Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 111
Dün : 919
Bu Ay : 6176
Geçen Ay : 3722
Toplam : 2877073
 
  » 47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim

 

AH KEŞKE DÜNYA HAYATINA BİR DAHA DÖNSEYDİM

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Ah keşke dünya hayatına bir daha dönseydim” Bu hutbemizde İslam ümmetinin en hayırlı bir ümmet olduğunu, hayırkıkılan sıfatını zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

 

          İblis, Şeytanu’l Ekber. Büyük şeytandır. Şeytanların emiridir. İblis; insanı haktan saptıran varlıktır. Bu nedenle de bizi; Allah’tan alıkoyan her şey iblisimiz olur. Onun amacı; insanı Kuran ve sünnetten saptırmak, batıl yola çekmek, cenent yurdundan alıkoymaktır.

           Bunu başardığı anda, saptırdığı kimseyi asker kılmıştır. İblis; Allah’a beni ateşten Âdem’i topraktan yarattın demekle başkaldırmış, yüce Allah’ı inkâr etmemiş, emrini çiğnemiştir. Bu sebeple de kovulanlardan, taşlananlardan olmuştur.

         İblis’in sevdiği insanlar, İnsanlardan da iblisi seven ler vardır. İblis sevilir mi? Bu mümkün mü? İblisi sevenlerde mi var diye garipsemeyin?

         Günümüzde İblisi sevenler, çoktur. Peki, bu sevgi nasıl olur? Bir örnek verelim, bir kimse sevdiği bir kimseden bir emir alsa, onu yerine getirse bu sevginin somut alametidir. Sevgi, ona itaatle olur. Ona itaat etmezse sevdiğini söylemek güçtür.

             O halde; İnsan şirkte, küfürde, haramda, günahta, batıl yolda adım atsa, kim itaat etmiş olur? Tabi ki İblise, şeytana. Bu durumda İblisi sevmiş olur. İtaat sevginin gereğidir. Sevgi itaatin, İtaatte sevginin alametidir.

          İblis; Allah’a karşı savaşmak, İnsanları Tevhidden saptırmak, şirke düşürmek, haramları yaptırmak için insanlardan kendine ordu hazırlar. Bunu başarırda.

            İnsanlar, onun yoluna teslim oldukça ordusu artar, O da onları batıl din uğruna, çeşitli cephelere sevk eder, bu cephelerde batıl ölümlerle ölmelerine sebep olur.

          Kimilerini de dünyanın şehirlerinde kullanır. Zinada, içkide, kumarda, faizde, şirkte, küfürde, günahta. Böylece insan onun kölesi olur. Fakat en üzücü ve şok edici ise; İblis’in dünyada saptırdığı, asker edindiği, günaha sürüklediği insanları hesap gününde yapayalnız bırakması, onlara sahip çıkmaması, suçlanma korkusunu yaşamasıdır.

          İblis ve ordusu, mahşer gününde bir araya getirildiğinde her iki taraf birbirini suçlayacaktır. İki tarafta hatalarını görecekler fakat iş işten geçmiş olacaktır. 

 

وَجُنُودُ إِبْلِيسَ أَجْمَعُونَ (95) قَالُوا وَهُمْ فِيهَا يَخْتَصِمُونَ

İblis’in bütün orduları Orada birbirleriyle çekişerek şöyle derler:

İblis’in orduları kim? Dünyada kendisi gibi şirk koşanlardır. Bu şirk koşan ordu; birbirleriyle çekişir, tartışır, neden dünyada iblise uyup batıla kaydıkları için. Peki ne derler?

 

 

 

 (96) تَاللَّهِ إِنْ كُنَّا لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ (97)

Vallahi, biz gerçekten apaçık bir sapıklık içindeymişiz.

Dünya hayatında İblise tabi olanlar Allah’ın adına yemin ederek şöyle diyorlar “Vallahi biz dünyada iken apaçık bir sapıklık içindemişiz.” Yani; batıl yollar üzeremişiz. Allah’ın dininden sapmış, iblisin askeri olmuşuz, şirke düşmüş tevhidden sapmışız. Allah’ın dininde uzak bir yaşamın içindeymişiz. Şimdi işledikleri günahı açıklarlar.

 

 إِذْ نُسَوِّيكُمْ بِرَبِّ الْعَالَمِينَ (98)

Çünkü biz sizi âlemlerin Rabbi ile eşit tutuyorduk.

Yani; dünyada iken putlarımızı/hevamızı/arzumuzu/ Allah’ın emrine, dinine, hükmüne eşit tutuyorduk, şirk koşuyorduk. Batıl bir dine uyuyorduk. Tevhidi terk etmiş, elimizle diktiğimiz putları Allah’la eşit görüyorduk. Onlarla aynı görüyorduk, putlarımızı Allah’tan yüce görüyorduk, hayatın her sahasında onları kanun koyucu görüyorduk, onların emrine uyuyorduk, bu yüzden biz şirke düştük.

 

 

 

           Şirk, Allah’a ortak koşmaktır, herhangi bir varlığı Allah’a eşit kılmaktır. Allah’a yaratmada, ibadette, isim ve sıfatta, hükümde, kural koymada, hükük belirlemede ortak koşmaktır. İşte iblisin dünyada ki adamları bunu yapıyordu. Allah, bir hüküm koymuştu, onlarda o hükme karşı ayrı bir hüküm koymuşlardı. Allah, onlara dünya hayatında yapmaları gerekeni göstermişti, ama onlar hevalarının çektiği şeyi uygulamışlardı. Aynı adamlar başka günahlarını da zikrederler dinleyelim.

 

 وَمَا أَضَلَّنَا إِلَّا الْمُجْرِمُونَ (99)

Bizi ancak o günahkârlar saptırdı.

       Bizi ancak içine düştüğümüz günahlarımız saptırdı, nefsimize uymamız saptırdı, batıl yolda oluşumuz saptırdı, iblise uymamız saptırdı, dünyada ki lanetli hevamız bizi Allah’tan saptırdı. Günahlar saptırır mı? Tabi ki; nasıl salih amel hakka iletirse, günahlar insanı Allah’tan saptırır. Bugün nice zina eden, içki içen, faiz yiyen, namaz kılmayan, oruç tutmayan insanlar bu günahları yüzünden iman yolundan sapmıyor mu?

فَمَا لَنَا مِنْ شَافِعِينَ (100) وَلَا صَدِيقٍ حَمِيمٍ (101)

’’Şimdi artık bizim ne şefaatçilerimiz var’’. ’’Şimdi artık bizim ne şefaatçilerimiz var’’.

Bundan sonra artık bizim şefaatçimiz yoktur, yardımcımız yoktur, bizi bu ateşten kurtaran yoktur, biz bunu hak ettik derler. Son olarak hutebmizin konusu olan ayte gelirler. Şöyle derler:

 

 فَلَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ (102)

Ah keşke bizim için (dünyaya) bir dönüş daha olsa da, müminlerden olsak!

        Ah keşke bir daha dünyaya dönecek bir yol olsaydı da doğru yolu bulsaydık, müminlerden olsaydık, tevhide iman etseydik, namazları kılsaydık, oruçları tutsaydık, kötü arkadaş edinmeseydik, batıl yolda gitmeseydik, Allah’ın haber verdiği gibi bir yaşamı seçseydik, peygambere düşman olmasaydık, sünnetini inkâr etmeseydik, emrinden dışarı çıkmasaydık, hayırlı bir yolda olsaydık, islam düşmanlarını sevmeseydik, tağutları sevmeseydik, zinaya gitmseydik, faiz yemeseydik, kul hakkını çiğnemeseydik, Müslümanlara buğz etmeseydik ve böylece azabtan kurtulsaydık,

 

 إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآَيَةً وَمَا كَانَ أَكْثَرُهُمْ مُؤْمِنِينَ (103)

Bunda elbet (alınacak) büyük bir ders vardır; ama çokları iman etmezler.

Bu yaşadıklarımızda büyük ibretler vardır fakat çokları iman etmez, ibret almaz, halimizi gözetmezler.

 

 وَإِنَّ رَبَّكَ لَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ (104)

Şüphesiz Rabbin, işte O, mutlak galip ve engin merhamet sahibidir.

Rabbin, düşmanlarına mutlak galip ve müminlere de engin merhametlidir,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 656

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 612

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 615

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 677

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 615

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 420

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 440

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 366

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 412

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 400

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 421

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 395

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 417

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 571

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 469

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 582

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 564

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 590

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 538

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 527

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 583

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 531

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 587

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 510

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 591

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 617

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 674

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 830

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 578

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 571

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 668

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1458

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 688

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1097

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 711

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 613

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 578

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 613

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 567

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 563

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 548

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 603

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 551

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 555

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 583

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 537

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 551

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 598

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 550

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 549

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 529

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 579

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 537

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 573

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 544

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 519

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 537

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 540

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 537

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 567

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 535

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 528

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 538

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 515

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 508

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 523

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 540

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1140

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 974

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 967

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 956

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 960

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 868

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 827

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 867

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 819

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 839

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1180

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 976

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 957

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 973

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 866

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 968

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1093
Eklenme : 30/06/2016 17:36 İzlenme : 603
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet