahlaktan uzak bir yola sapmış, ümmetin kanına girmek için gözlem yapmaktadır. Düşmanlar ve içimizde ki sefihler, ümmetin gücünü kırmakta, İslam dinini kirletmekte, şuurlu Müslüman olmak isteyen yeni kardeşlerimizi korkutmak, düşmanı sevindirmektedir.

           Cahiller alim, alimler murted hükmünde görülmektedir. Müslüman kanının akıtılması meşru görülmüş, İslam düşmanları elleriyle yapamadıklarını Müslümanların içinden çıkan sefihlerin eliyle yapmaya başlamış, her yerde Müslüman korkusunu yaymıştır.

          İslam düşmanları ve batı, milletine, vatanına ve dinine gücü yettiği oranda hizmet etmek isteyen kimselere yedi düvel bir araya gelerek düşmanlık etmektedir. Zor süreçlerden geçiyoruz, düşmanla içimizde ki sefihler farkında olmadan aynı kulvarda hareket ederek İslam’ın binasını yıkmaya, Müslümanları bölmeye çalışmaktadır.

        Tarih boyu İslam tehdit altında kalmış fakat günümüzün tehditi bu sefer kendi cinsinden insanlarla daha vahim bir noktaya çekilmiştir.

         Bu ümmetin bu bahsettiğim karanlıktan çıkmasının tek yolu tek kurtuluşü Kuran ve sünneti ashabın anladığı gibi anlamaktan, amel etmekten ve yaşamaktan geçer, aksi halde düşmanın esaretini kırmak mümkün olmayacaktır. Kendi içlerinde kenetlemenmeyen bir ümmetin, sabah namazında kalkamayan bir neslin, şehvetinin esiri olan bir gençliğin ümmeti yeniden uyanışa sevk etmesi zordur.

Rabbim, yaptığınız ve yapacağınız taatlerinizi mübarek kılsın, sünnet ehline yakışan bir tavırla sünnete sarılıp örnek tavır koyduğunuz için bayramınız mübarek olsun,

         Müslümanlarla omuz omuza verip ramazanı rahmet içinde geçirdiğiniz için bayramınız mübarek olsun, nefsinizin değil İslam dininin kuralını öne aldığınız için bayramınız mübarek olsun, ümmetin 40 yıllık kavgasına sahip çıkıp direndiğiniz için bayramınız mübarek olsun, dinin ilklerini her şeyden üstün tuttuğunuz için bayramınız mübarek olsun, Rabbim sevdiklerinizle cennetlerde buluştursun.

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 759

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 698

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 707

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 784

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 707

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 471

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 490

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 421

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 465

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 445

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 496

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 443

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 480

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 651

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 526

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 662

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 617

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 638

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 594

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 582

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 639

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 590

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 658

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 591

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 643

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 665

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 740

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1076

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 634

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 618

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1512

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 752

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1161

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 807

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 700

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 657

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 626

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 697

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 622

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 612

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 599

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 656

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 605

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 610

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 642

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 588

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 604

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 659

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 602

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 606

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 583

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 648

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 592

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 630

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 595

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 573

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 591

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 594

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 592

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 631

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 585

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 576

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 594

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 571

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 558

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 570

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 593

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1199

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1029

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1012

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1006

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1009

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 917

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 882

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 916

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 867

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 889

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1232

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1038

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1008

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1034

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 912

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1016

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1151
Eklenme : 08/07/2016 20:28 İzlenme : 728
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet