Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 137
Dün : 1520
Bu Ay : 25147
Geçen Ay : 35734
Toplam : 2827380
 
  » 48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?

 

Ramazanı nasıl karşılamalıyız?

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Ah keşke dünya hayatına bir daha dönseydim” Bu hutbemizde İslam ümmetinin en hayırlı bir ümmet olduğunu, hayırkıkılan sıfatını zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

 

            Kıymetli bir misafir, mübarek bir ay, bereketli günler, duaların kabul edildiği en güzel ay,  cennetin kapılarının açıldığı ay çok yakında, bu ay hepimizin bildiği rahmet ayı Ramamazdandır. Rabbim bizleri ona kavuştursun.

           Bu ay, ecir ayıdır, rahmet ayıdır, tövbe ayıdır, dua ayıdır, bağışlanma dileme ayıdır. Bu ayda, şeytanlar zincire vurulur, cennetin kapısı açılır, cehennemin kapısı kapanır. Nitekim Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

رَمَضانَ شَهْرٌ مُبارَكٌ تُفْتَحُ فِيهِ أَبْوابُ الجَنَّةِ وَتُغْلَقُ فِيهِ أبْوابُ السَّعِيرِ وَتُصْفَدُ فيهِ الشَّياطِينُ وينادي مناد كل ليلة: يا باغي الخير هَلُمَّ وَيا بَاغِيَ الشَّرِّ أَقْصِرْ

“Ramazan mübarek bir aydır, bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur, her gece bir münadi/çağırıcı şöyle seslenir: “Ya hayır isteyen/dileyen kimse haydi gel hayra, ya şer isteyen kimse vazgeç şerden/kötülükten” (Elbânî-Sahihu’l Câmî)

 

          Bu ayı en güzel bir şekilde değerlendiren kimse hem dünyada hem ahirette kârlı olur. Nasıl bir yolcu, çıkacağı sefer için hazırlıklarını yapar, çantasını ve biletini alır, gideceği adresi bilir, hedefini belirler öyle çıkar. Müslüman da tıpkı bir yolcu gibi, ramazan ayı gelmeden en güzel bir şekilde hazırlık yapmalıdır.

            Kimi insanlar bu ayı günahla, tembellikle, uykuyla, gafletle geçirecektir.

         KimileriAvrupa şampiyonasını izlemekle, dizileri takip etmekle, oruçlarını alenen yemekle ramazanı hiçe sayarak geçirecektir.

         Kimileri ramazan ayını yemek, içmek ve tıka basa doymak ayı sanıp sadece yemeye içmeye ağırlık verecektir.

         Kimileri de daha bu ay gelmeden ona en güzel bir şekilde hazırlanacak, dualar edecek, istiğfarda bulunacak, niyetini sağlam yapacak, rahmet ayını dört gözle bekleyecektir. Sen nasıl bir ramazan geçireceksin hiç sordun mu?

 

            Peki bu aya hazırlık ilki nasıl yapılmalıdır?

 

            1-Ramazan fıkhını, orucu bozan halleri, bozmayan halleri, sahurun ve iftarın vaktini, ramazanda yapılması gereken ibadetleri düşünerek okuyarak başlarız. İbadet, bilinçli, delille olursa makbuldür. 

           2-Bizden önce gelen ve hakkı ve hayrı takip eden ecdadımız gibi dua etmekle başlarız. Nasıl dua edeceğiz, şöyle dua edeceğiz.

اَلَّلهُمَّ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ

Allah’ım bizi Ramazana ulaştır.

           Bizden önce gelen ve hakkı ve hayrı takip eden ecdadımız, ramazandan altı ay önce ona ulaşmayı ister, ramazandan sonra ki altı ay ise amellerinin kabul edilmesini isterdi. İşte bizim hayırlı ecdadımızın imanı, edebi, ahlakı böyleydi.

          Şimdiyse ramazana ulaşmak için dua etmeyi bırakın, ramazan ayında oruçunu alenen yiyen, bununla gurur duyan bir nesil türetilmiştir. Allah’tan bizleri Ramazana ulaştırmasını, salih ameller işletmesini, sabır vermesini, rahmete nail olanlardan kılmasını, dünya cefa çekip ahirette sefa sürdürmesini isteriz, Şüphesiz ki; O duayı işitir ve ona icabet eder.

 

 

 

           3-Teravih namazlarımızı cemaatle birlikte kılmalıyız. Teravih sünnet bir namazdır. Ramazanın en güzel meyvesidir. Onunla Rahmanın rahmetini umarız, kulluğumuzu eda ederiz. Teravih, Müslüman kardeşlerimizle aynı anda birlikte ibadet etmeyi ve ramazanı birlikte solumayı, birlikte saf olup kulluk etmeyi öğretir. O ne kadar güzel bir ibadettir.

          4-Ramazana salih bir niyetle adım atarız. İlk sahurımızda niyetimizi ihlas üzere bina ederiz. Niyet, ibadette asıldır, ameller ancak sahih bir niyetle makbul olur. Bu nedenle ramazan ayının ilk sahurunda oruçlarımızı Allah için tuttuğumuza niyet etmeliyiz. Bir başkası için tutulan oruç kabul edilmez. Allah ancak muttakilerden kabul etmektedir. Niyetimizi her sahur günü o gün için kalpten niyet ederek yapacağız. Bu görüş İmam Ahmed ibn Hanbel dışında ki cumhurun görüşüdür.

           5-Oruçlarımıza ihtimam göstereceğiz, oruçlu olduğumuz gün, yemeden içmeden uzak kalacağız, kötü sözleri terk edeceğiz, kötü arkadaşlardan uzak kalacağız, orucumuzu bozacak her girişimden sakınacağız, oruçlu iken haram bir işe adım atmayacağız, ibadet ederken Allah’a asilikte bulunmayacağız. Allah ancak muutakilerden kabul eder.

           6-Ramazan ayında sabah namazlarını cemaatle kılıp en ufak bir ecri kaçırmayacağız. Bir işçi nasıl işverenden alması gereken en ufak bir ücreti bile almaktan geri kalmıyorsa bizde ramazan ayında ecirleirn hepsine talip olmalıyız.

           7-Sahura kalkınca gece namazına kalkmalıyız, bu namazlarımızda Suriyeli, Iraklı ve mazlum tüm kardeşlerimize dua etmeliyiz. Ezilen, yurdundan hicretlere zorlanan, namusları kirletilen, katledilen kardeşlerimiz için dua etmeliyiz. Onların mutluluğu ve huzuru için elimizi açıp yalvarmalıyız, ayrıca kendimize-ailemize ve kardeşlerimize bağışlanmaları için dualar etmeliyiz. Gece namazlarımızı en azından sahur öncesi kılarak ecirler toplamalıyız.

         8-Sabah namazından sonra Kuran okumalıyız. Bu ay Kuran ayıdır, bu ayda hayır, rahmet, bereket vardır. Kuranın her harfinde on ecir vardır, her ayetinde yüzlerce, her satırında binlerce her sayfasında onbinlerce, her cüzünde yüzbinlerce, hatminde milyonlarca ecir vardır.

          Bu ecirlere talip değil misin? Bu ecirler seni bekliyor. Neden ondan kaçıyorsun? Neden rahmet ayında rahmete ulaşmak için çalışmayacaksın? Muttakiler ecir için yarışırken sen neden geri kalacaksın? Ben cemaatimin bu ecirleri elde etmek için büyük gayret göstereceğine eminim.

            9-Toplu iftarlara katılıp Müslüman kardeşlerimizle ibadeti tadını, ibadetin ecrini, ramazanın rahmetini elde etmeye gayret etmeliyim.

           10-Ramazan ayında beni Allah’tan alıkoyan sözden, amelden, arkadaştan, çevreden, düşünce mensuplarından uzak kalıp hayırlı ameller ve güzel ahlak üzere yaşamaya gayret edeceğim.

             11-Ailemi, akrabamı, komşumu, çevremi ibadet ayında daha bilinçli Müslüman olmaları için bilgilendirip onlara davet yapacağım. Böylece fırsatı davete çevirip hayra ulaşmalıyım.

           12-Her gün Rabbimden beni bağışlamasını istemeliyim, böylece rahmet ve istiğfar ayından istifade etmeliyim.

           13-Vaktimi çok iyi muhafaza etmeli, onu İslam’a hizmet, hayra davet, salih amel işlemek için harcamalıyım.

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 577

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 535

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 552

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 610

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 544

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 378

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 390

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 325

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 368

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 358

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 374

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 349

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 373

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 529

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 436

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 538

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 522

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 550

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 493

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 482

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 541

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 488

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 544

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 458

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 548

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 572

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 607

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 737

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 541

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 526

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 625

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1416

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 635

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1042

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 662

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 555

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 535

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 567

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 527

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 523

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 512

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 554

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 506

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 517

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 544

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 500

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 510

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 557

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 507

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 512

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 488

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 538

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 498

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 536

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 504

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 480

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 492

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 500

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 493

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 526

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 498

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 493

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 495

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 477

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 467

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 488

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 501

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1094

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 936

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 930

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 918

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 920

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 826

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 785

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 827

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 784

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 798

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1136

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 930

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 916

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 926

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 828

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 926

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1047
Eklenme : 30/06/2016 17:38 İzlenme : 558
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet