Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 580
Dün : 755
Bu Ay : 23629
Geçen Ay : 33887
Toplam : 2756088
 
  » 46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz

 

 

“SİZ Kİ EN HAYIRLI ÜMMETSİNİZ.”

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Siz ki en hayırlı ümmetisiniz ” Bu hutbemizde İslam ümmetinin en hayırlı bir ümmet olduğunu, hayırkıkılan sıfatını zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

             Allah, insanı topraktan yarattı, sonra ona organ, akıl ve hakkı seçme kudreti verdi. Sonra da neslini çoğaltıp destek vermesi için eş nasip etti. Böylece Âdem ve Havva babamız ve annemiz oldular.

           Onlara doğru yollarını gösterdi, batıldan sakındırdı, düşmanı tanıttı. Fakat insan, nefsine yenildi, düşmanın tuzağına düştü. Düşman, tuzaklarla insanı saptırdı, kötü amelleri nefsine süsledi, böylece insan cennet gibi yurttan dünyaya kovuldu. Böylece insanın dünyada ki serüveni başlamış oldu.

           İnsanın dünya hayatı pek de hayırlı geçmedi, içinde iman edenler oldu, böylece hayırlı ümmet sıfatını kazandı, içinde şerrin, şirkin yolunda giderek küfrü doğrulayan millet sıfatını aldı. Unutmayalım; hayırlı veya şerli bir birey ve ümet olmak elimizdedir.

         Bu yüzden kardeşlerim, eğer Allah’ın emrettiği iman, salih amel, güzel ahlak, davet, helal yeme ve haramdan sakınma yolunda olursanız, hayırlı ümmetin ferdi olursunuz, yahutta şerrin, şirkin, küfrün, batılın, haramın, zinanın, şerrin yolunda giderek kâfir bir birey olursunuz. Ben sizin hayırlı Müslüman birey olduğunuza şahitlik ederim.

 

 

          İslam ümmetinin hayırlı bir ümmet oluşu naslarla sabittir. Allah, bu ümmeti en hayırlı ümmet olarak vasıflandırmıştır. Ümmetin en belirgin sıfatlarını belirtmiştir. İslam ümmeti nasıl bir ümmettir diye soralım ve cevabını izninizle verelim.

               İslam ümmetinin en belirgin vasfı tevhid ümmeti oluşudur. Allah’ı birleyen, ona şirk koşmayan. Buna delilimiz şu ayettir:

أَفَنَجْعَلُ الْمُسْلِمِينَ كَالْمُجْرِمِينَ مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ

“Müslümanları, mücrimler gibi mi göreceğiz. Nasıl hükmediyorsunuz”(Kalem-35-36)

           Allah, Müslümanları kafirler gibi görmeyeceğini, onları onlardan ayırdığını, tevhid ümmetinin şirk ümmetinden farklı olduğunu haber vermiştir.

              Bu ümmetin diğer en belirgin vasfı; atalarının batıl dinine değil, Allah’ın belirlediği, koyduğu dine bağlı kalmasıdır. Zira yeryüzünde batıl atalarına uyarak sapan, Rahmanın yolundan uzaklaşan, şeytana uyan çok milletler vardır.

        Bu ümmetin diğer en belirgin vasfı; tek liderin, önderin Resülün peşinde yürümektir. Bu ümmetin diğer en belirgin özelliği ise aşağıda gelen ayette çok daha somut bir şekilde öğretilmiştir.

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ

Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz;

          Allah, islam ümmetini iyilik, hayır için çıkartılmış bir ümmet olarak tanıtır. Bu hayır, insanlara faydalı olmak, onlara iyilik etmek, doğru yolları göstermek, batıldan alıkoymak, yardımcı olmak olmak olarak tefsir edilmiştir. Allah, ümmetimizi hayırlı ümmet olarak övüyor. Peki bu hayırlı ümmetin vasıfları nelerdir? Ayeti okumaya devam edelim.

تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ

İyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah’a inanırsınız. (Al-i İmran-110)

       İyilik ne demek? İyilik; Kötülük; Allah’ın ve Resülünün haber verip bizlere emrettiği sözler ve amellerdir. Tevhid, namaz, iman, oruç, zekât, sadaka, hac, Kuran okuma, anne ve babaya iyilikte bulunmak. Müslümana tebessüm etmek, müminlere ikram etmek, ikramına icabet etmek, sünnete bağlı kalmak, mazlumlara yardım etmek, çocukları iman üzere yetiştirmek, kâfirlere karşı birlik olmak, cemaat ehli olmak, birbirimize merhamet etmek, çevremizi dinimizle korkutmamak, onlara en güzel ahlakla dinimizi sevdirmektir. Rasullerin haber verdiği ve yapmamızı istediği her emir bir iyiliktir.

          Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Musab ibn Umeyr radiyallahu anhu’yu; Medinelileri tevhide davet etmesi, şirkten sakındırması, putlardan alıkoyması için Medine’ye gönderdi.

         Musab ibn Umeyr radiyallahu anhu Medine’ye gelince Esad ibn Zurarre’nin evinde derse başladı. Gençler davet edildi, tek tek toplanmaya başlandı, günler geçtikçe Medineli gençlerin sayısı arttı, Musab ve Esad’da saysının artması üzerine ev sığmayınca Medine’nin ağaçlarının altında davet yapmaya başladılar, insanlar akın akın davete icabet etti.

          Bunu gören henüz o zamanlar Müslüman olmayan Sad ibn Muaz, Useyd ibn Hudeyr ve Sad ibn Ubade uzaktan takip ediyordu. Üçü de zeki, akıllı gençlerdi.

         Sad ibn Muaz; Useyd ibn Hudeyr’e “git onları ikaz et, atalarımızın dinini karalamasınlar, putlarımızı yermesinler, gençleirmizin beynini yımasınlar, davet yapmasınlar” dedi.

              Useyd kılıcını yanına alarak Musab’a doğru yürüdü, Useyd’in geldiğini gören Esad; “ya Musab kavmin önderlerinden biri geliyor, ona karşı merhametli ol, hikmetli davran, eğer onu kazanırsak kavmine davetimizi ulaştırmamız daha kolaydır.” Dedi.

 

          Musab tamam dedi, Useyd kılıcını yahut mızrağını toprağa saplayarak Musab önünde durdu ve şöyle dedi:  “Şimdi beni iyi dinleyin, burada davet yapmayın, gençlerimizin beynini yıkamayın, putlarımızı karalamayın, uzaklaşın” dedi. Musab’da “ya Useyd sana Kuran okusam beni dinlesen, razı olmazsan da dediğini yapalım dedi, ne dersin?” dedi.

        Useyd bu nazik, yumuşak, kalpleri fetheden sözler üzerine “tamam” dedi ve oturdu. Musab, Kuran okumaya başladı, Kuran Useyd’i etkiledi, sonunda “bu ne güzel bir kelam” dedi, “Bu kimin kelamı” diye sordu, Musab “bu Kurandır, Allah’ın kelamı” dedi, Useyd “peki ben nasıl Müslüman olabilirim?” Dedi, şehadetle denildi, oracıkta Müslüman oldu.

         Sonra Sad ibn Muaz’ın yanına gitti, Sad onun halinden rahatsız oldu, ona görevini yerine getirdin mi dedi, evet dedi, Sad ibn Muaz “sen gene de sen şurada dur ben haklarında gelirim” dedi, kılıcını aldı. Musab’a doğru yürümeye başladı.

            Uhud’da şehit düşecek Sad ibn Muaz İslam’la tanışmak için yürüyordu fakat farkında değildi, Allah onu karanlıktan çıkartıp Tevhid aydınlığına ulaştıracaktı, tarih en şerefli bir şehit kazanacaktı, şehadetinden dolayı Arş titreyecekti.

 

         Sad, hiddetle ve sert bir tavırla kılıcını toprağa sapladı, bağırdı: “Ya Esad yakın bir akrabam olmasaydın sana yapacağımı bilirdim” dedi, sonra Musab’a dönerek : “sana gelince Musab; burada davet yapmayın, gençlerimizin beynini yıkamayın, atalarımızı karalamayın, putlarımızı yermeyin, defolun gidin” dedi.

         Musab aynı davet yöntemini uygulayarak “ya Sad sana Kuran okusam dinlesen, razı olmazsan giderim, olursan da kalırım” dedi. Sad bu güzel, yumuşak, teklife karşı çıkamadı, tamam dedi.

        Musab Kuran okumaya başladı, Sad’ın yüzünde nur belirdi, kalbi yumuşadı, ferahla doldu, “bu okuduğunuz nedir, ne kadar güzel” dedi, Musab, “Kurandır, Allah’ın kelamı” dedi. Peki ben nasıl Müslüman olurum? Dedi? Şehadet getirmesi öğretildi, böylece oda orada Müslüman oldu, ardından da Sad ibn Ubade Müslüman oldu, Bu üç güzel Müslüman kavimlerine davete gittiler, hepsi Müslüman oldular, İslam’ın safına katıldılar.

            Musab’ın yaptığı iyilikti, hayırdı, güzel söz, güzel ahlak, güzel davet ve hikmetli davranış kalplerini kazandı, onları islam’ın safına yazdırdı.

Hayırlı ümmetin ayette ki 2. Sıfatı kötülükten sakındırmasıdır.

 

            Kötülük ne demek? Kötülük; Allah’ın ve Resülünün haber verip bizlere yasakladığı sözler ve amellerdir. Küfür, şirk, günah, zulüm, zina, faiz, kumar, içki, yalan, gıybet, anne ve babaya isyan etmek, müminleri tekfit etmek, kötülemek, Allah’ın şeriatına karşı durmak, batılı sevmek, şeytana uymak, kâfirleri sevmek, onlara destek vermek, Müslümanlara katı davranmaktır. İşye bu saydığım ve sayamadığım kötülüklerden men etmek, insanları sakındırmak görevmizdir.

           Umeyye ibn Halef, Çöldeydi, elinde bir kırbaçla kızgın çölün toprağına yatırdığı kişiye hem şiddetle vuruyor hem de bağırıyordu, dininden nasıl dönersin, dininden nasıl dönersin söyle bakalım Muhammedin’in ilahını inkar ettim, onun dinini terk ettim, haydi söyle diyordu. Kırbaç, bedende yaralar açıyor, kanatıyor, koskocaman kaya göğsününde üstünde bir kor alev topu gibi yakıyordu. Yerde yatandan sadece bir kelime çıkıyordu. AHEDUN, AHEDUN, AHEDUN,.. Kimdi bu güzel insan? Kızgın çölde Allah’ı birleyen, Bilal İbn Rebih idi. Güzel müezzin. Umeyye ibn Halef arada bir dinleniyor, sonra sana merhamet ettiğimdem değil, yorulduğumdan vurmuyorum diyordu. İŞTE Umeyye ibn Halef’in yaptığı da bir kötülüktür. Ebu Cehil’in, Ebu LEHEB’İN, Karun’un, Firavunun, Beşşar el-Esed’in yaptığı kötülüktür. Müslümanı imandan alıkoymak kötülüktür. Şerdir. Müslüman kötülüklere karşı diliyle, ilmiyle, davetiyle mücadele edecektir.

 

Bizim şu en çok önem verdiğimiz nedir? İnsanlığa ne takdim ediyoruz? İnsanlar, karanlık ve günah bataklığında iken bizler onlra yardım etmek, aydınlıklara çıkarmak için ne hazırlıyoruz?

 Bizim görevimiz nedir? Acaba sorumluluğumuzu biliyor muyuz? Bu dini kim omuzunda taşıyacak? Kim sancağı dikilmesi gereken yere dikecektir? Kim bu dini şiddetten, tekfirden, tehditten uzak kalplere yerleştirecektir?

Hayırlı ümmetin ayette ki 3. Sıfatı Allah’a iman etmesidir.

         Allah’a inanmak ne demek? Allah’a iman; Onun rububiyetine, uluhiyetine, isim ve sıfatlarına iman etmektir. Yani; Allah’ın yaratan, ibadeti hak eden, yüce isim ve sıfatlara layık olduğuna iman etmektir. Allah’a iman eden yiğitlerden birini örnek verelim, imanın ne kadar kıymetli olduğunu anlayalım.

            Sad ibn Ebi Vakkas 17 yaşında Müslüman oldu, henüz gençti, İslam’ı işitmiş Peygamberin huzuruna giderek teslim olmuştu. Annesi ise bu durumdan rahatsız oldu. Oğlum nasıl gider Muhammed’in dinine teslim olur, atalarının dinini ve putlarını terk eder dedi, karşı çıktı. Sad ibn Ebi Vakkas’a onun dinini terk et dedi, Sad etmem dedi, Kendimi öldürürüm dedi.

            Bir süre sonra da kendisini ağaca bağladı, aç susuz kaldı ölüm orucu tutmaya başladı, bedeni zayıfladı, açlık onu perişan etti, susuzluktan dili damağı kurudu, ölüme doğru adım adım gidiyordu. Sad ibn Ebi Vakkas’a haber edildi, durum anlatıldı, annesine yardım etmesi, sözünü dinlemesi talep edildi. Bunu işiten Sad ibn Ebi Vakkas annesinin yanına koştu. Annesi perişandı, arkasını döndü Rasulullah uzaklarda idi. Ya Anne Ya Rasul diyecekti. Hangisi daha sevimliydi? Hangisi daha sevgiliydi? Onun yanınımı annesinin yanı mı? Annesine dönerek tarihi cümlesini terennüm etti: Anneciğim, 100 canın olsa, her gün birini versen, ben gene de Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in dininden dönmeyeceğim” Anne bu kararlı tutuma şahit olunca, ölüm orucu tutmaktan vazgeçti. Ya Rasul ya Anne tercihinde kalan Sad ibn Ebi Vakkas radiyallahu anhu en güzel seçimi yapmıştı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem cihad meydanında güzel ok atan Sad ibn Ebi Vakkas’a “At Sad At anam babam sana feda olsun” diye övüyordu.

 

وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 483

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 434

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 464

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 509

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 448

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 313

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 309

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 266

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 291

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 296

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 306

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 269

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 303

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 443

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 380

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 452

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 460

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 473

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 441

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 409

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 462

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 422

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 467

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 386

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 472

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 493

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 530

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 580

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 471

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 442

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 548

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1346

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 555

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 623

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 569

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 481

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 487

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 494

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 454

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 439

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 442

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 475

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 427

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 452

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 462

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 431

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 430

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 488

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 442

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 440

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 418

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 465

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 427

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 467

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 433

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 410

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 420

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 433

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 427

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 445

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 428

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 425

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 427

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 408

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 405

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 418

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 432

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1031

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 872

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 871

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 851

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 845

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 762

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 708

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 766

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 719

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 743

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1063

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 858

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 858

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 855

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 770

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 860

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 975
Eklenme : 30/06/2016 17:35 İzlenme : 470
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet