Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 210
Dün : 1084
Bu Ay : 15101
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2920405
 
  » 45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.

 

BEN MÜSLÜMANLARDANIM

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Ben müslümanlardanım.” Bu hutbemizde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in namaza başlarken yaptığı bir duayı şerh etmeye çalışacağım. Rabbim bizi başarılı kılsın.

            İmam Müslim 771/201, Ebu Davud 760, 761, Nesei 896, Tirmizi 226, İbni Hibban 1774, Darekutni 1/287, 296, Beyhaki 2/74, Begavi 3/3435, Ahmed 717

Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh’dan) rivayet eder, Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh şöyle dedi:

 

أنَّ رسولَ اللهِ صلَّى اللَّهُ عليهِ وسلَّم كانَ إذا قامَ إلى الصَّلاةِ قالَ

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza durduğu vakit namazı Allah-u Ekber ile açar, iftitah duasını şöyle yapardı:

           Yani; Rasulullah salllallahunaleyhi ve sellem namaza başlarken önce tekbir alır sonra bir dua okurdu bu dua subhaneke duası olduğu gibi şimdi okuyacağım dua da olurdu. Bakınız işte O dua budur, şerhiyle beraber.

 وجَّهتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأرْضَ حَنِيفًا وما أنا منَ المشرِكينَ

“Ben yüzümü tevhide bağlı olarak gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben müşriklerden değilim.

                Yani, her işimi, amelimi, kastımı, niyetimi, ihlasımı yalnız Allah’a çevirdim, her tür şirkten, günahtan uzak bir şekilde niyetimi, ibadetimi, amelimi Allah’a yönelttim. Ben şirk koşanlardan değilim. Yani, ibadetimde başkaları gibi şirk koşanlardan değilim. Ben bu makamda asla ona ortak koşamam.

               Günümüzde şirk koşanlara şahit oluyoruz. Puta, ölüye, kabre, şeyhe, efendisine tapan, onları ilah gören çok insana şahit oluruz. Bu şirk koşanlardan uzak durmalıyız.

               Bakınız Rasulümüz namaza başlarken okuduğu ilk duada tevhidle başladı, şirkten kendini soyutladı, kasdını, ibadetini, gayesini açıktan belirtti, Onun da tevhid, ihlas olduğunu bildirdi. Müslüman her işinde ve ibadetinde asla Allah’a orta koşmaktan uzak kalmalıdır.

 

 إنَّ صلاتي ونسُكي ومحيايَ ومماتي للَّهِ ربِّ العالمينَ لا شريكَ لَه وبذلِك أمرتُ وأنا أَوَّلُ المسلمينَ

Kuşkusuz namazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben ancak bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım.

          Yani, kıldığım namazım, ettiğim ibadetim, yaşadığım hayatım, işlediğim amelim, söylediğim sözüm, kısaca her şeyim senin içindir. Bana emrettiğin hayırlar ancak sana yapılır. Şirk koşanların sözleri, hayatları ve amelleri ise şehvetlerinin, şeytanlarının, batıl putlarının isteği üzerinedir. Allah’ın hakkını korumak gerektiğini ifade eder. Ben ancak Allah’a, badet etmekle emrolundum, yani ibadetimi başkasına yapmaktan men edildim, zira bu şirktir. Ben şirk koşanlardan değil ilk Müslümanlardanım.

           Allah’ın kulları üzerinde ki en büyük hakkı ibadet etmeleridir. Kulun, hayatı en başından en sonuna kadar iman, takva, ibadet, güzel ahlak, davet ve cihad üzerine bina olmalıdır. Hayatı bu gibi güzel hayırlarla süslemek gerekir. Şeytanın telkinleriyle, nefsimizin arzularıyla, şehevetimizin tutkularıyla, toplumun batıl değerleriyle süslememelidir.

 اللَّهمَّ أنتَ الملِك

Ey Allah’ım! Melik Sensin,

             Yani dünyada ve ahirette hakiki, kâmil, ebedi mülk/hükümranlık senindir, senin dışında mülk sahiplerinin mülkü/hükümranlığı ise noksandır, geçicidir, kalıcı değildir. Allah dilediğine mülk verir, dilediğinden mülkü alır, tarih buna şahittir, nice insanlar, hükümdarlar, liderler geldi tarih sahnesinden silindiler. Yakın tarihte hepimzin şahit olduğu nice liderlerden mülkleri, saltanatları alındı, yerine mazlum halklar geçti, onlarda fırsatı hayra çeviremedi. Hadisin devamında

لا إلَه إلَّا أنتَ

Senden başka hak ilah yoktur.

“Senden başka hak ilah yoktur.” Buyurulur; Yani senden başka hakkıyla ibadet edilecek, tapılacak, emrine uyulacak bir ilah yoktur. Sen tek hak ilahsın demektir.

 

أنتَ ربِّي

Sen benim Rabbimsin,

“Sen benim Rabbimsin” buyurulur, Yani sen benim yaratanım, seyyidim, efendim, malikim, sahibim, üzerimde her tasarrufa sahip olan rabbimsin. Sen ki; beni terbiye edensin, beni görünen ve görünmeyen nimetlerle donatan, besleyen, hayat verensin. Sen ki; benim hayatımın her anını düzenleyen, tertibeleyen, yöneten, karar verensin. Çünkü bir kulun her işini ancak Allah yönetir, düzeltir, karar verir, ondan başka kimse ona yardım edemez.

             İnsan, geleceği bilmez, yarın ne olacağını kavrayamaz bu nedenle kalplerin özünü geleceğin her anını bilen Rabbine muhtaçtır, onun ihsanını, yardımını, rahmetini, affını ummalıdır. İnsan bazen hayır gördüğü şeyde şer bulur, şer gördüğü şeyde de hayır bulur, çünkü gaybı bilmez, zayıftır. Dikkat ediniz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu duanın başında önce Allah’ın malik oluşunu, hükümranlığını, sonra hak ilah oluşunu ulûhiyetini, sonra Yaratan/terbiye eden/düzenleyen oluşunu Rububiyetini itiraf etti. Şimdi de zayıflığını, teslimiyetini, köleleğini, ona kul olduğunu itiraf edecektir.

 

 

 

وأنا عَبْدُكَ

Bende Senin kulunum.

“Bende Senin kulunum.” Yani, yarattığın, dünyaya kulluk için gönderdiğin bir kulunum, kabul ediyorum, itiraf ediyorum, beni kul olarak kabul et.

 

ظَلَمْتُ نَفْسِي وَاعْتَرَفْتُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لي ذُنُوبِي جميعًا إنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنوبَ إلَّا أنتَ

“Ben nefsime zulüm ettim, günahımı itiraf ettim, günahlarımın hepsini bağışla. Günahları ancak Sen bağışlarsın.”

           Bu sözde ise; kul, Rabbine hangi ibadeti yaparsa yapsın, hangi sadakayı verirse versin, hangi kulluğu yaparsa yapsın, yine de ona layık bir şey yapamadığını, noksanlığı olduğunu, hakkıyla ibadet edemediğini, günahlarının olacağını, bundan dolayı da Rabbinden af dileme/isteme söz konusudur. Büyük ve küçük günahı ancak sen bağışlarsın, günahları bağışladığını ve tövbe aldığını söyleyenler ise; asla günahları bağışlayan değildir. Bu yüksek bir tevazuluktur. Kulun, ibadetini az ve günahını çok görmesi kulluk makamında yüceliğini ifade eder.

 

           Günahları itiraf etmek, kabul etmek tövbeye ilk adımdır. Bugün birçok Müslüman kılmadığı namazın günahını, okumadığı Kuran’ın günahını, yediği faizin günahını, çektiği kredinin günahını, anaya babaya karşı işlediği günahını itiraf etmiyor. Bu yüzden de günahlarıyla yüzleşmiyor, hesaplaşmıyor, tövbe edip kurtulmuyor.

          Tabi bu üstün iman, takva sahiplerinin bakışıdır. Küfür, şirk ve günah ehlinin bakışı ise farklıdır, onlar şirki, günahı, küfrü, haramı her zaman basite alır, nefislerini üstün görür, ibadet edenleri alaya alır. Bu yüzden Müslüman daima imanı, takvası, ibadeti, güze ahlakı, daveti ve cihadı olan muvahhidlere bakarak onların hayırlı yönlerini örnek almalı, nefsini temizleyip Allah’ın rızasını aramalıdır.

 

 وَاهْدِنِي لِأَحْسَنِ الْأَخْلَاقِ لا يَهدي لِأَحْسَنِهَا إلَّا أنتَ

Beni ahlakın en güzeline ulaştır, ahlakın en güzeline ancak Sen ulaştırırsın.

      Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu sözünde ise, en güzel ahlaka ulaşmayı istemektedir. Neden ahlaka değilde en güzel ahlaka ulaşmak istemiştir? Çünkü her durumda en güzel ahlakla muamelede bulunmayı tercih etmiştir. Birçoklarında ahlak olabilir, ama en güzel ahlakı Müslüman birey taşır.

En güzel ahlak, davranış biçimi insanlara bizi sevdirir, güven aşılar, yüklerini fethetmeye sebep olur. Bu nedenle mümin de sürekli en güzel ahlak talebinde olmalıdır.

             En güzel ahlak, Kuran’ın ve sahih sünnetin öğrettiği gibi olur. Peygamberi ahlak taşımalıyız. Sözümüzde ve amelimizde güvenilir ve güzel ahlak taşımalıyız. Kardeşini seven, ona yardım eden, dua eden, tebessüm eden, ikramda bulunan, hediye veren, nasihat eden, ona güzel söz söyleyen, tekfir etmeyen, çevresine örnek tavırlarıyla etki eden bir kimlik sahibi olmalıyız.

              Ya Rabbi beni en güzel ahlaka ilet, dilimle elimle çevreme zarar verdirme, dinime ve davama zarar veren sefihlerden uzak tut, insanlara şerle değil hayırla gidenlerden eyle.  Bildiğim fakat ulaşamadığım en güzel ahlaka beni ulaştır, çünkü buna ancak sen ulaştırırsın. Çevremizi böyle güzel terbiye etmeliyiz. Allah’a karşı, resüle karşı, ailemize karşı, çocuklarımıza karşı, ümmetimize karşı güzel bir ahlak içinde olmalıyız.

 وَاصْرِفْ عنِّي سيِّئَهَا لا يَصْرِفُ عنِّي سيِّئَها إلَّا أنتَ

Ahlakın kötüsünü benden uzaklaştır, onun kötüsünü ancak Sen uzaklaştırırsın.

 

         Beni kötü ahlaktan, şerden, kırıcılıktan, incitmekten, edepsizlikten, hakaretten, alaydan, gıybetten, laf taşımaktan, kibirden, zülümden, mümine zarar vermekten, birinin canına-ırzına-kanına elimi uzatmaktan uzaklaştır, bunlardan ancak sen uzaklaştırırsın. Senin gücün yeter.

 

 لَبَّيْكَ وَ سَعَدَيْكَ

Lebbeyk emrine itaatkâr olarak sa’deyk davetine icabet edici olarak huzurundayım.

          Lebbeyk yani, ya Rabbi şimdi sana ibadete hazırım, emrine uymaya hazırım, emret yapayım, yerine getireyim, yalnız sana döndüm, yöneldimi başka kimseye yönelmedim demektir. Bu sözde Tevhid ve ihlas içiçedir. Çünkü ibadeti yalnız Allah’a has kılmak ve yalnız onun için yapmak sözkonusudur.

 وَ الْخَيْرُ كُلُّهُ في يَدَيْكَ وَالشَّرُّ ليسَ إليك

Hayrın tamamı Senin elindedir. Şer Sana ulaşamaz.

           Hayır, senden gelir, hayrın hazineleri senin elindedir, tüm hayır senin emrinde, bu yüzden senden bana hayır vermeni dilerim.  Af, rahmet, rızık, cennet, hidayet hepsi senin emrendedir. Madem hayrın tüm kapısını o açıyor, hazinleri onun elinde ondan başka birine hayır verdiğine, nimet ve rızık dağıttığına iman etmek şirktir.

            Şer senden uzaktır, sen kullarına şer dilemezsin. Onların hayrını, iyiliğini, rahmetini, hakka bağlılığını istersin. Bunları da ancak sen verir, şerri sen def edersin.  Benden şirki, küfrü, haramı, günahı uzaklaştır. Şer asla Allah’a izafe edilemez, ondan şer geliyor denemez çünkü ondan ancak hayır, nimet ve rahmet gelir.

           Allah’ın tüm fiilleri hayırdır, şer insanın kendi seçimiyle, tercihiyle gelir. Şer olarak gördüğümüz nice şeyler Allah indinde hikmeti gereği hayır olabiliyor. Şirkin, küfrün, haramın, şeytanın, fakirliğin, hastalığın yaratılması şer gibi görünse de Allah bu yarattıklarıyla insanların iyilerini kötülerinden, cennetlikleri cehennemliklerden, sabredenleri sabretmeyenlerden, şükredenleri şükretmeyenlerden ayırmıştır, yüksek adaletini ortaya koymuştur.

أنا بِكَ وَ إلَيكَ تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إليكَ

Ben Senin içinim, dönüşüm Sanadır. Sen ne mübareksin, Sen ne yücesin. Senden bağışlanma istiyor ve Sana tevbe ediyorum.”

          Benim hayatım, ömrüm, nefesim senin içindir, yalnız sanadır. Ya Rabbi her kıyamımı, eylemimi, işimi, amelimi, sözümü senin rızasını kazanmak için yaparım. Bunları bana yapma kuvvetini ancak sen verirsin. Çünkü Sen mübareksin, yücesin, bu güzel sıfatlarınla senden affımı istiyorum, bana güç vermeni diliyorum, ben senin içinim, yalnız sana tövbe ediyor, kimseden tövbe almıyorum.  

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 733

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 672

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 674

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 745

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 676

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 454

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 477

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 404

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 447

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 431

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 467

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 430

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 467

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 618

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 506

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 630

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 600

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 622

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 577

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 564

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 624

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 569

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 633

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 563

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 624

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 652

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 716

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 967

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 617

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 606

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 712

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1497

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 734

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1138

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 772

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 675

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 640

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 610

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 601

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 600

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 585

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 640

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 587

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 591

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 622

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 572

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 587

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 639

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 583

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 587

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 562

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 629

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 577

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 613

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 577

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 556

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 574

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 574

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 611

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 569

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 562

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 578

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 551

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 542

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 556

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 575

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1177

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1013

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 996

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 991

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 994

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 903

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 865

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 900

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 852

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 875

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1213

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1022

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 991

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1013

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 895

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1000

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1135
Eklenme : 30/06/2016 17:34 İzlenme : 660
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet