Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 686
Dün : 821
Bu Ay : 5022
Geçen Ay : 3722
Toplam : 2875919
 
  » 50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep

 

CENNETE GİREBİLMEM İÇİN 30 SEBEP

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Cennete girebilmek için 30 sebep ” Bu hutbemizde cennete girmeye vesile olan sebepleri zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın. Hepimiz cenneti arzu ederiz. Mutlu olmayı huzur içinde yaşamayı isteriz. Cennetin yolu sizde takdir edersiniz ki; belli bir gayret, mücadele ve amel ister. Bizde bu hutbemizde bizi cennete götüren 30 sebep üzerinde durmak istedik. Rabbim cümlemizi burada kardeşler olarak topladığı gibi cennetinde de kardeşler olarak toplasın (Amin)     

1-İman: Allah’a, Meleklerine, peygamberlerine, kitaplarına, ahiret gününe, hayrıyla şerriyle kadere iman etmektir. Allah ayetinde buyururur ki;

وَالَّذِينَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

“İman edip yararlı iş yapanlara gelince onlar da cennetliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.” (Bakara-82)

2-Salih amel: Allah’ın ve Resülünün haber verdiği emrettiği ve nehyettiği amellerdir. Namaz kılmak, oruç tutmak, haccetmek, zekat vermek, yalan söylememek, kuran okumak, ana babaya itaat etmek, tevhide iman etmek, sünnetle amel etmek….

3-Takva: Allah’ın ve Resülünün istediği yaşam biçimini ve itikadi ekseni seçmek ve öylece yaşamaktır.

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ (45)

“Takvâ sahipleri, mutlaka cennetlerde ve pınar başlarında olacaklar.” (Hicr-45)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: İnsanlar en çok cennete takva ve güzel ahlaktan dolayı, cehenneme de en çok ağızlarından çıkan söz ve zinadan dolayı girer.” (Tirmizi-Elbânî silseltu’s sahiha 977) 

4-Allah’a ve Resülüne itaat: Allah’ın ve resülünün emrettiğini yerine getirmek, yasakladıklarından sakınmaktır. Allah şöyle buyurur:  Kim Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederse, (Allah) onu, altından ırmaklar akan cennetlere sokar.”(Fetih-17) Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Kim bana itaat ederse cennete kim de bana itaat etmez yüz çevirirse cehenneme girer.” (Buhari)

5-Allah yolunda cihad: Cihad, Allah’ın rızasını kazanmak için ortaya konulan çaba, mücadeledir. Cihad cennete girmeye vesiledir. Allah şöyle buyurur: “Allah’a ve Resûlüne inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” (Saf-11)

 

6-Tövbe: Tövbe; Günahlardan arınmak için Allah’a yalvarıp bağışlanma dilemektir. Allah şöyle buyurur: “Ancak tevbe edip, iman eden ve iyi davranışta bulunan kimseler hariçtir. Bunlar, cennete, girecekler.” (Meryem-60)

 

7-Allah’ın dini üzerine istikamet ehli olmak: Yani, Allah ve elçisi ne demişse onları hakkıyla yapmak, batıla kaymamaktır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “De ki Allah’a iman ettim sonra iman üzere kal.” (Muslim)

 

8-Allah’ın rızasını kazanmak için ilim öğrenmek. İlim; hakkı öğretir, batıldan ve şirkten sakındırır. Bu nedenle ilim cennete girmeye vesiledir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Kim ilim talep etmek için bir yola çıkarsa, Allah -o yolla- cennete giden yolu kolaylaştırır.” (Müslim) 

 

9-Mescid/Medrese bina etmek. Mescid ibadet edilen bir mekandır. Onları bina edenler cennettedir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: Kim Allah’ın rızasını kazanmak için bir mescid bina ederse, Allah da ona cennette aynısını bina eder.” (Buhari)

10-Güzel ahlaklı olmak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Buhari)

11-Hakkın delili önünde cedeli terk etmek. Müslüman böyle olmalıdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Kim haklı olduğu halde cedeli/tartışmayı terk ederse ona cennet evlerinden birine kefilim.” (Ebu Davud- Elbânî- sahihu’l camî )

12-Şaka yolla bile olsa yalanı terk etmek:

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Şaka bile olsa yalanı terk edene cennetin ortasında bir ev vardır.” (Ebu Davud- Elbânî- sahihu’l camî )

 

13-Her abdest bozduktan sonra abdest almak, ezandan sonra 2 rekât namaz kılmak: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Bilal’e cennete benden önce gelmeni sağlayan nedir, çünkü dün cennete girdiğimde senin ayak sesini işittim, Bilal şöyle dedi: Ya Rasulullah ne zaman ezan okuduysam ardından iki rekat namaz kıldım, ne zaman abdestimi bozsam hemen abdest aldım ve 2 rekat namaz kıldım.” (Tergib ve Terhib 194)

14-Cemaatle namaz kılmak için Mescide gitmek. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem “Kim mescide namaz kılmak için giderse Allah ona cennette pınar hazırlar.” (Buhari-Müslim)

15-Secdeyi çoğaltmak: Sahabe ya Rasulullah cennette seninle olmak istiyorum deyince o zaman secdeni çoğalt buyurdu. (Müslim)

16-Hacca gitmek: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem “Kabul/razı olunmuş haccın mükafatı ancak cennettir.” (Tabarani, İmam Elbâni Sahihu’l Câmi 3170)

 

17-Her farz namazın akabinde ayetel kursi okumak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: Kim her farz namazın ardından ayetel ursi okursa onunla cennete arasında sadece ölüm vardır.”  (Nesai, İmam Elbânî Silsiletu’s Sahiha 972)

 

18-Bir gece ve gündüz içinde 12 rekat sünnet namaz kılmak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Kim bir gece ve gündüz içinde 12 rekat yani öğleden önce 4, sonra 2, akşamdan sonra 2, yatsıdan sonra 2, sabah namazından önce 2 rekat namaz kılarsa Allah cennette ona ev bina eder.” (Tirmizi, İmam Elbânî Sahuhu’l Cami 6362)

19-Selamı yaymak, yemek yedirmek, sıla-i rahim yapmak ve gece namazı kılmak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Ey insanlar, aranızda selamı yayınız, yemek yediriniz, insanlar uyurken gece namazı kılınız, selametle cennete giriniz” (İmam Elbânî, Sahih ibn Mace 1097)

20-Doğru konuşmak, ahde vefa göstermek, emanete riayet etmek, cinsel uzvu korumak, gözleri harama bakmaktan sakınmak ve elle zarar vermekten uzak durmak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem “bu saydığım altı şeyi yapmamaya garanti verin bende size cenneti garanti edeyim.” (İmam Elbânî Silsiletu’s Sahiha 1470)

 

21-Kadınların yapması gereken husus, 5 vakit namazlarını kılmaları, oruçlarını tutmaları, namuslarını muhafaza etmeleri, zevcelerine itaat etmeleri. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : “ kadın 5 vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, namusunu korur, zevcesine itaat ederse, ona dilediğin kapıdan cennete gir denilir.”İmam Elbânî Sahihu’l Câmî 660)

 

22-Aileyi ve kız çocuklarını İslam terbiyesiyle yetiştirmek. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Kimin üç kızı veya üç kız kardeşi olurda, Allah’tan korkup onları iman üzere eğitirse cennette benimledir.” (İmam Elbânî Silsiletu’s Sahiha 295)

23-Yakınların ve sevdiklerin ölümü üzerine sabretmek. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem “Allah bir kulun dünyada çok sevdiğinin canını alırsa onu ancak cennete koyarım.” Elbânî sahihu’l Cami 8139)

24-Yetimlere bakmak, yardım etmek. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem iki parmağını yan yana (işaret ve orta parmağını) tutarak yetime kefil olanla cennette böyle yanyanayız” buyurdu.(Buhari)

25-Hasta veya Müslüman bir kardeşi ziyaret etmek, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : Kim bir hasta kardeşini ziyaret ederse dönene kadar cennetin bahçesindedir.”(Müslim)

26-Ana babaya itaat etmek: Allah şöyle buyurur: “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti.” (İsra-23)

27-Alış verişte kolaylık sağlamak. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : Allah, alış verişte kolaylık sağlayan adamı cennete koydu.” (İmam Elbânî Silsiletu’l Ahadisi Sahiha 1181)

28-Borçluya kolaylık sağlamak. Allah kolaylık gösterenlerin her zaman yardımcısıdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem :  “Bir adam cennete girmişti, ona dünyada ne yapardın denildi, borçlulara kolaylık sağlardım dedi.” (Müslim)

 

29-Bir çok salih ameli bir günde yapmak. Bir gün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ashabına dönerek bugün kim oruçluydu buyurdu, Ebu Bekir ben dedi, Sonra Peygamber bugün kim bir Müslümanın cenazesine katıldı? Ebu Bekir ben dedi, Sonra Peygamber Bugün kim sizden msikin birine yiyecek verdi?  Ebu Bekir ben dedi, Sonra Peygamber Sizden kim bugün hasta ziyareti yaptı? Ebu Bekir ben dedi, Sonra Peygamber şöyle dedi: “ müslümanna bu denilenler toplandıysa mutlaka cennete girer.” (Müslim)

30-Gözü kaybedince sabretmek. Rasulullah sallallalahu aleyhi ve sellem buyurur ki; iki gözünü kaybedip buna sabreden, ecrini Allah’tna bekleyen kisme cennete girer.” (Tirmizi-Elbânî-Sahihu’l camî)

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 652

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 607

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 612

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 674

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 612

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 418

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 437

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 364

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 410

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 399

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 419

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 393

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 415

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 569

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 467

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 576

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 563

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 588

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 535

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 524

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 581

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 528

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 585

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 507

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 589

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 615

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 671

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 828

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 576

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 568

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 666

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1456

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 686

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 708

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 610

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 601

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 573

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 611

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 564

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 560

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 546

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 600

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 549

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 553

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 581

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 536

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 548

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 596

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 546

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 547

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 525

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 577

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 534

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 570

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 540

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 516

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 535

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 536

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 535

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 565

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 533

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 526

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 536

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 512

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 505

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 521

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 537

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1137

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 972

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 965

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 954

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 958

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 865

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 825

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 864

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 817

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 837

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1177

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 972

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 954

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 971

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 864

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 964

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1090
Eklenme : 30/06/2016 17:41 İzlenme : 1094
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet