Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 443
Dün : 640
Bu Ay : 10150
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938725
 
  » 39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi

 

PEYGAMBERİN HATALARI TEDAVİ ETME YÖNTEMİ

Ubeydullah Arslan

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ وَلِيِّ الْمُتَّقِينَ، وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ، وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلَى خَيْرِ الْمُرْسَلِينَ، وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ

 

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi” Bu hutbede Peygamberin hataları tedavi ederken ortaya koyduğu üstün ahlaka, davranış yüceliğine, örnek tavrına, meseleyi kökten çözüşüne şahit olacağız. 

 

             Şimdi size nakledeceğim sahih hadisi İmam Ahmed ibn Hanbel Musnedinde, Tabarani Mucemul Kebîrinde, İmam Elbanî silsiletu’s sahiha’da Ebu Umame radiyallahu anhu yoluyla rivayet eder.

           Nakleceğim hadis, şehvetine teslim olmuş bir gencin Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzurunda sorular sormasıyla başlar.

         Bu hadisde şeytanın kandırdığı bir genc önünde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in üstün ahlakına, ikna gücüne, düşürdürme kabilyetine, güzel sorularla kalpleri nasıl kazandığına ve günah işlemek isteyenlere nasıl dua ederek hakka davet ettiğine şahit olacağız.

            Kureyş kabilesinden bir genç, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna gelerek, يَا رَسُولَ اللَّهِ , ائْذَنْ لِي بِالزِّنَا "Ey Allah’ın Rasûlu! Bana zina etmek için izin ver." dedi. 

                Tevhid ve ahlak muallimi Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem’in huzuunda bu nasıl söylenirdi? Bu edebin, hayânın, ahlakın sınırlarını aşan bir sözdü. Haram olan bir fiil için bir peygamberden izin mi istenirdi? Bu peygamberin haram olarak nitelendirdiği bir konuyu hiçe saymak değil miydi?

 

           Orada hazır bulunan sahabeden bazıları bu isteği İslam terbiyesine aykırı gördüklerinden, فَأَقْبَلَ الْقَوْمُ عَلَيْهِ , فَزَجَرُوهُ , قَالُوا : مَهْ مَهْ , "Sus, sus" diyerek, genci azarladılar.

          Sahabe bu sözün terbiye kurallarının dışında olduğunu bilerek genci hem susturdular hem de azarladılar. Çünkü söz peygamberin meclisine uygun değildi. Sahabenin oratya koyduğu bu tavır önemlidir, Demek ki hayâsız, edepsiz, terbiye kurallarının dışına çıkan kimseyi, uyarmak, terbiyeye davet etmek gerekiyor.

            Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem son derece sakin bir şekilde delikanlıya, ادْنُهْ " , فَدَنَا مِنْهُ قَرِيبًا   "Yanıma gel, yaklaş” buyurdu. Genç de ona yaklaştı.

              Peygamberin ilk sözü yanıma gel, yaklaş oldu, dikkat ediniz kaba, katı ve hakaret içeren en ufak bir söz söylemedi.

        Genci azarlamadı, ayıplamadı, onu saptırıcı şehvetinden alıkoymak, razı olunan söz ve amele çağırmak için yanına davet etti. Gencin yakınlaşmasını istemek onun sayıldığının delilidir. Genç, henüz toydu. Günah kavramının büyüklüğünü bilmiyordu.

 

 

            Genç, zinanın toplumun kodlarında nasıl bir tahrip yaptığının farkında değildi. Haram bir fiil için izin istemenin getireceği kötü akibeti bilmiyordu. Peygamber onu yanına yakınlaştırmakla gencin güvenini kazanmak, böylece daha etkili olmak istedi. Genç, dinlenileceğini, derdiyle dertlenenileceğini fark etti. Bu davranış çok güzeldi.

 

          Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem genci düşündürmek için sorular sordu: أَتُحِبُّهُ لِأُمِّكَ؟ "Başka birisinin senin annenle zina etmesini ister misin?" Diye sordu.

             Soru müthişti, düşündürücüydü, bu sorular vicdanların etrafını saran çelik duvarları kırıp içerilere kadar uzanan, tesir eden, sızlatan sorulardı. Bu sorular karşısında hiçbir vicdan sahibi birey inat edemez, şeytanı dinlemez, harama yönelmez, hakka teslim olur, isteğinden vaz geçerdi. Sorular vardır gençliğin imanın çalar, sorular vardır imana sevk eder, sorular vardır tövbeye çağırır, sorular vardır günahlardan arındırır, Peygamberin sorduğu sorular günahtan arındıran sorulardı.

 

 

         Genç لَا وَاللَّهِ , جَعَلَنِي اللَّهُ فِدَاءَكَ  "Sana feda olayım ey Allah’ın Rasûlu, böyle bir şeyi asla istemem." dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem de "Zaten hiç kimse annesine böyle bir şey yapılmasını istemez." buyurdu.

        Soru, gencin vicdanın etrafını saran çelik duvarı yıkacak, kıracak, hakka iletecek hızdaydı. Bu müthiş soru genci yeniden düşünüp tartma rotasına çekiyordu, kısaca islamın emrettiği ahlaki normları gözden geçirmeye davet ediyordu.

 

            Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sorusuna devam ederek,  أَفَتُحِبُّهُ لِابْنَتِكَ ؟  "Başkasının senin kızınla zina etmesine razı olur musun?" diye sordu. Genç yine, "Sana feda olayım ey Allah’ın Rasûlu, razı olmam." dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem de "Hiç kimse kızıyla zina edilmesine razı olmaz." Dedi.

           Bu soruda genci sarsar nitelikteydi, aklına hitap eden her soru genci tekrar tekrar düşünmeye davet ediyordu. O halde kabalıkla, katılıkla, şiddetle değil anlamlı sorularla vicdanlara seslenmek gerekir. Başkasının kızınla zina etmesine razı olur musun?

 

            Sorusuna devam ederek أَفَتُحِبُّهُ لِأُخْتِكَ ؟ “Başkasının senin kız kardeşinle zina etmesine razı olur musun?” diye sordu. Genç yine, "Sana feda olayım ey Allah’ın Rasûlu, razı olmam." dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem de "Hiç kimse kız kardeşiyle zina edilmesine razı olmaz." Dedi.

     Genç sorulan her soruyla günahından tövbe etmeye yaklaşıyordu. Başkasının kız kardeşinle zina etmesine razı olur musun?

         Sorusuna devam ederek أَفَتُحِبُّهُ لِعَمَّتِكَ ؟ “Başkasının senin halanla zina etmesine razı olur musun?” diye sordu. Genç yine, "Sana feda olayım ey Allah’ın Rasûlu, razı olmam." dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem de "Hiç kimse halasıyla zina edilmesine razı olmaz." Dedi.

         Genç sorulan her soruyla günahından tövbe etmeye yaklaşıyordu. Başkasının halanla zina etmesine razı olur musun?

 

         Sorusuna devam ederek  أَفَتُحِبُّهُ لِخَالَتِكَ ؟ “Başkasının senin teyzenle zina etmesine razı olur musun?” diye sordu. Genç yine, "Sana feda olayım ey Allah’ın Rasûlu, razı olmam." dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selllem de "Hiç kimse teyzesiyle zina edilmesine razı olmaz." Dedi.

 

               Hiç kimse yakınlarıyla zina edilmesine razı olmaz, madem öyle, senin de başkasıyla zina etmen doğru mu? Bu yakışır mı? Bu güzel bir teklif mi? Bu Allah’a asilk değil mi?

              Genc garip bir uslubla soru sormuş, açıktan günah işleyeceğini söylemişti, Peygamber gence Kuran’dan ayetler, hüccetler getirip haramlığını ispat edebilirdi fakat böyle bir delillendirme yoluna yönelmeden aklına, vicdanına hitap eden sorular sorarak kendisinden cevap bekleyerek bir yöntem seçti. Her sorusunda farklı kadınlardan bahsetti, genç her yönden kuşatıldı.            

        Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem gencin hatasını anladığını görünce, elini omzuna koyarak,

اللَّهُمَّ اغْفِرْ ذَنْبَهُ , وَطَهِّرْ قَلْبَهُ , وَحَصِّنْ فَرْجَهُ

"Allah’ım, bunun günahını affet, kalbini temizle ve cinsel uzvunu günah işlemekten koru." diye dua etti.

            Peygamberimiz gencin günahına, kalbine ve cinsel uzvuna dikkat çekti. Günahların kalpde filizlendiğini ve cinsel tutkularla büyüdüğünü hatırlattı. Günahların ana kaynağının kalplerde yer eden kötü duygular olduğunu öğretti. Bu duygulara karşı dua ile salih amelle, cemaat ehli kardeşlerle birlikte olarak ancak karşı durabiliriz.

 

 

           Niceleri kalbin sevk ettiği kötü duygularla, şehvetlerle, zina hisleriyle kötü akıbetlere düşmüştür. Niceleri haram olan bu illetle hem dünyasını hem ahiretini kirletmiştir.

           Niceleri bu yüzden öldürülmüş, yurdundan kaçmış, toplum gözünde nefret edilir bir seviye düşmüştür. O halde Müslüman bireyin bu kötü duygulara, kötü arkadaşlara, zinaya götüren yollara ve aletlere karşı duyarlı olması gerekir.

           Bu genç, kendi ifadesine göre, bir daha hayatı boyunca kalbinde zinaduygusuna yer vermedi.

               Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bireyin içine düştüğü günahı, şehvet tutkusunu muhteşem bir yöntemle tedavi etti.

           Önce kendisine sorulan sorudan korkmadı, ahlak dışı teklife hakaret etmedi, genci yanına yakınlaştırdı, onun güvenini aldı, sonra aklına ve vicdanına hitap etti, sorularla şehvet tutkularını yavaş yavaş yıktı, yerine Allah korkusunu, hayâ duygusunu yerleştirdi, genç her defasında doğru cevap verdi, canım sana feda olsun diyerek pişmanlığını itiraf etti.

                 Peygamber nihayet onda olumlu tavır değişim görünce de dua etti, duasına mazhar olan genç bir daha böyle bir soru sormadı ve kötü duygulara kapılmadı.  

           Peygamberimiz hata eden bireyin hatasını en güzel yolla, incitmeden, güven vererek, hakkı beyan ederek, hatasını kavratarak düzeltti.

          Bu anıdan temel kelimelere dikkat edelim, Genç peygamberin huzuruna gelince Peygamber onun kalbini kazanmak için ilkin yakınlaştırdı, sonra otutturdu, sonra sordu, sonra sükûnetle cevabını dinledi, sonra da onun için dua etti.

          Muhteşem bir tedavi yöntemi değil mi? Bu gencin cehaleti, şehvetine yenik düşerek ahlaksız teklifte bulunması onu mazur gösterdi mi? Peygamberimiz onun bu hallerini özür görerek onu kazanma yoluna gitmedi mi?

            O halde Müslüman birey akidede, amelde, ahlakta, davranışta, terbiyede hata edebilir, hatalarından dolayı küfürle, şirkle, bidatçilikle suçlamadan önce ona delil sunmalı, hüccetle yol göstermeli, hatası öğretilmelidir. Nitekim peygamberimiz de bunu yaptı.

              Şimdi bu genç nasıl hata ettiyse bazı kardeşlerimizde hata etmektedir, bu durumda hemen suçlamaya gitmek doğru değildir.

           Muaz ibn Cebel, Şam’dan dönünce, peygamberin önünde secde etmişti, büyük hataya düşmüştü. Bu hatasını peygamberimiz en güzel yöntemle tedavi etti, bu yaptığı nedir dedi, Şam’da büyüklere böyle yapılıyor dedi, Peygamber sakın bu yapma şayet bir insanın insana secdesi istenseydi kadının kocasına secde etmesi istenirdi buyurdu ve onu uyardı (Sahihu İbn Mace –Elbanî)Peygamber tıpkı bu genç gibi Muaz’ın da cehaletini mazur gördü.

            Ya Rabbi, bizi sevdiğin ve razı olduğun dinden, tevhidden, salih amelden ayırma, bizlere hidayet verdikten sonra saptırma, hakkı hak göster onu tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster ondan uzaklaştır. Ya Rabbi mübarek Cuma gününün kıymetini bilen ona en güzel bir şekilde hazırlık yapan müminlerden eyle. Sen her şeye kadirsin

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

 وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

 وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

**

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

***

 رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

 رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

 

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

 وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 757

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 694

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 705

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 778

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 706

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 470

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 420

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 495

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 478

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 649

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 524

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 661

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 580

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 638

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 657

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 588

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 738

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1074

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1511

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1160

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 698

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 656

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 604

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 641

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 587

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 603

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 601

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 647

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 629

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 593

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 571

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 587

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 591

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 630

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 593

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 568

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 592

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1197

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1004

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 916

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1036

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1006

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1031

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 911

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1150
Eklenme : 30/06/2016 17:25 İzlenme : 607
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet