Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 245
Dün : 1084
Bu Ay : 15136
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2920440
 
  » Fitne’nin Sözlük ve Terimsel anlamı-Şeyh Muhammed Hassân-Arapça (Muhteşem bir Ders)
    » Görüntülü Dersler » Davet » Fitne’nin Sözlük ve Terimsel anlamı-Şeyh Muhammed Hassân-Arapça (Muhteşem bir Ders)

Şeyh Muhammed Hassân; sohbetine Allah’a hamd, Peygambere salat ve selam ettikten sonra, her şeyi Allah’ın tanzim ettiğini ifade ediyor. Peygamberi övüyor, hakkı beyan ederken çektiği acıyı, zorluğu ifade ediyor. Ayrıca tebliğini hakkıyla, daveti en mükemmel tarzda, yaptığını aktarıyor. Peygamberin cahili bilgilendirdiğini, alimi güçlendirdiğini, fitneye düşene hayır, tevhid ve iman hususunda yol gösterdiğini söylüyor.

 

Şeyh ayrıca Mısır’da yaşanan halihazırda ki fitneleri daha önceden uyardığını haber verdiğini,  şimdi yaşadığı hüznün sebebi olarak da Mısır’dayaşanan ve karanlığı kesen fitne olduğunu söylüyor. Daha önce bu tarz büyüklükte bir fitnenin yaşanmadığını ilk defa şahit olunduğunu, kutuplaşmanın büyüdüğünü ifade ediyor.  Bu cümlesine de şöyle açıklık getiriyor: "Çünkü daha önce ki fitnelerde, Mısır halkı tek yürek olur, güçlü bir kaya gibi güçlü bir iman ortaya koyar, her türlü saldırıya, hançerlenmeye karşı dururdu ancak şimdi mısır’ın evladları geçiçi bir koltuk ve fani dünya için bölünüyor, parçalanıyor, birbirlerini yiyor. "

 

Şeyh, daha sonra Fitnenin sözlük ve terimsel anlamını beyan etmekte, günümüzde ki fitneleri örnekle açıklamakta, asrın fitnesinin de zalime ve kafire destek vermek olduğunu bildirmekte böylece dolaylı göndermeyle Sisi ve yandaşlarına cevap vermekte nasihat etmektedir. Şeyh "Şeytanın taraftarının Rahmanın taraftarından daha fazla olduğunu" ifade ederek, Kuran’dan delillerle sözüne açıklık getiriyor.  Makamın/koltuğun bir fitne olduğunu söyleyerek İbn Hacer’den delil getiriyor. 

 

Eklenme : 23/03/2014 22:09 İzlenme : 1497
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...




Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet